Мита Трампа неминуче спровокують світову фінансову кризу: ось як це буде

Запровадження нових тарифів на імпорт загрожує різким зростанням цін у США, дефіцитом товарів і кризою у світовій економіці. Аналітики попереджають: якщо ці заходи будуть реалізовані, глобальна рецесія може розпочатися вже у 2025 році

Світова фінансова криза
Фінансовий шторм: чи зруйнують мита Трампа світову економіку

Запровадження нових тарифів Трампом призведе до різкого зростання цін на імпортні товари. США щороку імпортують продукції на 3,3 трильйона доларів, що в середньому складає 25 000 доларів витрат на одну американську сім’ю. Якщо нові мита сягнуть 29%, кожне домогосподарство змушене буде витрачати ще на 7 300 доларів більше.

Як повідомляє axios.com, якщо нові мита сягнуть середнього рівня 29% (за прогнозами Evercore), загальні додаткові витрати імпортерів складуть близько 1 трильйона доларів на рік. Це величезні кошти, тому споживачі змушені будуть скоротити закупівлю імпортних товарів. Як наслідок, деякі товари просто зникнуть з полиць магазинів, а дефіцит призведе до ще більшого зростання цін.

Між тим, світові компанії виробляють товари з орієнтацією на ринок США, тому після різкого скорочення імпорту у них накопичиться надлишок продукції. Це означає, що підприємства, які вже витратили ресурси на виробництво, не зможуть продати свою продукцію, що спричинить банкрутства. Наслідком стане масове безробіття, фінансова нестабільність та падіння доходів у багатьох країнах, зокрема в Китаї та Німеччині. Особливо небезпечним є запровадження 54% мит на китайську продукцію.

Китай експортує не лише технологічно складні товари, такі як iPhone, а й масові споживчі продукти, які дозволяють малозабезпеченим американським сім’ям купувати необхідне за доступними цінами. Радикальне обмеження такого імпорту може призвести до зростання рівня бідності та соціальної напруги.

Реальний сценарій може бути ще гіршим: імпорт низки товарів просто припиниться, що спричинить дефіцит і стрибок цін. Це своєю чергою сповільнить споживчий попит та похитне стабільність економіки. Таким чином, політика митних тарифів Дональда Трампа, відома як "День визволення", здатна запустити чергову хвилю економічних потрясінь.

Ефект доміно

Останні десятиліття глобалізація формувала глибокі економічні зв’язки між країнами. Це підтверджує відомий вислів: "Коли США чхають, Латинська Америка хворіє на пневмонію".

Якщо запроваджені мита спричинять рецесію в країнах-партнерах Америки, це боляче вдарить і по самих Сполучених Штатах. Бо США також залежать від експорту: щорічно країна продає товарів на 2,1 трильйона доларів та ще на 1,1 трильйона - послуг. Однак, якщо торговельні партнери США опиняться у кризі, вони просто не зможуть купувати американську продукцію. Це спровокує спад виробництва в самих Сполучених Штатах, що призведе до зростання безробіття та фінансової нестабільності.

Видання нагадує, що за останні два десятиліття глобальна економіка вже двічі переживала серйозні кризи - обвал фінансової системи у 2008-2009 роках та пандемічний шок 2020 року. Тепер існує ризик третього масштабного потрясіння, яке може спричинити новий виток рецесії:

"Ці мита кардинально змінюють правила гри у світовій економіці, - зазначає економіст Fitch Олу Сонола. - Багато країн ризикують опинитися в рецесії".

На думку аналітиків JPMorgan, якщо політика тарифів буде реалізована, глобальна економічна криза розпочнеться вже у 2025 році. Проте не виключено, що Дональд Трамп насправді не планує вводити мита у повному обсязі. Його дії можуть бути частиною більшої політичної гри, мета якої поки залишається незрозумілою.

"Досвід попередніх років показує: перед тим як панікувати, варто дати новинам час на осмислення", - коментує Метью Хоуган, головний інвестиційний директор Bitwise Asset Management.

Мита Трампа оминули лише РФ

Торгівельні мита, як ввів президент США Дональд Трамп, оминули Росію. Вашингтон пояснив це тим, що санкції США вже "перешкоджають будь-якій значущій торгівлі". Однак Америка продовжує торгувати з РФ більше, ніж з такими країнами, як Маврикій чи Бруней, що потрапили до списку.

Загалом, тарифи Трампа будуть взаємним і розповсюджуються "по всьому світу". Це, як передбачається, торкнеться обсягів торгівлі на трильйони доларів. Незважаючи на певні ризики, на думку президента США, нові тарифи призведуть до росту американської економіки.

На думку економістів, високі тарифи підвищать ціни всередині США та за кордоном і вдарять по світовій економіці. Згідно з даними Бюджетної лабораторії Єльського університету, 20% мито на додаток до вже запроваджених коштувало б середньому домогосподарству США щонайменше 3400 доларів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Вінниця
Дніпро
Донецьк
Житомир
Запоріжжя
Івано-Франківськ
Київ
Кропивницький
Луганськ
Луцьк
Львів
Миколаїв
Одеса
Полтава
Рівне
Суми
Тернопіль
Ужгород
Харків
Херсон
Хмельницький
Черкаси
Чернігів
Чернівці