Макея попереджали про можливий замах: голову МЗС Білорусі могли вбити спецслужби путіна

Читать на русском

Раптова смерть очільника Міністерства закордонних справ Білорусі Володимира Макея багатьма сприйнялася як політичне вбивство

Читать на русском
Макея попереджали про можливий замах: голову МЗС Білорусі могли вбити спецслужби путіна
Путін хоче повного контролю над Білоруссю

Раптова смерть очільника Міністерства закордонних справ Білорусі Володимира Макея багатьма сприйнялася як політичне вбивство

Припускають, що таким чином ФСБ намагається встановити остаточний контроль над Білоруссю. Покійний Макей був довіреною особою Лукашенка в його спробах заручитися підтримкою іноземний держав, намаганні уникнути потрапляння до ще більшої залежності від кремля.

Детективна історія

Очільник МЗС РБ Владимир Макей за офіційною версією помер від інфаркту в себе вдома в пригороді Мінська — Дроздах. Тут також розташована резиденція самопроголошеного президента країни Олександра Лукашенка. Не було ніякої інформації про хворобу покійного, він до останнього був активним на роботі. Реакція Лукашенко на його смерть була скупою — тільки текстовий коментар, сам «президент» довго не коментував подію на камеру.

Ця раптова смерть не старого, за сучасними мірками, ключового політика Білорусі, довіреної особи Олександра Лукашенка, викликає великі підозри. Є припущення, що Макей став жертвою російських спецслужб. Зокрема про це заявив радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко своєму акаунті в Twitter. Він вважає, що Макея могли отруїти, аби шантажувати Лукашенка.

«Ходять чутки, що його могли отруїти. Макея називали можливим наступником Лукашенка. Він був одним із небагатьох, які не перебували під російським впливом. Кажуть, що це може бути натяком Лукашенку», — пише Геращенко.

З’явилася непідтверджена інформація, що білоруський диктатор Лукашенко розпорядився замінити своїх кухарів, обслугу та охорону. Дітям Лукашенка надано додаткову охорону, про це повідомляє телеграм-канал ІнсайдерUA. Показово, що ще 25 листопадах Інститут досліджень глобальних загроз та демократії Роберта Лансінга опублікував матеріал про те, що в кремлі розглядають фізичну ліквідацію Лукашенка, у якій звинуватять Захід.

 

 

Лукашенко не даремно боїться за життя

Лукашенко не даремно боїться за життя

За планом, обов’язки президента Білорусі будуть покладені на повністю лояльного до кремля та підконтрольного ГРУ чинного генсека ОДКБ Саніслава Зася. Він має оголосити про приєднання Білорусі до складу рф на правах автономного утворення, щоб запобігти "військовій загрозі" з боку України та Польщі.

Однак такий крок дуже ризиковний, адже може взагалі дестабілізувати ситуацію в Білорусі. Натомість могли прийняти рішення продовжити шантаж Лукашенка, надіславши йому недвозначний сигнал убивством його довіреної особи. Зрозуміло одне — путін мав багато причин прибрати Макея.

Останній місток між Лукашенком і Заходом

За минулий рік для всіх стало очевидним, що Лукашенко намагається уникнути прямого втручання в російсько-українську війну. На тлі громадського несприйняття, він боїться, що таке втручання загострить протиріччя в суспільстві й може спричинити його усунення від влади. На відміну від росії, де війна підживлює позиції кремля, для білорусів вона цілком може виявитися останньою каплею. 

Лише тотальна залежність Лукашенка від путіна, його політичної, фінансової та військової підтримки стримує білоруського диктатора від того, аби якомога швидше дистанціюватися від кремля. Так, як це зробили усі інші очільники держав, що ще донедавна цілковито знаходилися в орбіті москви: президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв, президент Киргизстану Садир Жапаров, президент Вірменії Нікол Пашинян, який взагалі влаштував демарш, і, навіть, фанат путіна, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. Вони розуміють, що нічим хорошим для кремля це протистояння із Заходом і Україною не закінчиться. Замість користі, дружні стосунки з путіним приносять проблеми, тому всі й шукають запасні варіанти.

Російський опозиційний діяч та правозахисник Марк Фейгін вважає, що смерть очільника МЗС РБ, одного з небагатьох, кому довіряв білоруський диктатор, потрібна була путіну, аби унеможливити дрейф Мінська до Заходу.

«Це, як на війні померти від нежитю — дуже дивно. Він намагався бути таким собі буфером між режимом Лукашенка й Заходом, Європою, перш за все. Намагався домовитися про якісь особливі умови для Лукашенка», — для Європи Макей був тим, з ким ще можна говорити пояснив він.

 

Відомо, що Макей останнім часом вів перемовини з Європою, щодо пом’якшення санкцій проти режиму, що дозволило б Лукашенку не бути таким залежним від москви. Натомість Білорусь мала звільнити деяких опозиціонерів із в’язниць.

Інший полюс тяжіння

Але, окрім нормалізацій відносин із Заходом, у режиму Лукашенка є ще один шлях уникнути розчинення в кремлівській владній структурі — парасолька Китаю. Ймовірно, саме завдяки втручанню Пекіна, який заявив, що суверенітет і територіальна цілісність Казахстану особливо важливі для Піднебесної, дало змогу президенту Токаєву позбутися надмірної опіки росіян після придушення повстання силами ОДКБ.

Лукашенко за допомогою Макея, цілком ймовірно, здійснював намагався повторити маневри казахстанського уряду. Він міг звернутися за подібними гарантіями до Сі Цзіньпіня. Звісно, що така новина викликала припадок люті путіна.

Розповів керівник Головного управління розвідки Кирило Буданов в ефірі УНІАН завив, що Білорусь зараз дуже залежить від позиції Китаю. За його словами, ймовірно, надалі вплив росії втрачатиметься:

«І вони будуть озиратися і питати виключно на Китай. Найближчим часом, напевно, і росію перестануть питати про щось… Китай на відміну від росії зараз дійсно впливова держава. Росія — виключно залежна територія, не більше», — говорить Буданов.

 

Знаково, що Міністр закордонних справ Китаю Ван I у неділю заявив, що Пекін готовий продовжувати зміцнювати відносини з Мінськом, «спільно виконувати важливі домовленості, досягнуті на сьогодні, і сприяти розвитку китайсько-білоруських відносин». Діяльність Макея він високо оцінив за підтримку енергійного розвитку співпраці між двома країнами в різних сферах і реалізацію «важливого внеску в трансформацію китайсько-білоруських відносини у всеосяжне стратегічне партнерство», повідомляє Breaking The News.

Раніше Інформатор писав про те, як білоруський диктатор лякав Україну повним знищенням. Ми також писали про те, що військовий експерт розповідав чи збирається росія вбити Лукашенка.Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.