Очільник ПВК "Вагнер" намагається стати фігурою, яка очолить рух народного невдоволення після програшу росії у війні
Очільник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин до дня Побєди, 9 травня, опублікував відео, у якому різко критикує військове командування та навіть натякає на те, що вождь росіян володимир путін «му*ак». Його заяви настільки контрастують із загальним інформаційним полем, що навряд чи є випадковістю. Є версії, наприклад, що Пригожин готується до розпаду росії, або, можливо, йому відведено роль головного опричника путіна.
Очільник ПВК «Вагнер», воєнний злочинець Євген Пригожин любить епатувати публіку. На 9 травня він опублікував скандальний відеоролик у якому гостро розкритикував командування армії.
Але також він сказав, що якийсь «щасливий дідусь думає що йому добре». І це вже дійсно щось екстраординарне. У країні, де садять за слова «Україна — нормальна країна», такий прозорий натяк на «бункерного діда» владіміра путіна не залишиться непоміченим. Але, здається, Пригожина це не хвилює.
«І що робити далі країні? Якщо він (дідусь — ред.) матиме рацію, дай бог усім здоров’я. А ось що робити країні, що робити нашим дітям, онукам, майбутньому росії і як виграти війну, якщо раптом випадково, я просто припускаю, виявиться, що цей дідусь — закінчений м**ак?», — додав Пригожин.
Стосовно міністра оборони Сергія Шойгу та начальника Генштабу Валерія Герасимова, воєнний злочинець критикує їх за нестачу снарядів. Він зі знанням справи пропонує тих, хто «утримує снаряди» на складах, зґвалтувати, потім посадити в тюрму, а потім ще раз зґвалтувати.
Звісно, на наступний день Пригожин зробив кульбіт і перевзувся в повітрі. Одному з російських ЗМІ він розповів, що, звісно, мав на увазі не путіна, а одного з генералів, відповідальних за постачання снарядів. Зрештою, він міг би назвати будь-кого, наприклад Байдена. Але насправді всі розуміють, що це пряма атака на путіна й загадуються над питанням: «Чому йому це сходить із рук»?
Аналітики пишуть, що Пригожин — абсолютно лояльна до путіна фігура, навряд можна говорити про початок бунту. Можливо, очільник «Вагнера» отримав «благословення» на подібні заяви від самого «бункерного діда». За цією версією, путін хоче мати кількох людей, яким дозволено його критикувати, щоб не втрачати зв’язок із реальністю. Це мають право безкарно робити лише вони, решта за критику володаря отримає покарання. Ймовірно, ще більш підтримує путін критику Пригожиним російського генералітету: чим більше гризоти буде в підніжжя трону, чи більша конфронтація між різними баштами кремля — тим більшою є ймовірність того, що ніхто не домовиться скидати вождя.
А все ж, видається, різкі заяви очільника «вагнерівців» та ще й на, день Побєди, головне свято росії — це занадто. У цей день кремлівський вождь має виглядати сильним і впливовим. А Пригожин своїм скандальним відео ще й суттєво змістив фокус уваги з вождя на себе.
Конфлікт між Шойгу та Герасимовим з одного боку та Пригожиним з іншого — очевидний. Є версія, що «Вагнер», «ноу-хау» якого в тому, аби витягнути злочинців із в’язниць та закинути в «м’ясний штурм», був потрібним, щоб дати перепочинок регулярним частинам. Коли ж виявилося, що тактика Пригожина може бути ефективною, а сам він стає чимраз впливовішою фігурою, генерали спробували підірвати його можливості. Судячи з останніх повідомлень, це і відбувається в Бахмуті. У Пригожина стільки впливових ворогів в армії, що без покровителя він не виживе.
Є ще речі, які вказують на високе покровительство. Коли Пригожин заявив, що готується вивести своїх бойовиків з-під Бахмута 10 травня, оскільки нема снарядів, очільник Чечні Рамзан Кадиров спробував його присоромити й заявив, що його хоробрі «тік-ток війська» готові прийти на заміну, раз «вагнерівці» такі слабаки. Зрозуміло, «кадирівці» не мають ані сил, ані кваліфікації, ані озброєння, як у ПВК «Вагнер», тому ці заяви є пустопорожньою балаканиною. Але Пригожин вдав, що сприйняв усе серйозно й почав тролити Кадирова.
Головний «дон-дон» Чечні, який так любить фотографуватися біля трупів своїх ворогів, проковтнув образу і вдав, що нічого не сталося. Це тому, що «Вагнер» є вагомою потугою, а сам Пригожин користується медійною підтримкою. Але щоб усе це мати, потрібно мати покровителя на самому верху.
