Алергія — яка буває та як її діагностувати

Щоб довести саме алергічну природу змін, треба здати аналіз крові на імуноглобуліни

Алергія
Алергія

Алергія — це сукупність патологічних реакцій, причиною яких стає неадекватна реакція власної імунної системи на потрапляння в кров різноманітних антигенів. При цьому в нормі ці речовини не можна вважати антигенами, позаяк вони не шкодять організму та не спричиняють жодних патологічних процесів. Але сенсибілізована імунна система, аналізуючи ці білкові сполуки, визначає їх як потенційно небезпечні. Це призводить до яскравої імунної відповіді та формування алергічної реакції.

Щоб довести саме алергічну природу змін, треба здати аналіз крові на імуноглобуліни. Він покаже високий рівень імуноглобуліну E, який є маркером алергічних проявів. В інших випадках його концентрація не буде значно підвищена (адже схожі симптоми можуть бути, наприклад, через інфекційні процеси. Лікарі часто призначають це дослідження, щоб встановити загальний рівень сенсибілізації організму — цей показник є важливим для призначення специфічного лікування. У приватних лабораторіях (наприклад, в Ескулабі), можна здавати аналізи на будь-які Ig, зокрема й на Ig E.

Алергія — яка буває та як її діагностувати 1

Якою може бути алергія

Існує багато класифікацій алергічних реакцій — за патогенезом, клінічними проявами тощо. Але одна з найкорисніших, яка необхідна лікарям для призначення правильного лікування, — це класифікація за причиною виникнення. Вона включає декілька видів реакцій:

  1. Харчова алергія. Виникає, коли алергени всмоктуються в кров зі шлунково-кишкового тракту. У разі проковтування алергенної їжі реакція може розпочатися досить швидко, а оскільки майже неможливо позбутися залишків антигену після початку його дії, патологія протікає досить тяжко й генералізовано.
  2. Респіраторна алергія. Найчастіше вона виникає у відповідь на потрапляння в кров пилку рослин чи ароматичних сполук, здебільшого через слизову оболонку дихальних шляхів.
  3. Контактна алергія. Розвивається через контакт шкіри з антигенами. Найчастіше йдеться про побутову хімію та інші подібні речовини.
  4. Алергія на отруту комах. Переважно супроводжується вираженими місцевими реакціями.

Залежно від механізму її виникнення з'являються й характерні симптоми — катаральні прояви, набряки, висипка, виражений свербіж. Це допомагає лікарям запідозрити етіологію.

Алергія — яка буває та як її діагностувати 2

Основні методи діагностики та лікування

Щоб встановити точний діагноз, необхідно провести низку діагностичних тестів:

  • аналізи на імуноглобуліни — необхідні для визначення рівня сенсибілізації;
  • шкірні проби — дозволяють виявити конкретні алергени;
  • різноманітні провокаційні тести з введенням алергенів.

Після цього, коли відома не тільки природа захворювання, але й конкретний алерген, призначається лікування. Використовують як симптоматичні засоби, так і специфічні препарати, які поступово «привчають» організм до алергену (так діє алергенспецифічна імунотерапія). Лікування проходить під контролем спеціалістів.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube