Україна володіє 22 із 30 критичних для ЄС корисних копалин
Україна на фоні заяв Дональда Трампа про бажання отримати доступ до українських рідкісноземельних корисних копалин почала пропонувати їх також Європі. Українська сторона готова створювати спільні з європейцями підприємства з видобутку критичних для Євросоюзу корисних копалин, зокрема літію, титану та урану. При цьому Київ готує й відповідну угоду зі США.
Про це заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль у своїй статті для Politico. За його словами, самій Україні теж вигідна така співпраця з ЄС, адже в країні з'являться нові підприємства та робочі місця.
"Відновлення України стане важливим фактором консолідації Європи. Йдеться про сотні мільярдів євро інвестицій, які створять нові виробництва та робочі місця як в Україні, так і в країнах ЄС. Адже Україна володіє 22 із 30 критичних для ЄС корисних копалин", - заявив Шмигаль.
Зокрема, йдеться про рідкісноземельні метали, але не лише про них. Прем'єр-міністр зазначив, що Україна посідає перше місце в Європі із запасів урану.
"Ми здатні не тільки покрити власні енергетичні потреби, але й експортувати уран, особливо в умовах попиту, що росте, на ядерну енергетику в ЄС", - зазначив Шмигаль.
Окрім того, в Україні - найбільші запаси літію у Європі. Також Україна серед світових лідерів за запасами титану.
"Лише 10% розвіданих запасів розробляється, тож ми можемо повністю замістити імпорт російського титану для європейської промисловості, включно з оборонним сектором", - заявив Шмигаль.
Він назвав відновлення нашої країни "можливість для Європи зростати разом з Україною". Окрім розробки родовищ корисних копалин, Шмигаль відзначив ще одну сферу вигідної співпраці - поєднання фінансових можливостей ЄС з військовим досвідом України.
"Погодившись на вступ України, країни ЄС не просто розширять свої кордони. Вони отримають надійний щит - українську армію, яка своїм унікальним бойовим досвідом стане форпостом спільної безпеки", - вважає глава уряду.
Водночас повідомляється, що Україна доопрацювала драфт угоди зі США щодо рідкісноземельних металів і передала його Вашингтону. Про це пише РБК-Україна з посиланням на українську делегацію в Мюнхені.
"Так, під час телефонної розмови у середу президенти Володимир Зеленський та Дональд Трамп домовилися, що Україна допрацює проєкт меморандуму щодо партнерства і передасть його американцям. Україна передала документ і американська сторона попросила час до 17:00, щоб із ним попрацювати", - заявило видання зранку 14 лютого.
Нагадаємо, президент США Дональд Трамп наполягає на тому, що США повинні мати доступ до природних ресурсів України незалежно від того, чи вдасться успішно укласти мирну угоду між Росією та Україною. Володимир Зеленський заявляв, що Україна готова до стратегічного партнерства з США у видобутку рідкісноземельних металів та інших природних ресурсів, якщо Штати продовжать підтримку зброєю. Та, за його словами, віддавати надра американцям не збираються - мова йде про інвестиції та партнерство.
А держсекретар США Рубіо 13 лютого заявив, що американцям потрібні "всі" українські природні ресурси. Це такий обмін на гарантії безпеки:
"США будуть зацікавлені в довгостроковій незалежності України, і це має бути підкріплено постійним економічним інтересом. Сподіваюся, ми скоро матимемо новини про можливість партнерства з Україною, створення спільного підприємства або чогось подібного, щодо прав на надра та всі природні ресурси".
Інформатор пояснював, що така угода з американцями є найкращою гарантією безпеки. Адже розробка рідкоземельних металів, родовищ газу чи нафти потребує великих інвестицій, які окупатимуться десятиліттями. Тому Америка буде захищати свої інвестиції - детальніше про це за посиланням.