День руйнування: The Economist вийшов з обкладинкою про жахливі мита Трампа

Президент Дональд Трамп оголосив про впровадження нових торгових мит на основних партнерів США, що спричинить серйозні наслідки для світової економіки. Однак інші країни мають шанс мінімізувати шкоду, намагаючись протистояти його агресивному протекціонізму

Дональд Трамп
Країни все ще зможуть врятувати глобальну економіку від шкідливих мит

Згубні митні ініціативи Трампа загрожують економічним потрясінням, проте світ здатен зменшити негативні наслідки. Як пише The Economist, який зобразив президента США Дональда Трампа відрізаючим Америку від решти світу, оголошені нові торгові тарифи можуть стати початком економічного хаосу. Але існує шанс, що міжнародні зусилля допоможуть обмежити їх негативний вплив.

Відкритим залишається питання, чи стане це першим кроком до глобального торговельного протесту. Як пише видання, якщо вам здавалося, що США переживають глобальне економічне пограбування або перебувають на межі краху через міжнародну торгівлю, то ви, на відміну від президента Дональда Трампа, зберегли зв’язок із реальністю. Важко визначити, що саме виглядає більш тривожним: здатність очільника однієї з найпотужніших економік світу створювати ілюзорні кризи чи його готовність на основі цих фантазій ухвалювати історично значущі, але потенційно руйнівні рішення.

Обкладинка The Economist - Трамп відпилює Америку від решти світу
Обкладинка The Economist - Трамп відпилює Америку від решти світу

2 квітня Трамп оголосив про найбільший злам американської торговельної політики за останні сто років, який водночас можна вважати однією з найсерйозніших економічних помилок сучасності. Під час виступу в Рожевому саду Білого дому він заявив про запровадження нових "справедливих" мит для торговельних партнерів США. Китай отримає тариф у 34%, Індія – 27%, Японія – 24%, ЄС – 20%. Країни з меншими економіками матимуть змінні ставки, однак мінімальний тариф становитиме 10%. Загальний податок на китайську продукцію після всіх цих заходів зросте до 65%.

Трамп назвав цей день "визволенням" економіки США. Фактично ж це крок до ізоляціонізму та повернення до застарілої протекціоністської моделі 19-го століття. Для держав, які опинилися під тиском цих безглуздих нововведень, головним питанням стає мінімізація шкоди.

Фінансовий ринок реагує на торговельний удар

Виступ президента спричинив турбулентність на ринках. Вартість акцій компаній, які залежать від глобального ланцюга постачання, різко впала. Наприклад, акції Nike, що має заводи у В’єтнамі (а ця країна потрапила під 46% тариф), втратили 7% своєї вартості за день.

Заяви Трампа сповнені хибних історичних і економічних тез. Президент наполягає, що високі мита допоможуть США ліквідувати торговельний дефіцит, який він розцінює як "втрату національного багатства". Але насправді дефіцит формується через те, що американці споживають більше, ніж заощаджують, а не через змови інших держав. Жодні мита не зможуть це змінити. Більш того, примусове збалансування торгівлі з кожним партнером окремо – це така ж безглузда ідея, як вимагати, щоб у кожному штаті США діяла абсолютно рівнозначна внутрішня торгівля.

Як повідомляє The Economist, нові мита завдадуть значних збитків власним громадянам. Споживачі зіткнуться з вищими цінами та обмеженим вибором товарів. Американські виробники змушені будуть платити більше за імпортні деталі, що знизить їхню конкурентоспроможність. А головне – США ризикують опинитися в торговельній ізоляції, в той час як решта світу продовжить адаптуватися і рухатися вперед.

Світові держави постають перед вибором: відповідати на дії Трампа дзеркальними санкціями чи шукати альтернативні шляхи. Введення контрзаходів може лише поглибити глобальні проблеми та посилити конфронтацію, нагадавши події 1930-х років, коли економічний протекціонізм лише прискорив Велику депресію.

Натомість урядам варто зосередитися на розширенні власних торговельних зв’язків. Держави, які входять до CPTPP (Транстихоокеанського партнерства), країни ЄС, Південна Корея та інші відкриті економіки спроможні компенсувати втрати, зміцнюючи взаємну кооперацію.

Чи варто залучати Китай до нових торговельних союзів?

На Заході давно існує переконання, що Китай порушує принципи чесної конкуренції, особливо через державну підтримку власних підприємств. Якщо через американські мита китайський експорт буде перенаправлено на інші ринки, це може викликати додаткові побоювання щодо демпінгу. Вихід може полягати в тому, щоб змусити Пекін змінити підхід: розвивати внутрішній попит і вкладати ресурси в інші країни в обмін на нижчі митні бар'єри.

ЄС, зі свого боку, має переглянути власну інвестиційну політику, щоб ефективно домовлятися про прямі іноземні інвестиції. Також ЄС варто активніше брати участь у глобальних торговельних угодах, включаючи CPTPP, що пропонує механізми вирішення торгових суперечок.

Відновлення економічного порядку – це складний і тривалий процес. Руйнування ж міжнародних торговельних відносин відбувається швидко і легко. Навіть якщо світ не зможе повністю уникнути наслідків хаосу, створеного Трампом, це не означає, що його політика приречена на перемогу. Держава, що ізолює себе від глобальних ринків, прирікає власну економіку на стагнацію. Тому майбутнє за тими країнами, які оберуть шлях кооперації, а не торговельної війни, роблять висновок експерти The Economist.

Мита Трампа

Президент США Дональд Трамп оголосив про введення масштабних мит на американський імпорт. Тарифи будуть взаємним і розповсюджуються "по всьому світу". Це, як передбачається, торкнеться обсягів торгівлі на трильйони доларів

Україна є у списку – мита для нас станолять 10%. Водночас Росії у переліку немає. Але вже відомо, що взаємні тарифи почнуть діяти з 9 квітня. Водночас усі країни з 5 квітня почнуть сплачувати мінімальний базовий 10-відсотковий тариф. 

Також США вводять 25-відсотковий тариф на весь імпорт комп'ютерів, включаючи ноутбуки та настільні пристрої з усіх країн світу. А ще введуть 25% тариф на автомобілі іноземного виробництва.

На початку лютого США вже підвищили тарифи на імпорт сталі та алюмінію до 25%, що вдарило по найбільших постачальниках сировини – Канаді, Мексиці, Росії та Китаю. На думку економістів, високі тарифи підвищать ціни всередині США та за кордоном і вдарять по світовій економіці. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube