Однак, у більшості випадків, краще себе все ж стримувати
Всі ми бували в ситуації, коли висип чи укус починає божевільно свербіти. Чухання свербежу може полегшити стан, особливо якщо свербіж сам по собі надто дратує. Будь-хто, хто мав укус комахи, знає, наскільки сильним може бути майже непереборне бажання почухати цей червоний слід. Це еволюційно збережена поведінкова реакція на подразнення шкіри, пише IFLScience.
Алергічний контактний дерматит – це реакція на алергени, які подразнюють нашу шкіру. Він може надходити з різних джерел, у тому числі від контакту з гумою, косметикою чи клеєм, а також рослин, таких як отруйний плющ, соняшники, хризантеми чи тюльпани, деяких металів, таких як нікель або кобальт, і навіть ліків, як от антибіотики. Звичайно, симптоми цього стану можуть включати розвиток сверблячих, набряклих висипань.
Якщо ви не можете протистояти цьому, ви можете вирішити почухати ці червоні плями, що може спровокувати подальше запалення, яке посилить свербіж і сповільнить час відновлення. Отже, вчені використали алергени, що викликають свербіж, щоб викликати симптоми, схожі на екзему, на вухах звичайних мишей.
Коли звичайним мишам дозволили почухатися, їхні вуха опухли та запалилися імунними клітинами, які називаються нейтрофілами. Миші, які не могли почухати вуха тому, що вони носили крихітні нашийники, навпаки, мали менший набряк і запалення. Це продемонструвало, що подряпини справді ще більше погіршують стан запаленої шкіри.
Далі виявилось, що подряпини змушують нейрони, що сприймають біль, виділяти сполуку під назвою речовина P. Вона діє як нейромедіатор. Вивільняючись, ця субстанція активує ключові координатори запалення, які викликають свербіж. Тобто подряпини викликають більше запалення шкіри через те, що певні клітини активовані двома шляхами.
Це так звані тучні клітини. Вони відповідають за низку запальних захворювань шкіри та алергічних реакцій, але вони також допомагають захистити від бактерій та інших патогенів. Дослідники припускають, що це може означати, що спричинена подряпинами активація тучних клітин може вплинути на мікробіом шкіри.
Подряпини зменшують кількість стафілококу (Staphylococcus aureus) – найпоширенішої бактерії, яка бере участь у шкірних інфекціях – на шкірі. Те, що подряпини покращують захист від стафілококу, говорить про те, що в деяких ситуаціях це може бути корисним. Але шкода, яку завдає шкірі подряпина, ймовірно, переважує цю користь, коли свербіж хронічний.
Простими словами, якщо вас вкусила комаха і вам ну дуже вже хочеться обережно почухати місце запалення, ви можете це зробити. Але якщо мова йде про хронічне запалення через дерматит – забудьте про чухання, якщо прагнете вилікувати свій хронічний стан.