Ціни на рибу зростають: чого чекати влітку рибалкам та покупцям

Нерест закінчився, тож рибалки-аматори знову можуть ловити рибу - щоправда, не більше 3 кг на добу з обмеженням на розмір і види улову, відкриття сезону риболовлі може дещо вплинути на зниження цін на деякі види прісноводної риби на локальних ринках

Коропи Фото: Getty Images
Коропи Фото: Getty Images

Підвищення цін в Україні не оминуло й рибу. У квітні здорожчав бюджетний свіжий короп. Вартість слабосоленої риби також зростає, а от морожена скумбрія навпаки стала трохи доступнішою. Проте надалі на ціни впливатимуть фактор сезонності, коливання курсу валют і не лише. 

Ціни на рибу в травні

Навесні популярні серед українських покупців види риби дорожчали. За даними порталу Мінфін, де фіксуються середні ціни по супермаркетах, найбільше зріс у ціні короп – на 20 грн. Якщо у квітні можна було купити живого коропа за 149 грн/кг, то у травня середня ціна становить 168 грн/кг. Водночас патраний свіжий короп обійдеться ще дорожче. Ціна зросла зі 194 грн у квітні до 213 грн за кілограм наприкінці травня. 

Ціни на слабосолену рибу також виросли. Оселедець подорожчав у середньому зі 192 грн/кг до 214 грн/кг. При цьому подорожчання не торкнулося свіжомороженої скумбрії. Ціна навіть знизилася – з 210 грн/кг у квітні до 198 грн/кг у травні.

Що впливає на вартість риби

Подібні стрибки цін на рибу спостерігаються не вперше. Як свідчать дані аналізу Держрибагентства, подібна ситуація була і у 2024, і у 2023 роках. Однак цьогоріч вартість почала зростати раніше. Загалом ситуація з цінами на ринку риби залежить від низки факторів:

  • Сезонність. Ціни на рибу зазвичай змінюються залежно від сезонності. Так, восени та взимку, після осінніх обловів ставків, ціни, зокрема на коропа, зазвичай знижуються, адже на ринку обсяги риби збільшуються. При цьому навесні через нерестові заборони пропозиція обмежена.

"Аналіз цін на товарного коропа у 2023 та 2024 роках показує, що динаміка демонструвала спільну сезонність зі зростанням від початку року до літа та зниженням восени через облови", – пояснюють в Держрибагентстві.

  • Курс валют. Морська морожена риба переважно імпортується в Україну, тому її вартість залежить від курсу валют. Інфляційний звіт НБУ за квітень підтверджує, що під впливом курсових ефектів подорожчали окремі імпортні товари, включаючи рибу та морепродукти.

Курс валют на сьогодні

Image Дізнайтесь актуальну інформацію станом на 25.05.2025
Валюта
Покупка
Продаж
usd
41.51
41.51
eur
46.99
46.99
Всі новини про гроші
  • Собівартість. Подорожчання кормів, електроенергії та палива безпосередньо впливає на аквафермерів, які займаються рибним господарством. Інфляція та курсові коливання також відіграють значну роль, оскільки закупівля кормів та обладнання часто залежить від імпорту.
  • Обсяги вилову. Через війну, несприятливу екологічну ситуацію, наприклад, забруднення водойм, обсяги промислового рибальства останніми роками скорочувалися. Проте у 2024 році, навпаки, було зафіксовано збільшення майже на 22%, що може позитивно вплинути на ціноутворення.

В Україні об’єктами аквакультури незмінно залишаються:

  • короп,
  • товстолоб,
  • білий амур,
  • судак,
  • щука,
  • лососеві,
  • сомові,
  • осетрові.

Сезон риболовлі відкрито

Зважаючи на сезонні фактори, зростання собівартості виробництва, інфляційні процеси, ціни на рибу цього літа триматимуться на високому рівні. За практикою минулих років, подешевшання можна очікувати ближче до осені.

При цьому у Держрибагентстві повідомили, що з 20 травня в Україні завершено весняно-літню нерестову заборону на вилов риби у більшості річок (але заборона ще діє на водосховищах, зокрема каскаду Дніпра, ставках, лиманах тощо). Це означає, що рибалки-аматори знову можуть ловити рибу - щоправда, не більше 3 кг на добу з обмеженням на розмір і види улову. Відкриття сезону риболовлі може дещо вплинути на зниження цін на деякі види прісноводної риби на локальних ринках.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube