Нові тарифи Трампа запрацюють вже у середу: це вдарить по світовій економіці - Reuters

Західні ЗМІ пишуть, що помічники президента США розглядають план, який підвищить мита на продукти приблизно на 20% майже в кожній країні

Тарифи Трампа
Трамп 2 квітня має оголосити про нові тарифи. Фото: Getty Images

У Білому домі підтвердили, що США президент Дональд Трамп оголосить про нові мита в середу, 2 квітня, - і вони одразу ж почнуть діяти. Нині невідомо подробиць про їхній розмір і обсяг. А економічні експерти стверджують, що це рішення підвищить ціни як всередині Америки, так за кордоном - і вдарить по світовій економіці.

Раніше Трамп проголошував 2 квітня "Днем визволення", у який будуть введені драматичні нові мита, які буцімто можуть перевернути світову торговельну систему. Оголошення в Трояндовому саду Білого дому заплановано на 16:00 (23:00 за Києвом). Про це пише Reuters.

Речниця Білого дому Каролайн Левітт заявила, що взаємні мита для країн, які вводять мита на американські товари, набудуть чинності відразу після того, як американський оголосить про них. А 25% мито на імпорт автомобілів набуде чинності 3 квітня.

Трамп вже ввів тарифи на імпорт алюмінію та сталі та підвищив мита на всі товари з Китаю. Він погрожував щодо інших тарифів, але щоб скасувати їх потім. Втім, цього разу, ймовірно, він збирається йти вперед.

"У президента є блискуча команда радників, які десятиліттями вивчають ці питання, і ми зосереджені на відновленні золотого віку Америки", - сказала Левітт.

За даними Washington Post, помічники глави Білого дому розглядають план, який підвищить мита на продукти приблизно на 20% майже у кожній країні, тож це може торкнутися не лише конкретних країн чи продуктів. Там начебто очікують, що можуть отримати понад 6 трильйонів доларів доходу, які можна буде направити американцям у вигляді знижки.

Канада ж обіцяла відповісти власними митами. І американські підприємства вже визнають, що їхні продукти все менше потрапляють на канадійські полиці. Інші країни теж погрожували про це - навіть коли намагалися домовитися з Білим домом.

Невідомо, наскільки все це вплине на рішення Трампа 2 квітня і чи змусить його відступити. Він казав, що останніми десяліттями виробники США постраждали від угод про вільну торгівлю. Американський імпорт зростав на 3 трлн доларів, але Трамп бачив в цьому величезний дисбаланс торгівлі між США та світом із дефіцитом торгівлі товарами, що перевищує 1,2 трильйона доларів.

На думку економісті, високі тарифи підвищать ціни всередині країни та за кордоном і вдарять по світовій економіці. Згідно з даними Бюджетної лабораторії Єльського університету, 20% мито на додаток до вже запроваджених коштувало б середньому домогосподарству США щонайменше 3400 доларів.

Також вже стає видно, що економіка США втрачає імпульс, зокрема, через невизначеність, спричинену хаотичним підходом президента до розробки економічної політики. Опитування ж показали погіршення впевненості в економічних перспективах, люди бояться відновлення інфляції. Через це інвестори швидко продавали акції, знищивши майже 5 трильйонів доларів із вартості акцій США з середини лютого.

Але ризики стосуються не лише Америки. Заводи в усьому світі - від Японії до Британії - почали бути менше активними. Однак експерти вважають, що всі ці дії - тимчасові.

Передумови до нової хвилі митних війн

На початку лютого США вже підвищили тарифи на імпорт сталі та алюмінію до 25%, що вдарило по найбільших постачальниках сировини – Канаді, Мексиці, Росії та Китаю. Білий дім пояснив це рішення захистом внутрішньої промисловості, однак такі дії спричинили відповідні заходи з боку інших країн, що призвело до чергової ескалації торгових суперечностей.

Крім того, 19 лютого Трамп анонсував мита у 25% на імпорт автомобілів, які мали набути чинності 4 березня. Проте після консультацій із найбільшими американськими автоконцернами введення тарифів на імпорт авто з Канади та Мексики відтермінували на місяць. Це було зроблено для того, щоб виробники змогли скоригувати свої ланцюги постачання та перевести виробництво в США. Зараз очікується, що нові торговельні обмеження на автомобілі та окремі сектори економіки набудуть чинності 2 квітня.

Окрім мит і торгівельних війн, за даними Financial Times, близькі стосунки Ілона Маска з Дональдом Трампом та його неоднозначні висловлювання в соціальних мережах зробили Starlink мішенню для політичних маніпуляцій. Хоча компанія SpaceX планує активне розширення ринку супутникового інтернету, політичні фактори можуть стати на заваді її глобальним амбіціям. Регулятори деяких країн починають сумніватися в надійності компанії як партнера.

Також Трамп заявив, що він "дуже злий" і "розлючений" на російського правителя Володимира Путіна через те, що той ігнорує пропозиції щодо перемир'я. На додачу Трампу не сподобалися його критика щодо легітимності Володимира Зеленського та довіри американського президента до керівництва України. Він пригрозив запровадити нові тарифи на російську нафту.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube