Американський президент скаржиться, що Європа менше допомагає Києву, але насправді країни ЄС надіслали допомоги на десятки млрд євро більше
Президент США Дональд Трамп 18 лютого після переговорів Америки та РФ у Саудівській Аравії зробив низку скандальних заяв щодо України та її президента Володимира Зеленського. Вони є щонайменше суперечливі, а в гіршому випадку - відверто хибні та маніпулятивні. Фактчекінг брехні Дональда Трампа про війну в Україні зробили журналісти The Guardian та CNN. Вони згадали найгучніші заяви американського лідера та спростували їх.
Факт: Російське вторгнення було неспровокованим. Зеленський пропонував переговори до 24 лютого 2022 року. США намагалися запобігти війні, оприлюднюючи розвіддані про плани Росії. Після початку війни переговори відбувалися, але Росія висувала неприйнятні умови капітуляції України. Зокрема, за п’ять днів до того, як російські війська увійшли в Україну, Зеленський заявив:
"Ми готові сісти за стіл переговорів. Обирайте будь-який майданчик, який вам зручний."
Факт: Попри падіння рейтингу з початку великої війни, наразі Зеленському довіряють 57% українців. Про це свідчить свіже опитування Київського міжнародного інституту соціології 52%. Опитування також показують, що більшість українців, а також політики, критичні до Зеленського, вважають, що зараз не час для виборів.
Факт: За даними трекера допомоги Україні від Кільського інституту світової економіки, загальна допомога від Європи (включаючи ЄС і його окремі країни-члени) становить 132,3 млрд євро проти 114,2 млрд євро від США. Крім того, Європа вже зобов’язалася надати ще 115 млрд євро допомоги. У відсотковому відношенні до ВВП лідери - країни Балтії.
Факт: Росія застосувала всю міць своєї армії, зокрема ракети та далекобійну артилерію, для ударів по українських містах, спричинивши масштабні руйнування, особливо на сході країни. Через виснаження власних запасів Москва звернулася до Північної Кореї за ракетами, які продовжують обстрілювати українські міста. Немає жодних ознак того, що Росія накопичує озброєння або свідомо стримує свої військові можливості, написали в The Guardian.
Факт: Російські офіційні особи, включно з президентом Володимиром Путіним, неодноразово заявляли, що не припинять бойові дії в Україні, доки не будуть досягнуті всі їхні цілі - дипломатичним чи військовим шляхом. Путін раніше вимагав "демілітаризації України" і заявляв, що прагне повного контролю над чотирма східними та південними українськими областями - Донецькою, Херсонською, Запорізькою та Луганською, які наразі частково окуповані Росією.
За даними американської та західної розвідки, Путін, як і раніше, прагне повного контролю над усією Україною. Про це повідомили чотири західні розвідники та два представники Конгресу США. Він не демонстрував готовності до переговорів.
Факт: Цифра в 350 мільярдів доларів далека від реальності. США виділили Україні військову, фінансову та гуманітарну допомогу на загальну суму близько 124 мільярдів доларів.
Факт: Зеленський заявив, що хоча люди говорять про те, що Україна отримала допомогу на суму 200 мільярдів доларів, Україна отримала 76 мільярдів доларів, переважно у вигляді зброї. Він сказав, що не знає, куди поділися всі заявлені додаткові гроші, і що, можливо, ці вищі цифри правильні «на папері",
Як пише CNN, всупереч деяким вірусним публікаціям у соціальних мережах у лютому, це не було зізнанням, що половина готівки, яку США надіслали в Україну, зникла. Насправді Зеленський говорив саме те, на що неодноразово зазначали експерти в США та інших країнах - що значна частина загальної бюджетної допомоги США не є у формі грошей.
Нагадаємо, колишній прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон заявив, що скандальні слова президента США Дональда Трампа повинні змусити Європу діяти.