Де в Україні найчастіше порушують мовний закон та чому

Читать на русском

Переходимо на українську!

Читать на русском
Де в Україні найчастіше порушують мовний закон та чому

Переходимо на українську!

В Україні постійно моніторять дотримання норм мовного закону. Зібрані дані показують, що найбільше його не дотримуються в Києві. Також протягом липня-вересня на адресу Уповноваженого із захисту державної мови надійшло 1155 скарг від українців про порушення їх прав на отримання інформації та послуг державною мовою. 

Як повідомляє Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, за статистикою найбільше порушують закон про державну мову у Києві (27,1% зі всіх скарг), Харківській (23,7%) та Одеській (5,5%) областях. З Дніпропетровської області надійшло 4,8% скарг, з Київської - 6,2%, Закарпатської, Запорізької та Івано-Франківської областей - по 2,2%. Звернень щодо порушень в інших областях менше, ніж по 2%. Найбільшими причинами скарг є:

  • не державна мова інтернет-представництв суб’єктів, що обслуговують громадян – 34,5%;
  • зовнішня реклама, вивіски, написи російською – 17,8%;
  • обслуговування безпосередньо (офлайн), інформація про товари та послуги російською – 10,6 %;
  • медіа, інформаційні сайти російською – 9,9 %;
  • мова при виконанні обов’язків посадовцями – 7,5%;
  • освіта – 3%;
  • охорона здоров’я – 3%;
  • інше – 13,7%.

Де в Україні найчастіше порушують мовний закон та чому 1

Загалом за 9 місяців 2022 року мовний омбудсмен отримав 2 427 скарг про порушення мовного закону. З них як звернення громадян зареєстрували 2 177.

Де в Україні найчастіше порушують мовний закон та чому 2

"Варто зауважити, що повномасштабне вторгнення рф в Україну та набрання чинності нових норм Закону в січні (щодо мови друкованих ЗМІ) та липні (щодо мови інтернет-представництв та комп’ютерних програм на товарах) вплинули на інтенсивність надходження звернень щодо порушень. Так протягом липня-вересня надійшло більше половини від усіх звернень громадян (55,9%), а в січні-лютому - 32,1, в березні-червні - 12 % від зареєстрованих протягом 9 місяців звернень громадян", - каже Кремінь.

Що передбачає Закон про мову

Відповідно до норм закону, сайти та сторінки в соціальних мережах мають вестися українською мовою. Зокрема, YouTube, Viber, Telegram-канали тощо. Усі інтернет-сайти та сторінки в соцмережах органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної й комунальної форм власності, ЗМІ, а також компаній мають бути державною мовою.

Іншомовні версії можуть існувати. Однак українська мова повинна мати не менше за обсягом та змістом інформації, ніж іншомовні версії та завантажуватись за замовчуванням для користувачів в Україні. Для іноземних підприємств, що реалізують свої товари та послуги в Україні, українська версія вебсайту повинна містити достатню за обсягом та змістом інформацію для зрозумілої навігації та розкриття мети діяльності власника такого інтернет-представництва. Відсутність українськомовної версії сайту означає свідоме порушення вимог закону про державну мову.

Інтерфейс також українською

Це означає, що інтерфейс будь-якої комп'ютерної програми, з якою взаємодіє користувач в Україні, повинен мати українську версію, яка за обсягом та змістом повинна містити не менше інформації, ніж іншомовні версії продукту.

Мова йде про ПЗ, встановлене безпосередньо на комп'ютерах, а також при "системи спілкування" побутових приладів — пральних машин, посудомийок, а також автомобілів. Українськомовний інтерфейс має бути як на електронному екрані, так і на панелі керування зі звичайними кнопками.

Порушення та штрафи

З 16 липня Уповноважений із захисту державної мови отримав повноваження застосовувати адміністративні стягнення за порушення чинного законодавства України. Тепер Тарас Кремінь може штрафувати усіх керівників та працівників як державної й комунальної, так і усіх інших форм власності.

  • За перше порушення може загрожувати штраф у розмірі від 3 400 до 8 500 гривень (залежно від виду порушення) або застосовано попередження.
  • За повторне порушення протягом року штраф складе від 8 500 до 11 900 гривень.

Нагадаємо, ми писали, хто з представників влади порушує мовний закон в Україні. Крім того, як українські онлайн-медіа дотримуються мовного закону.

Також Інформатор писав, що в Україні фіксують рекордну кількість скарг про порушення мовного закону в інтернеті. Як правильно оформити таку скаргу ми писали тут.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.