Яка в Україні ціна на яйця та чи доведеться економити на новорічному меню

Експерти прогнозують, що ціни на курячі яйця стабілізуються

Яка в Україні ціна на яйця та чи доведеться економити на новорічному меню
Розповідаємо, чому відбувся стрибок цін та чого очікувати

Якщо ситуація в енергетичній сфері України нормалізується і припиняться відключення електроенергії, то виробники курячих яєць почнуть потроху нарощувати потужності виробництва. Завдяки цьому вартість десятка яєць зупиниться на рівні 45-60 грн і зростання не відбуватиметься.  

Війна вдарила по вітчизняному птахівництву 

Останні декілька років, за його словами, виробники курячих яєць працювали з мінімальною маржинальністю, на межі рентабельності, розповів директор філії “Броварська” ПНВК "Інтербізнес" Володимир Пономаренко в інтерв’ю журналу «Наше птахівництво».

Тож, виробництво яєць не мало змоги суттєво розширятися за рахунок обігових коштів компаній. Винятком є ті з них, які брали кошти з суміжних бізнесів, наприклад рослинництва, або залучали зовнішні інвестиції. Нині ситуація погіршилася, і можливості залучати кошти з рослинництва немає в нікого.

Експерт зауважив, що на події в Україні відреагував і світовий ринок курячого яйця.

"Мабуть, ніхто до кінця не усвідомлював, яка насправді велика роль України на світовому аграрному ринку. Низка країн не доотримала значну частину наших недорогих зернових культур. Відповідно, там також зросла вартість курячого яйця", – розповів Володимир Пономаренко.

За його словами, після закінчення війни, коли у рослинницьких компаній буде можливість експортувати зернову сировину через порти, вартість комбікормів для птиці на внутрішньому ринку також зросте.

Але поки ситуація на ринку така, що ціна на куряче яйце в Україні має стабілізуватись і зупинитися на рівні 45-60 грн за десяток, резюмував експерт.

Чому відбувся стрибок цін?

На початку цього року середня вартість яєць зросла на 10% – до 35,46 грн. У лютому-березні яйця в середньому коштували 33-34 грн за десяток.

Навесні яйця різко впали в ціні: у квітні вони коштували 24,8 грн за десяток, у травні – 19,39 грн.

У червні-липні ціна на яйця почала зростати, у серпні вона збільшилася на 15,5% – до 28,53 грн. В у вересні-жовтні відбувся різкий стрибок цін на яйця. Їхня вартість зросла майже вдвічі – до 60 грн за десяток (+71%). Це середня ціна. В середині осені вартість яєць в українських супермаркетах могла сягати 80 грн.

У Міністерстві аграрної політики пояснили це декількома факторами. По-перше, на ціну вплинула сезонність. По-друге, припинення діяльності або значне скорочення виробництва рядом підприємств. Зокрема, змушені були згорнути виробництво Дмитрівська птахофабрика у Донецькій області, птахофабрика “Стимул 777” в Луганській області, Богодухівська птахофабрика в Харківській області, птахогосподарство “Авангард” на Херсонщині.

По-третє, через стрімке падіння цін влітку, що були нижчими від собівартості, в Україні різко скоротилося поголів’я курей, яке до осені не відновилося в необхідній кількості. Також, в умовах війни було частково призупинено інкубацію яйця для отримання молодняку птиці. 

"Через військові дії, знищення птахівничих комплексів, проблеми з логістикою різко скоротилося поголів’я курей та виробництво в цілому. Виробники яєць змушені були продавати продукцію нижче за собівартість. Із вересня відновився сезонний споживчий попит, але кількість поголів’я в областях, в яких традиційно вирощують яєчних курей, ще не відновилося. На це потрібно щонайменше два-три місяці. В результаті на ринку пропозиція яєць знизилась, що спровокувало стрибок цін", – коментував тоді перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.

В Антимонопольному комітеті не бачать підстав для різкого подорожчання яєць

На початку листопаду Мінагрополітики уклало меморандум з асоціацією "Союз птахівників України", спрямований на стабілізацію цін на курячі яйця та недопущення перевищення оптово-відпускних цін реалізації від рівня, за якими яйця постачаються до торговельних мереж.

Виробники яєць взяли на себе зобов’язання наситити внутрішній ринок яйцями, зокрема збільшити поголів’я курей-несучок та обсягів виробництва яєць.

Мінагрополітики ж сприятиме, щоб виробники курячих яєць були забезпечені необхідними умовами та ресурсами для роботи, а також мали змогу залучити доступний кредитний ресурс для виробничої діяльності. Меморандум діятиме до 31 грудня цього року і може бути продовженим за необхідності.

Своєю чергою, Антимонопольний комітет України (АМКУ) розпочав дослідження причин збільшення цін на курячі яйця у вересні-жовтні 2022 року. Він планує проаналізувати всі чинників впливу на цінову поведінку суб’єктів господарювання, їм уже надіслані вимоги щодо надання інформації.

В АМКУ вважають, що підвищення цін на курячі яйця могло відбутися без об’єктивних для цього підстав, навіть з огляду на всі тяжкі економічні наслідки війни. Адже зростання загального індексу споживчих цін та індексу споживчих цін на продукти харчування не корелюється зі стрімким зростанням вартості яєць.

“Ми не маємо інформації, яка б підтверджувала об’єктивні чинники для подорожчання яєць відразу на 54% за три місяці”, – заявили в Антимонопольному комітеті.

Нагадаємо, в Україні зміняться ціни на гречку. Крім того, в Україні фіксують значне зростання цін на овочі.

Також Інформатор писав, чи можна найближчим часом очікувати зниження ціни на свинину. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ольга Чорна

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube