У адміністрації американського президента вже помітили, що РФ може спробувати використати мирні переговори для розколу на Заході
Держсекретар США Марко Рубіо у приватному порядку намагався зняти напругу серед європейських лідерів, які висловили стурбованість переговорами американської сторони з росіянами. Він, зокрема, намагався запевнити їх, що різкого перезавантаження відносин із Кремлем не буде. Також Рубіо повторив свою заяву, що переговори у Саудівській Аравії були задумані як перевірка, чи серйозно Росія налаштована на мирну угоду.
Про це пише The New York Times. Видання дізналось, що Рубіо телефоном розмовляв зокрема з посадовцями з Великої Британії, Франції, Німеччини та Італії. Американський чиновник намагався запевнити європейських союзників, що переговори у Саудівській Аравії не є різким відходом від американської політики.
Видання зазначило, що під час розмови Рубіо пояснював, чому українці та європейці не були на переговорах в Ер-Ріяді. Він пояснив, що США пішли на це, оскільки більша частина розмови була зосереджена на двосторонніх питаннях США і РФ. Зокрема сторони обговорили зняття обмежень щодо їхніх посольств, які були закриті в обох країнах. Переговори щодо зняття цих дипломатичних обмежень стали б першою перевіркою намірів Росії, вважає Рубіо.
Також американський держсекретар повідомив союзникам у Європі, що поки зарано робити висновки, чи серйозно росіяни налаштовані. Втім, за його словами, вони дали зрозуміти, що подальші переговори можна проводити.
Рубіо навіть заявив, що адміністрація Трампа не планує нав'язувати Україні та Європі умови будь-яких двосторонніх угод з Росією. Він також запевнив, що США не скасують санкції проти Росії, хоча припустив деяке послаблення, якщо Кремль почне робити кроки, які хоче бачити американська влада. Крім того, держсекретар сказав, що у Трампа помітили, що РФ може спробувати використати переговори для розколу на Заході або послабити свою ізоляцію.
Видання зазначило, що тон діалогу Рубіо з європейськими політиками був більш примирливим, ніж публічні заяви деяких представників Трампа. В кінці розмови держсекретар пообіцяв тримати союзників США в курсі подій і закликав до єдності.
Пізно ввечері 18 лютого Дональд Трамп виступив у резиденції у Флориді та озвучив підсумки зустрічі делегацій США та РФ в Саудівській Аравії. На думку Трампа, РФ намагається завершити війну, а Україна ні.
Крім того, американський президент не підтвердив, чи буде Україна отримувати військову допомогу США. Він вважає, що всю допомогу розікрали. Також президент США звинуватив українців у початку війни, оскільки їхня неправильна поведінка начебто спровокувала президента РФ Володимира Путіна. Він переповів слова росіян про те, що вони б'ють по Україні не на повну силу, а могли б і сильніше.
Також політик заявив, що президент Володимир Зеленський нелегітимний, має 4% підтримки населення і тому обов'язково слід провести вибори. Втім свіжі дані КМІС свідчать про те, що рейтинг Зеленського навпаки зростає.
А віцепрезидент США Джей Ді Венс 14 лютого у Мюнхені накинувся зі звинуваченнями на Європу. Він розкритикував політику ЄС та окремих країн блоку. При цьому він сказав, що готовий їхати в Росію на мирні переговори. Європейські політики вже заявили, що промова Венса "виглядає як оголошення війни".