Мирний саміт у Саудівській Аравії: що обговорюватимуть та які перспективи

Читать на русском

Ер-Ріяд планує зібрати ключові країни Заходу та Глобального півдня, аби наблизити завершення російсько-української війни

Читать на русском
Мохаммед бін Салман
Мохаммед бін Салман готує спільну мирну ініціативу від провідних геополітичних гравців

Ер-Ріяд планує зібрати ключові країни Заходу та Глобального півдня, аби наблизити завершення російсько-української війни

Саудівська Аравія має стати країною-господарем саміту, на якому обговорюватимуть українську формулу миру та шукатимуть вихід із ситуації. На зустрічі мають бути присутніми представники тридцяти держав світу, але росію не запросили. Саудівська Аравія очікує, що вдасться узгодити пропозиції різних країн, зокрема й Китаю, аби виробити спільну ініціативу для мирних перемовин. Ключовим залишається участь КНР, присутність якого дала б потужний імпульс, однак, наскільки зацікавлений Пекін у закінченні війни залишається таємницею.

Саудити збирають саміт

Саудівська Аравія збирається провести перемовини щодо російсько-української війни за участю країн Заходу, України й, що найважливіше, ключових держав Глобального півдня. Зокрема будуть представлені Індія, Індонезія, Єгипет, Мексика, Бразилія, Чилі й Замбія. Організатори заявили, що запросили до участі 30 країн. Зустріч, на рівні представників міністерств закордонних справ, має відбутися 5–6 серпня в місті Джуда. Передбачається, що вона буде підготовчим етапом «саміту миру», який має відбутися до кінця року.

В Офісі президента заявляють, що йтиметься про припинення бойових дій на основі «Української формули миру». Вона передбачає, серед іншого, виведення військ росіян, контрибуції та ув’язнення воєнних злочинців.

«Першу таку зустріч ми організували в партнерстві з данськими колегами. Вона відбулася в Копенгагені в червні. Наступна зустріч відбудеться незабаром. Її прийматиме саудівське місто. Ми дякуємо обом королівствам за лідерство й рішучу підтримку українських ініціатив», — сказав керівник Офісу президента Андрій Єрмак.

Зеленський і Моххамед бін Салман
Саудівська Аравія хоче бути посередником між Україною та росією. Фото: An Naharar

Який зміст вкладають у зустріч закордонні уряди покаже час. Видання The Wall Street Journal із посиланням на дипломатів, які брали участь в обговоренні, зазначає, що країни Глобального півдня заявили про готовність обговорити загальні принципи, водночас про беззастережну підтримку планів Києва не йдеться. Однак Захід сподівається, що зможе заручитися допомогою раніше нейтральних країн для протидії путіну. І на такі сподівання є певні підстави.

Присутність рф недоречна

Найпозитивніший для нас сигнал те, що москву ніхто не запрошує. Країни світу зберуться, аби обговорити, що робити з рф, без росії. Звісно, будуть держави, які намагаються дружити з кремлем, як та ж Саудівська Аравія, партнер москви по ОПЕК+, але це не одне й теж. 

На саміті «росія-Африка», який відбувався в Санкт-Петербурзі, стало очевидним, що кремлю не вдається перекласти відповідальність щодо загрози голоду на Захід. Лідери африканських країн «не повелися» на хитромудрі комбінації кремля, які передбачали постачання зерна, за які не треба буде платити, натомість треба буде оплачувати втридорога інші поставки з рф. Союзник путіна по БРІКС, президент Південно-Африканської Республіки Сиріл Рамафоса, заявив, що Африка готова купувати зерно.

«Ми пропонували реалізувати Чорноморську зернову ініціативу, говорили про необхідність відкриття Чорного моря, ми говорили, що хотіли б, щоб Чорне море було відкритим для світових ринків. І ми сюди прийшли не для того, щоби просити якісь «дари» для Африканського континенту», — сказав Рамафоса.

Сиріл Рамафоса
Рамафоса пояснив путіну, що африканським державам потрібен "зерновий коридор". Фото: IOL

Навіть Іран, який налагодив із Саудівською Аравією, заявив, що підтримує ідею провести саміт. Тегеран нещодавно отримав неочікуваного удару від путіна, який підтримав Об’єднані Арабські Емірати в територіальних претензіях до Ірану, тож жест можна розглядати як своєрідну відповідь, але це не означає, що перси на нашому боці.

«Ми вітаємо будь-які дії та ініціативи, які допоможуть знайти політичне рішення для припинення кризи в Україні, і ми вважаємо єдиним рішенням політичне рішення», — сказав речник МЗС Ірану Нассер Канані.

The Economist пише, що через припинення «зернової угоди», на тлі зростання інфляції у світі, рекордної спеки та посух, на бідні країни неминуче чекають голодні бунти. Інфляція на харчові продукти в Єгипті вже перевищила 65 %. Як повідомляє видання, поки посіви в Європі та Півночі Китаю вигоряли, Індія, яка виробляє 40 % рису у світі, зазнає катастрофічних злив, тож це збіжжя потрібно чимось замінити.

Африканські країни ще недавно пропонували власний «мирний план», який передбачав припинення вогню, зняття санкцій і нові референдуми на випаленій українській землі. Але завдяки «геніальній» політиці путіна, російська федерація зуміла розсваритися і з державами, які раніше були нейтральними. Хоч завищених очікувань краще не мати, країни Глобального півдня зацікавлені в припиненні бойових дій і відновленні зернової угоди байдуже, якою ціною, зокрема й ціною кремля.

Чому Саудівська Аравія

Путін та його команда ідеологів-пропагандистів настільки сконцентрувалися на ідеї двополярного світу, на одному полюсі якого США й Захід, а на другому вони, Китай та деякі інші країни з їхньої орбіти, що забули про те, що на планеті є й інші гравці. Ті країни мають свої амбітні плани: Індія, яка прагне стати новою «майстернею світу» замість Китаю, Туреччина хоче розбудовувати «тюрський світ», а Саудівська Аравія бачить себе провідною країною арабської єдності.

The Wall Street Journal повідомляє, що Захід сподівається, що Ер-Ріяд зможе залучити до перемовин Китай. Саудити мають гарні відносини як зі Вашингтоном, так і з Пекіном, але проводять власну політику. І це дає їм можливість виступати у якості посередника. А ще Ер-Ріяд постає впливовим гравцем, який може, до прикладу, обвалити російський експорт нафтопродуктів.

Путін і бін Саламан
Саудівська Аравія має вплив на росію. Фото: Middle East Eye

Проведення саміту щодо війни в Україні сприяє підвищенню авторитета наслідного принца Саудівської Аравії Мохаммеда бін Салмана. Він уже продемонстрував свої амбіції, досягнувши за посередництва Китаю розрядки в Ірані. Тепер він хоче зіграти свою роль у врегулюванні війни, яка має глобальні наслідки.

Про що будуть домовлятися

Аl Аrab повідомляє, що Саудівська Аравія «прагне об’єднати базові елементи з багатьох формул», у тому числі китайських та африканських, в одній, яку мають підписи країни-учасниці саміту, що надасть їй міжнародної ваги. Якщо участь Китаю підтвердять, на що Ер-Ріяд сподівається, ініціатива отримає серйозний імпульс.

Експерти видання припускають, що варіант цієї мирної ініціативи, включатиме повагу до суверенітету та територіальної цілісності України відповідно до Статуту ООН. Передбачається виведення російських військ з українських земель, однак не зрозуміло, йдеться про межі 1991 року, чи лінію зіткнення станом на 22 лютого 2022 року. Окремо говоритимуть про врегулювання статусу Криму, ймовірно і шляхом повторного референдуму. Обговорюватимуть зняття санкцій із рф та створення міжнародного фонду для відновлення України, припинення вогню та початок двосторонніх переговорів між Києвом та москвою. Окремо між кремлем та НАТО відбудуться перемовини «для врахування стратегічних вимог росії щодо безпеки», що можна розшифрувати, як гарантії позаблокового статусу України.

