Тотальний контроль за надрами: у США дізнались подробиці угоди про рідкоземельні метали, яку відхилив Зеленський

Київ був шокований масштабом вимог адміністрації Трампа

США, видобуток корисних копалин в Україні
Стали відомі подробиці угоди про рідкоземельні метали, яку відхилив Зеленський

США в угоді з Україною про корисні копалини прагнули встановити тотальний контроль над рідкісними металами та критично важливими матеріалами, такими як літій, графіт та уран. Президент Володимир Зеленський напередодні ввічливо відхилив угоду, що передбачала видобуток 50% мінеральних ресурсів України, але не містила жодних гарантій безпеки. У Києві були шоковані масштабом апетитів адміністрації Дональда Трампа.

Детальніше про подробиці угоди про рідкоземельні метали дізналися у The Washington Post. Видання повідомило таку інформацію з посиланням на одного з українських чиновників, який "був приголомшений масштабом того, що зажадала адміністрація Трампа". Чиновник порівняв це з розділом африканських колоній європейцями у 18 столітті.

Також у статті розповідається про деталі та причини візиту у Київ емісара Бессента:

  • українська влада отримала пропоновану угоду США щодо мінералів лише за чотири години до зустрічі Бессента з Зеленським у Києві у середу.
  • Зеленський мав лише кілька хвилин, щоб ознайомитися з пропозицією США.
  • Безсент на зустрічі "наполягав", щоб Зеленський підписав її негайно.
  • В документі не було гарантій, це був, швидше, меморандум про взаєморозуміння, "регульований законодавством Нью-Йорка", а не велика міжнародна угода
  • У тому вигляді, в якому його США привезли, цей документ не мав би юридичної сили.

Як зазначають у виданні, головною претензією Києва стали не ці вимоги, а те, що угода не містила жодних гарантій безпеки. І тепер українська влада має намір внести "зустрічні пропозиції" для Вашингтона.

"Українські чиновники розробляють контрпропозицію, яка надасть Вашингтону більшого доступу до природних ресурсів, але посилить гарантії безпеки з боку США для України", - повідомили Washington Post джерела, знайомі з переговорами.

Під час зустрічей у Мюнхені Україна заявила адміністрації Трампа, що не може юридично передати ресурси на запропонованих умовах, але вивчає альтернативи.

Високопосадовець пожартував, що керівництво країни готове піти практично на все, щоб зберегти підтримку США, у тому числі "на масове постачання українських яєць".

"У країні надлишок яєць, і керівництво країни поінформовано про стрімке зростання їхньої вартості у Сполучених Штатах", - заявив співрозмовник.

Угода про рідкоземельні ресурси

Президент Зеленський заявив, що Україна підготує власну пропозицію на основі Конституції країни. Зазначається, що 14 лютого представники Києва передали США свої пропозиції щодо двосторонньої угоди щодо корисних копалин.

14 лютого у Мюнхені відбулася зустріч президента України Володимира Зеленського з віцепрезидентом США Джеєм Ді Венсом, у якій також взяли участь держсекретар Марко Рубіо та спеціальний представник Трампа Кіт Келлог. "Наші команди продовжуватимуть працювати над документом", – сказав Зеленський після переговорів.

Дональд Трамп неодноразово заявляв, що хоче придбати дорогоцінні метали України на 500 мільярдів доларів в обмін на американську допомогу Києву. Мабуть, мова йде про титан, уран і літій. Трамп підкреслив, що США повинні мати доступ до природних ресурсів України незалежно від успішного укладення мирної угоди між Росією та Україною. Зеленський заявив, що Україна відкрита до спільного видобутку із західними партнерами в обмін на допомогу.

Які рідкоземельні ресурси має Україна

Поклади корисних копалин в Україні оцінюються в 12 трильйонів доларів. Ця цифра зростає до 26 трильйонів доларів, якщо включити всі природні ресурси, такі як вугілля та природний газ.

Згідно з аналізом Київської школи економіки, численні родовища рідкісноземельних елементів країни здебільшого поширені в центральних регіонах країни, але вони недостатньо освоєні, а загальна вартість невідома. Крім того, наразі Росія займає 33% рідкісноземельних джерел України.

Цифру в 12 трильйонів доларів, яку рекламували на форумі в Давосі минулого місяця, слід сприймати "з певною часткою солі". Значна частина цих запасів нерозвідана, а якість і кількість ресурсів є спекулятивними.

За даними Київської школи економіки, критична сировина на підконтрольних уряду територіях України становить майже 120 мільйонів метричних тонн розвіданих або частково розвіданих запасів і 305 мільйонів тонн попередньо оцінених ресурсів. Це охоплює 46 родовищ титану, 34 родовища поліметалів, 11 родовищ графіту та два родовища літію.

Україна займає перше місце в Європі за запасами титану та володіє третиною європейських запасів літію, а також 20% світових ресурсів графіту. За кольоровими металами ми посідаємо четверте місце в Європі, за міддю - п’яте, за свинцем - шосте, і дев’яте за сріблом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube