Довідка з ТЦК: які послуги українці не зможуть отримати без неї

Іноді довідка про перебування на військовому обліку потрібна навіть для лікування

Для яких послуг потрібна довідка з ТЦК
Військовий квиток і ТЦК

В Україні посилюється мобілізація і для отримання цілого ряду послуг відтепер необхідна довідка з ТЦК. Військово-обліковий документ необхідний при влаштуванні на роботу, при вступі у навчальний заклад і навіть для перетину кордону. Для отримання таких послуг відтепер слід мати актуальну довідку про відстрочку від ТЦК. У випадку відсутності цього документу роботодавцю загрожує штраф, а ДПСУ заверне додому.

Про те, які послуги українцям більше неможливо оформити без довідки з ТЦК розповів юрист компанії "Приходько та партнери" Іван Колганов у коментарі "РБК - Україна". Він підкреслив, що чоловікам призовного віку тепер складно реалізовувати свої права без згоди ТЦК. 

Які послуги не можна отримати без ТЦК

Без військово-облікового документа чоловік не може влаштуватися на роботу. Також громадяни не зможуть навчатися та навіть виїхати за межі України. Отже, без довідки з ТЦК неможливо: 

  • Влаштування на роботу. При прийомі на роботу роботодавець зобов'язаний перевірити наявність військово-облікового документа у працівника. Якщо документа немає, роботодавець не може прийняти працівника на роботу.
  • Вступ на навчання. При вступі до вищого навчального закладу або професійно-технічного навчального закладу вступник зобов'язаний надати військово-обліковий документ. Якщо документа немає, вступник не може бути зарахований до навчального закладу.
  • Перетнути кордон. ДПСУ вимагає довідку про відстрочку від мобілізації, видану ТЦК.

Види військово-облікових документів

Існують різні види військово-облікових документів, передбачені для трьох категорій громадян. Йдеться про такі документи:

  • Призовники повинні мати посвідчення про приписку до призовної дільниці.
  • Військовозобов'язані - військовий квиток, тимчасове посвідчення.
  • Резервісти - військовий квиток.

"Треба звернути увагу, що приймати на роботу або зараховувати на навчання громадянина можна лише після підтвердження того, що він перебуває на військовому обліку. Також і щодо перетину державного кордону є обов'язкова вимога наявності військово-облікового документа", – пояснив Колганов.

За словами юриста, у постанові КМУ від 30 грудня 2022 року за номером 1487 передбачено, що чоловіки призовного віку повинні бути ознайомлені з правилами військового обліку. Це має відбуватися під особистий підпис у разі прийому на роботу або на навчання. Військовозобов'язані чоловіки, які влаштувалися на роботу, навчання або звільнилися, повинні повідомити про це до ТЦК протягом семи днів. 

Військовий квиток також необхідний для отримання статусу безробітного у центрі зайнятості. Без нього військовозобов'язаний не зможе зареєструватися як безробітний.

В яких випадках військові документи вимагатимуть в лікарнях

У лікарнях можуть вимагати військові документи у чоловіків призовного віку. Законодавство не обмежує право військовозобов'язаних на отримання медичної допомоги. Однак на практиці лікарі можуть вимагати військово-обліковий документ у чоловіків призовного віку.

"Під час звернення до медичного закладу чоловіки призовного віку повинні мати при собі документи, серед яких і військово-обліковий. Але це не означає, що, коли людина потребує термінової допомоги, лікарі цікавитимуться, чи вона стоїть на обліку у військкоматі. Вони зобов’язані насамперед надати необхідну медичну допомогу", – каже Іван Колганов.

Якщо мова йде про планову допомогу, наприклад, тривале лікування або планову операцію, то лікарі можуть вимагати військово-обліковий документ. У разі відмови чоловіка спочатку відправлять у військкомат для уточнення його статусу.

Як отримати військово-обліковий документ

Військово-обліковий документ можна отримати в ТЦК та СП. Для цього необхідно звернутися до ТЦК за місцем проживання або за місцем реєстрації. Для оформлення військово-облікового документа необхідно надати такі документи:

  • Паспорт громадянина України;
  • Довідка про приписку до призовної дільниці (для призовників);
  • Військовий квиток, тимчасове посвідчення  (для військовозобов'язаних);
  • Військовий квиток (для резервістів).

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube