Чи закінчиться війна? Що буде з Україною, росією та Білоруссю у випадку смерті Лукашенка та/або путіна

Чи закінчиться війна? Що буде з Україною, росією та Білоруссю у випадку смерті Лукашенка та/або путіна

Читать на русском

Експерти на прохання Інформатора окреслили кілька варіантів розвитку подій

Читать на русском
На параді 9 травня диктатори росії та Білорусі виглядали не надто здоровими
На параді 9 травня диктатори росії та Білорусі виглядали не надто здоровими

Експерти на прохання Інформатора окреслили кілька варіантів розвитку подій

Найцікавішою подією під час ганебного параду, який відбувся 9 травня в москві, став стан здоров’я самопроголошеного лідера Білорусі Олександра Лукашенка. Загалом на путінське “свято побєдобєсія” прибули 7 очільників держав, що до 1991 року входили до складу СРСР. На думку аналітиків, путіну вони знадобились в якості живого щита від можливих атак невідомих безпілотників. І ось, одному з цих ВІП-охоронцев стало зле в прямому ефірі. Ми не будемо намагатися ставити діагнози за фотокарткою, але все ж запитали у експертів, що буде, якщо білоруський диктатор несподівано помре. А також, чого чекати, якщо він забере з собою на “концерт Кобзона” свого російського колегу. 

Що відбулось з Лукашенком у москві

Олександр Лукашенко не брав участі у робочому сніданку у Грановитій палаті кремля, який провів путін для іноземних гостей 9 травня. Лукашенко замість того, щоб пройти пішки кількасот метрів від трибуни на красній площі до могили Невідомого солдата в Олександрівському саду разом із путіним та іншими лідерами, подолав цей шлях на автомобілі.

Вигляд Лукашенка на трибуні параду був надзвичайно сумним
Вигляд Лукашенка на трибуні параду був надзвичайно сумним

Вигляд Лукашенка на трибуні параду був надзвичайно сумним, а в кулуарах стали ширитися чутки, що він захворів. Як помітно на фото, у нього було перебинтовано праву руку. Жодних офіційних подробиць про стан здоровʼя білоруського диктатора немає.

У Лукашенка було перебинтовано праву руку
У Лукашенка було перебинтовано праву руку

Розмови щодо хвороби диктатора посилилися також після того, як Лукашенко не виступив з промовою на параді в Білорусі. Це сталося вперше за десятки років: слово замість самопроголошеного президента взяв міністр оборони Білорусі Віктор Хренін. Сам самопроголошений президент, як видно по фото, просто стояв поряд. Припускається, що він відмовився від промови через хворобу.

Лукашенко не виступив з промовою на параді в Білорусі
Лукашенко не виступив з промовою на параді в Білорусі

Керівник Народного Антикризового Управління Білорусі, міністр культури Білорусі 2009-2012 рр. Павло Латушко розповів, що інформацію про хворобу Лукашенка було отримано кілька днів тому. "У нього грип разом із ковідом і його стан досить поганий. Виглядав він Москві, звичайно, жахливо", - розповів опозиційний політик, додавши, що помітно, що Лукашенко насправді вже стара, хвора та втомлена людина.

 

Якщо інформація Павла Латушка відповідає дійсності, теоретично білоруський диктатор міг “поділитися” заразою з путіним. Ці немолоді чоловіки входять до групи ризику важкого перенесення цієї інфекції. Тож, Інформатор попросив експертів розповісти, що буде в Україні, росії та білорусі якщо помре Лукашенко та/або путін. 

Війна за владу, шлях до Європи чи російська окупація Білорусі

Експерт Ukrainian Institute for the Future Ігар Тишкевич вважає, що якщо Лукашенко раптом помре через хворобу, в Білорусі розпочнеться перерозподіл влади. Чим він закінчиться, наразі прогнозувати ніхто не може. 

“В оточенні Лукашенки є кілька груп впливу. Вони будуть робити спробу домовитись, щоб забезпечити переємність курсу та поставити на чолі держави людину, яка влаштує їх. Звичайно, російські еліти будуть активно впливати на цей процес. На наступному циклі, можливо, буде знайдена більш компромісна фігура, яка буде обиратися з залученням опозиції, але це відбудеться пізніше”, - каже Ігар Тишкевич. 

Керівник дослідницької компанії ACTIVE GROUP Андрій Єременко вважає, що залишившись без Лукашенка, білоруська еліта буде намагатись максимально швидко налагодити якісь стосунки з Європою. Що буде далі - залежить від результатів цього процесу. 

“Якщо вдасться домовитись до того, що Європа зніме санкції у відповідь на припинення підтримки війни - Білорусь зможе вийти з війни з мінімальними втратами. Або росії доведеться вже формально її окуповувати (з великою кількістю негативних наслідків). Якщо НЕ домовляться з "Заходом", то Білорусь залишиться в орбіті росії і толком нічого не зміниться до повної поразки”, - каже Андрій Єременко. 

Політолог Володимир Фесенко зауважує, що нинішній стан Лукашенко, примушує пригадати історію загадкової смерті його близького соратника Макея, з приводу якої висловлювались різноманітні версії. 

“Не лише смерть, а й значне послаблення Лукашенка суттєво вплине на політичну ситуацію в Білорусі. В цій країні режим набагато більш персоналістський, ніж в рф. Так, в росії всі ключові рішення зав’язані на путіна, але там ще з радянських часів встановилася певна інституційна система. ФСБ, потужні міністерства, клани. Говорячи про спадкоємця путіна, можна назвати кількох потенційних кандидатів. В Білорусі все не так. Владна монополія Лукашенка така, що навколо нього немає жодної людини, яка могла б розглядатися як певний спадкоємець”, - каже Володимир Фесенко. 

Якби не було війни та великої залежності Білорусі від росії, смерть Лукашенка спричинила б просто серйозну політичну кризу, зауважує Володимир Фесенко. 

“Але за нинішніх умов у разі усунення від влади Лукашенка, росія просто поставить на його місце свою людину або своїх людей на перехідний період. Ці люди будуть виконувати вказівки москви. В результаті Білорусь може активно вступити у війну. Щоправда, така ініціатива може привести до падіння нинішнього режиму. Але більш вірогідний сценарій - прискорена інтеграція Білорусі з росією в рамках союзної держави. Саме цьому Лукашенко опирався багато років, зберігаючи свою авторитарну владу. Але будь хто після Лукашенка буде набагато слабшим та не зможе протистояти тиску рф,” - каже Володимир Фесенко. 

Політтехнолог Сергій Гайдай впевнений, що у випадку смерті Лукашенка Білорусь швидко опиниться під російською окупацією. 

“Наразі білоруси вже почали усвідомлювати, що дружба з путіним - це не те, що потрібно Білорусі. Білоруська опозиція орієнтована на Європу. А такий вибір нинішнього сателіта є неприйнятним для кремля. Тож, заявляючи про необхідність збереження громадського порядку та захиста Білорусі від зовнішніх загроз, нинішня м’яка форма російської окупації стане більш жорсткою. Росіяни проведуть імітацію виборів, як це відбувається на окупованих територіях, та приведуть до влади свою маріонетку. Далі цей губернатор проведе референдум, на якому 99% білорусів “проголосують” за приєднання до росії”, - каже Сергій Гайдай. 

Китайський фактор 

На думку Володимира Фесенка, завадити поглинанню Білорусі росією може завадити Китай. 

“Пекін не зацікавлений в тому, щоб Білорусь стала частиною росії. Адже у цій країні є великі китайські активи. Крім того, Білорусь може бути форпостом Китая у стосунках з Європою, Україною и навіть з росією. На жаль, після усунення від влади Лукашенка білоруська опозиція нічого не зможе протиставити російському тиску. Вона разгромлена, частково за кордоном, а частково в тюрьмах”, - каже Володимир Фесенко. 

Що буде у випадку смерті путіна

“Смерть путіна стане початком великих проблем для Лукашенка. Наразі його влада тримається на російських багнетах. Після смерті путіна з великою ймовірністю Полк Калиновського піде на Мінск, розуміючи, що росіянам буде не до захисту білоруського режиму”, - каже Сергій Гайдай. 

Ігар Тишкевич вважає, що якщо не стане путіна, ключові групи впливу в рф спробують знайти переємника. Це буде не дуже міцна фігура, яка влаштує їх всіх. Якщо він не утримається, може розпочатися політична боротьба між “вежами кремля”. 

“Чи будуть вони намагатися завершити війну, буде залежати від ситуації на фронті. Звичайно, варіанти закінчення війни на своїх умовах вони будуть пропонувати. Але варто пам’ятати, що в росії жоден цар, жоден генсек не міг втримати владу, якщо суспільство та еліти усвідомлювали його військово-політичну поразку. Важливо розуміти, що це усвідомлення має прийти не лише до еліт, але й до суспільства. Соціологія показує, що на думку російського суспільства “Спеціальна військова операція” частково успішна. Якщо з путіним щось трапиться сьогодні, коли війна іде, то закінчення війни на невигідних для рф умовах несе додатковий ризик для тих, хто спробує утримати його владу. Не факт, що ці особи на нього підуть”, - каже Ігар Тишкевич. 

Андрій Єременко вважає, що є значна імовірність, що після смерті путіна до влади в росії прийдуть люди, які підтримують війну. Тож для України не зміниться нічого, або навіть буде посилена мобілізація, що зробить ситуацію для України гіршою на короткому проміжку часу. Але на більш тривалому - війна скінчиться швидше через загострення внутрішніх процесів всередині рф. 

Сергій Гайдай впевнений, що смерть путіна означатиме високу ймовірність швидкого завершення війни в Україні. 

“Наразі Пригожин публічно говорить про те, що росія програє війну. Героїчний відхід до кордонів росії з метою їх захисту в разі смерті путіна має високу ймовірність. Путінські генерали також бачать свій скорий програш. Кожен з них намагається обвинуватити в цьому іншого. Зараз відійти організовано, я з-під Херсону, для них означає уникнути ганебної поразки. Наразі від цього кроку їх утримує лише політична воля путіна”, - каже Сергій Гайдай. 

Передчуття різанини в москві

На думку Володимира Фесенка смерть путіна буде сприяти більш швидкому, хоча і не одномоментному завершенню війни. В рф розпочнеться внутрішня боротьба за владу. Тут можуть бути різні сценарії. Якщо конкуруючи клани швидко домовляться, вони можуть обрати якусь компромісну фігуру, як це було після смерті Сталіна. Але не варто забувати, що там є і інші сили: Пригожин, Кадиров, Золотов. Свою ЧВК створює при Газпромі Сечін. 

“Ми бачимо, як зараз нахабно та агресивно поводиться Пригожин. Наразі він просить боєприпаси. Але в нього є люди, які вміють воювати, тож, за певних умов вони здатні взяти їх самі. Тож, після смерті путіна ці люди можуть захотіти свою частку влади та ресурсів та будуть готові за неї воювати. Це може призвести до запуску сценарію смути, війни всіх проти всіх”, - каже Володимир Фесенко.

 

На думку політолога, саме цього сценарію очікують в росії. В мережу потрапила запис розмови мільярдера, молодшого партнера Сечіна, Романа Троценко та бізнесмена Миколи Матушевського. Вони очікують резанини в москві. 

“Якщо в росії розпочнеться боротьба за владу, їм буде не до війни в Україні. Військовий ресурс знадобиться всередині росії. У цьому випадку в України буде шанс швидко, з мінімальними жертвами звільнити і Крим, і Донбас. Росіяни не підуть на капітуляцію та не будуть підписувати ніяки мирні договори та погоджуватись на репарації. Для них це неприйнятно. Але згодом через міжнародні суди, санкційні важелі можна буде впливати на росію та нав’язувати їй виплату компенсації нанесених збитків”, - каже Володимир Фесенко. 

Нам своє робить 

Прес-офіцер окремої бригади територіальної оборони м. Дніпро Олександр Курбатов, який зараз зі своїм підрозділом знаходиться на передовій, вважає, що не варто сподіватись на диво на кшалт смерті диктатора. 

“Серце мріє про перемогу і повернення додому. Але розум нагадує, що до перемоги довгий і непростий шлях. Я думаю, що нам не варто очікувати якихось переваг від будь яких проблем зі здоров'ям Лукашенка. Перехоплення влади ще більш маріонеточним промосковським режимом не дасть нам якихось переваг, а у масові протести там у випадку навіть смерті Лукашенка я не вірю. Чи може з'явитися "бог з машини" коли щось раптово трапиться з Лукашенком чи путіним? Імовірно якась мікроскопічна імовірність існує, але настільки не суттєва, що її не варто брати за уваги. А нам треба своє робити”, - сказав Олександр Курбатов.

А тим часом президент країни-агресорки путін оголосив призов росіян на військові збори в 2023 році (точна дата в документі не вказана). Йдеться про тих громадян рф, які перебувають у запасі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.