Російські бойовики
Росії запропонують забрати свої війська з України. Фото: The Time

Що із цього вийде

Такий мир навряд чи можливий. Хоч нас обурює позаблоковий статус та перспектива референдуму по Криму, для путіна умови ще більш неприйнятні, адже потрібно буде пояснити своєму населенню, а особливо елітам, навіщо були всі смерті та визнати, що територіальні загарбання незаконні. Звісно, можна «згодувати» позаблоковий статус України та зняття санкцій, але це буде важко зробити, навіть за допомогою пропаганди. Спонукатиме путіна до продовження війни також те, що Китай, судячи з нарощування допомоги кремлю, не проти перетворення війни на постійну проблему для США, особливо на тлі наближення виборів в Америці.

Китайський солдат
Китай може бути зацікавлений і далі виснажувати Захід війною в Україні. Фото: Fox News

Без Пекіна важко буде досягти якогось мирного діалогу. Вашингтон намагається налагодити відносини з КНР, аби в тому числі створити передумови для миру в Україні. На це були спрямовані закордонні візити американських чиновників, адже зростає небезпека того, що війна в Україні, особливо, якщо вона затягнеться і контрнаступ не принесе вагомих результатів, стане слабким місцем передвиборчої програми Джо Байдена. Перша трійка найбільших кандидатів від Республіканської партії — Дональд Трамп, Рон Десантіс та Вівек Рамасвамі — активно агітують за припинення підтримки Києва, цей тренд стає популярнішим серед американців.

Оглядач видання The Telegraph Роберт Кларк вважає, що зараз час не на боці України й ЗСУ мають лічені тижні, аби досягнути серйозних успіхів, до прикладу, розрізати сухопутній коридор до Криму. Після початку осінніх дощів і аж до встановлення заморозків будь-які наступальні дії України будуть неможливі. Водночас кремль матиме час зібрати сили. З початком нового року, пише Кларк, Вашингтон може більше тиснути на Київ щодо встановлення миру.

Однак, якщо Китай усе ж відмовиться сприяти мирним перемовинам, Білий дім не матиме багато варіантів для маневру, окрім як і далі підтримувати нас, чекаючи на слушний момент для перемовин. Адже мало примусити Україну, треба, щоб цього захотів путін. Він не захоче, оскільки тоді мирна угода мала б бути завідомо програшною для Києва. Вашингтон же не може собі дозволити отримати другий Афганістан, оскільки втрата авторитету означатиме, що США більше не є гарантією безпеки.

Ф-16 для України
Вашингтон ще не поставив до ЗСУ те, що обіцяв. Фото: CNN

У Сполучених Штатах, хоч би що не говорили популісти, усвідомлюють, що путіну, як і Сі Цзіньпіну, йдеться про знищення не лише України, але й Заходу, розвал євроатлантичної єдності. Ситуація стає ще очевиднішою на тлі гібридних загроз, як проникнення «вагнерівців» на територію «Сувельського коридору». У такому раз підтримка Глобального півдня, хай і без Китаю, буде неабиякою перевагою і слугуватиме для тиску на кремль. Крім того, президент США Джо Байден у своїй промові у Вільнюсі заявив, що не вірить у те, що москва зможе протриматися довго.

«Номер один: я не думаю, що росія може підтримувати війну вічно, перш за все з огляду на ресурси та потенціал. Номер два: я думаю, що складуться обставини, за яких врешті-решт президент путін вирішить, що це не в інтересах росії — економічно, політично та в інших — продовжувати цю війну», — зауважив Байден.

Раніше ми розповідали про те, що Саудівська Аравія готова бути посередником між Києвом та москвою. А також ми розповідали про таємні перемовини щодо мирних ініціатив у Копенгагені.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.