«Дитина захворіла на лейкоз через вишку «Київстар»»: чи змогли мешканці селища у Чернівецької області перенести станцію

Читать на русском

В компанії запевняли, що станція безпечна та не загрожує людям

Читать на русском
«Дитина захворіла на лейкоз через вишку «Київстар»»: чи змогли мешканці селища у Чернівецької області перенести станцію
У суді свідки розповіли, що поблизу вишки ніхто не хоче жити

В компанії запевняли, що станція безпечна та не загрожує людям

У листопаді 2020 року жінка звернулася із позовом до компанії «Київстар», щоб та прибрала вежу мобільного зв’язку біля її будинку у селищі Чернівецької області. Вона вважала, що станція знаходиться нижче фундаментів споруд. А це збільшує випромінювання, які отримують мешканці селища, в тому числі й вона. В суді жінка просила перенести станцію в інше, безпечне місце.

Представник мобільного оператора в суді відповів, що при монтажі станції компанія отримала висновок Чернівецької обласної санітарно-епідеміологічної станції. Експерти зазначили, що «умови розміщення та експлуатації вежі як джерела електромагнітного випромінювання відповідають вимогам «Державних санітарних норм і правил захисту населення від електромагнітного випромінювання». Тобто, станція була безпечною.

Після того, як вежу збудували, було необхідно укласти договір оренди землі. Представники селищної ради запропонували ділянку з земель запасу, а саме землі автодрому місцевої автошколи. Цей вибір погодили відділ містобудування та архітектури районної державної адміністрації, відділ земельних ресурсів, головний державний санітарний лікар Чернівецької області. Коли всі підписи було зібрано, селищна рада у червні 2009 року надала дозвіл на укладення договору оренди.

У вересні 2009 року угода була укладена строком на сорок дев`ять років. Проте, через постійні скарги місцевих мешканців, через десять років після цього селищна рада зобов’язала «Київстар» перенести вежу в інше місце. Це потрібно було зробити до 10 грудні 2019 року. Однак на момент розгляду справи у суді базову станцію не перенесли. Тому місцеві вирішили позиватися до суду.

Що було у суді

Представник «Київстару» у суді наполягав, що на момент будівництва станції вона була цілком безпечна. І надав суду висновки, що місцевим мешканцям боятися нічого. Так, згідно з санітарним паспортом «Інституту гігієни та медичної екології ім. О.М. Марзєєва НАМИ України» від 2013 року для вежі не потрібно було встановлювати санітарно-захисну зону тому, що вона не несла загрози здоров'ю. Подібні висновки зробив «Чернівецький обласний лабораторний центр ДСЕС України»: випромінювання антен базової станції не перевищували гранично допустимі норми.

Проте люди були іншої думки. Під час судового засідання мешканці селища розповіли, що спочатку всі вважали, що це телевізійна вежа. Лише згодом мешканці дізналися, що це станція «Київстар». Один чоловік, як свідок, розповів суду, що «через електромагнітне випромінювання люди в тому районі хворіють, а його дитина захворіла на лейкоз».

Інший мешканець селища під час судового засідання повідомив, що «проживає в районі, де розташована станція «Київстар». Через випромінювання багато людей хворіє, багато вже померло. Люди продають будинки, оскільки бояться там проживати».

Ще один свідок заявив, що «проживає від вежі в 10 метрах. В тещі онкологія. Перебуваючи вдома постійно болить голова». Інший мешканець селища пожалівся, що через близкість його будинку до станції «діти не хочуть з ним проживати, оскільки бояться про своє здоров`я та здоров`я дітей». Через це він залишив свій будинок та вимушений був переїхати.

Ті, хто жив поблизу станції повідомили, що «вони вже шість років боролися щодо перенесення станції «Київстар» за межі населеного пункту та на безпечну відстань від житлових будинків». Це підтвердили й в селищній раді, що з 2016 року вони намагалися перенести вежу, проте нічого не вийшло.    

Однак суддю ці свідчення не переконали. Вона встановила, що договір оренди ділянки від вересня 2009 року не розірвано. Угода є чинною та в суді її не оскаржували. До того ж жінка, яка подала позов до суду, не є стороною цього договору, а покази свідків не є доказами порушення її прав.

Тому у липні 2021 року суддя Вижницького районного суду Чернівецької області ухвалила, що суд не буде зобов’язувати «Київстар» переносити станцію в інше місце. Це рішення не оскаржували.

Інформатор розповідав, за що клієнти критикують «Київстар».

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.