Американський президент хоче отримати рідкоземельних металів на суму, еквівалентну приблизно 500 млрд доларів
Президент США Дональд Трамп заявив, що Україна начебто вже погодилася надати Вашингтону доступ до рідкісноземельних корисних копалин на 500 мільярдів доларів як оплату за військову допомогу. Продовжувати допомагати Україні без грошової компенсації, на думку американського лідера, це дурість. Втім ще декілька днів тому, на вихідних, Трамп називав значно меншу суму - 500 мільйонів, тепер ця цифра виросла в 1000 разів.
Про це він заявив у інтерв’ю Fox News. За словами республіканця, Україна має "надзвичайно цінну землю", зокрема через свої поклади нафти та газу.
"У них надзвичайно цінна земля з точки зору рідкоземельних [металів], з точки зору нафти і газу, з точки зору інших речей. Я хочу, щоб наші гроші були в безпеці, тому що ми витрачаємо сотні мільярдів доларів [в Україні]", - сказав Трамп.
Під час інтерв'ю Трамп наполягав на тому, що США повинні мати доступ до природних ресурсів України незалежно від того, чи вдасться успішно укласти мирну угоду між Росією та Україною. Він стверджував, що "понад 300 мільярдів доларів", які США надали Україні, затьмарюють внесок інших країн у військові дії.
"Вони можуть укласти угоду. Вони можуть не укласти угоду. Вони можуть стати росіянами коли-небудь, або вони можуть не стати росіянами коли-небудь. Але у нас будуть усі ці гроші в [Україні], і я кажу, я хочу їх повернути", - сказав президент США.
Трамп заявив, що продовжувати надавати допомогу охопленій війною Україні просто так було б "нерозумно".
"Я сказав їм: "Ми повинні... Ми повинні щось отримати. Ми не можемо продовжувати платити ці гроші". Я сказав їм, що мені потрібно рідкоземельних [металів] на суму, еквівалентну приблизно 500 млрд доларів, і вони, по суті, погодилися це зробити", - розповів Трамп.
Дональд Трамп зацікавлений в отриманні доступу до українських рідкісноземельних металів в обмін на допомогу США. Американський лідер заявляв, що хоче обговорити з Зеленським безпеку українських активів, а саме рідкісноземельних металів, адже, за словами американського президента, Штатам “потрібно щось на заміну грошей, витрачених на Україну”. При цьому близько половини українських родовищ рідкоземельних металів та менше 20% мінеральних копалин нині перебуває під російською окупацією.
Володимир Зеленський заявляв, що Україна готова до стратегічного партнерства з США у видобутку рідкісноземельних металів та інших природних ресурсів, якщо Штати продовжать підтримку зброєю. Та, за його словами, віддавати надра американцям не збираються - мова йде про інвестиції та партнерство.
В межах Плану перемоги Зеленський ще раніше запропонував США та іншим західним партнерам підписати угоду, яка передбачає захист стратегічних ресурсів, спільні інвестиції та розширення їхнього економічного використання. За даними Financial Times, цей пункт плану розроблявся з урахуванням інтересів Дональда Трампа, щоб заохотити його до підтримки України.
Рідкоземельні метали - це 17 елементів, які зустрічаються у природі в невеликих концентраціях, але мають критичне значення для сучасних технологій. Вони використовуються у виробництві смартфонів, комп’ютерів, телевізорів, авіаційно-космічної техніки, медичного обладнання, включаючи МРТ та лазери. Наразі глобальний ринок рідкоземельних металів значною мірою контролюється Китаєм, що створює ризики для США та Європи.
Україна володіє значними покладами критично важливих корисних копалин - графіту, урану, титану та літію. Президент Володимир Зеленський неодноразово наголошував, що ці ресурси можуть зміцнити демократичний світ або ж потрапити під контроль Росії та її союзників.