За прогнозом, надалі сільгоспземля і орендна плата дорожчатимуть, оскільки Україна втратила 25% території і конкуренція за землю зростатиме
Вільний ринок землі діє в Україні вже чотири роки. З 1 липня 2021 року вже відбулося два етапи земельної реформи — фізичні особи, а потім і українські юридичні особи отримали право купувати землю. Водночас на оренду землі запуск вільного ринку не вплинув. Засновник земельної агенції “Володар” Володимир Нагорний дав прогноз розвитку ринку.
«Є індивідуальні випадки підвищення розміру орендної плати (і це лише там де закінчуються договори оренди, або купили ділянку вільну від оренди). Але загалом ми бачимо, що після запровадження електронних торгів Державним земельним банком у системі Прозоро, дуже багато торгів від приватних інвесторів по оренді відбувається саме через електронні торги. Конкурентна боротьба на аукціоні збільшує доходи приблизно на 20-40%», — зазначив Володимир Нагорний.
За прогнозом, надалі сільгоспземля і орендна плата дорожчатимуть, оскільки Україна втратила 25% території і конкуренція за землю зростатиме. Багато потужних аграріїв перемістилися на Західну Україну і створили неймовірний ажіотаж на землю.
«Орендна плата на землю в Україні зростатиме щороку в доларовому еквіваленті на 5%, а ціна землі за 1 га збільшуватиметься в рік на 10%. Тобто на кінець 2025 року вартість 1 га землі становитиме $2200, бо реальна середня ціна землі в Україні зараз — $2000 тис.», — прогнозує Володимир Нагорний.
Як зазначає фінансовий аналітик і автор книг по трейдингу та інвестуванню Ерік Найман, інвестиції в сільгоспземлі – дуже популярний запит в Україні. Адже якщо будівлю можна зруйнувати, сільгоспземлю знищити практично неможливо.
“Сільгоспземля в Україні є ще й валютною цінністю, бо на ній вирощуються кукурудза, пшениця, соя та інша агропродукція, що продається на експорт. Так чи інакше, вартість оренди землі прив'язана до долара, відповідно забезпечує ще й валютну безпеку. Але купуючи сільгоспземлю, потрібно розуміти, на чому ви зароблятимете. Якщо ви заробляєте тільки на оренді, то ця орендна ставка приносить дохід 5-6% річних. Так, у доларі це може бути цікаво, але не так уже й багато. Тому основний заробіток, який очікують отримати люди, які інвестують у сільгоспемлю, – це заробити на зростанні її ціни. А це означає, що йдеться не про інвестиції, а про спекуляції. І треба собі усвідомлювати, що купуючи сільгоспземлю в Україні, ви насправді намагаєтеся заробити на спекуляції, а не на інвестиції”, - пише Ерік Найман.
Експерт називає ризики для тих, хто хоче спекулювати землею:
“Це головна проблема у спекуляціях сільгоспемлів: купити таку земельну ділянку, яку потім доведеться продавати з дисконтом. І саме з цього моменту і починайте розглядати питання спекуляцій чи інвестицій у сільгоспземлю. Кому і коли ви збираєтеся продавати цю ділянку?”, - підсумував Ерік Найман.
Для того, щоб інвестиції в агросектор були успішними, доцільно враховувати певні фактори, зокрема, юридичні. Про це Інформатору розповів адвокат Олександр Ігнатенко. З 1 липня 2021 року в Україні почав діяти ринок землі. Ось основні юридичні моменти, які варто врахувати, плануючи інвестиції в аграрну землю:
Український ринок землі порівняно недавно відкрився, і іноземним громадянам та компаніям поки що заборонено купувати сільськогосподарські землі. Зважаючи на майбутні зміни законодавства, варто бути готовим до адаптації своїх інвестиційних стратегій. Загалом, інвестиції в сільськогосподарську землю можуть стати вигідною довгостроковою інвестицією, якщо підходити до них з урахуванням всіх нюансів і потенційних ризиків. Юридична підтримка та регулярний моніторинг ринку і законодавства є важливими складовими успіху в цьому напрямку.