Хто це — невідомо. Можливо, очільник російського радбезу Микола Патрушев. Як пише телеграм-канал «Генерал СВР», який ніби-то має інформатора в «бункері», між патрушевим і путіним напружені стосунки через суперечки, зокрема з кадрових питань. Тоді гучні заяви Пригожина є відголосками цих сварок. Очільник «Вагнера» озвучив те, що було потрібно його покровителю, розраховуючи на захист.
Є також думка, що Пригожин користується підтримкою кількох впливових людей у кремлі та ФСБ, як то речника путіна Дмитрій Пєсков. У «Вагнер» служив син цього персонажа. Очевидно, на передовій він не був, зате тепер Пєсков може скрізь вихвалятися, що його чадо воювало. У той час як Шойгу цього зробити не може.
У версії з покровительством однієї з башт є недолік: хай там що, у кремлі лиш один правитель. Ніяке покровительство не гарантує безпеку тому, хто виголошує такі «аномальні» заяви, як Пригожин.
Політичний аналітик Іван Яковина, відомий своїми оптимістичними прогнозами, вважає, що Пригожин готується до розпаду росії. За такого розвитку подій Кадиров пов’язує своє майбутнє із Чечнею — не даремно ж він свого часу говорив, що сам виступав за незалежність від росії. А от Пригожин тільки починає шукати своє місце.
Виступ Пригожина, де він на тлі своїх бойовиків виголошує промову, спілкується з ними й видно, що користується їхньою підтримкою, є разючим контрастом до параду в москві. Пригожин приїхав на фронт, щоб зняти відео. На цьому тлі путін, який мало не на повідку притягнув на парад лідерів залежних від нього держав, щоби прикритися від можливої атаки «невідомих добрих безпілотників», виглядає жалюгідно.
Пригожин неодноразово наголошував, що головний ворог росіян не Україна, а «бюрократи». У своєму виступі на 9 травня він не оминув цю тему, висвітливши її в контексті втечі російських солдатів із позицій під Бахмутом.
«Це проблема не солдат. Це проблема тих людей, які ними керують і які ставлять задачі. Риба гниє з голови. І тому, якщо задача ставиться через ж**у, то солдат іде з окопів, тому що безглуздо помирати непотрібно», — заявив Пригожин
Щоби підкреслити виняткову роль «Вагнера» його очільник згадав про втечу регулярних військ, а з ПВК «Газпрому» під назвою «Потік», яких Пригожин чомусь називає «Блакитний факел», взагалі відверто знущався. На тлі таких «нездалих» командирів Пригожин виглядатиме блискуче.
Якщо виявиться, що російські війська після успішного контрнаступу ЗСУ почнуть шукати винуватих, вони повернуть свої погляди на москву. І тоді Пригожин, весь у блиску слави, оточений «вагнерівцями» може стати тим, хто об’єднає довкола себе розбурханих солдатів. З такими силами він може вибороти собі контроль над якимось регіоном.
Пан Яковина вважає, що слова очільника «Вагнерівців» є нічим іншим, як відвертим шантажем і викликом путіну. Головною метою такого шантажу є посилити позиції самого Пригожина в кремлі. Завданням максимум є перетворити путіна на «англійську королеву», тобто відібрати реальні повноваження.
«Пригожин, напевно, вимагатиме рано чи пізно, прибрати з керівництва російською армією Сергія Шойгу і Валерія Герасимова, тобто міністра оборони й начальника Генштабу, і поставити на ці пости когось лояльного, на зразок того ж генерала Суровікіна», — каже експерт.
Це судження підтримується версію Інституту вивчення війни, який писав про те, що Пригожин має політичні амбіції. І на думку американських аналітиків, йдеться про крісло президента.
От тільки головний «вагнерівець» навряд чи планує скидати путіна: він від нього дуже залежний. Все, що має Пригожин, дав йому путін і він же може все відібрати будь-якої миті. Можливо, очільник «Вагнера» й хоче сісти на троні, коли той добровільно піде, чи помре. Але зараз він змагається за вплив у кремлі, хоче поставити на керівні посади своїх людей, сам планує зайняти важливе місце.
Пригожин може реалізувати свої мрії про вплив у кремлі іншим чином — виконуючи розпорядження путіна. Його різкі заяви про Шойгу та Герасимова, і натяки на путіна, критика генералітету та бюрократії рф, і та увага, яку до «Вагнера» приділяють пропагандисти, можуть бути частиною плану «каналування» народного гніву. Коли поразка росії стане очевидною і шукатимуть винуватих, завдання Пригожина — зібрати біля себе невдоволених людей та спрямувати їхній гнів якомога далі від кремлівського діда. Путін може йому в цьому довіряти, бо сам по собі очільник «Вагнера» занадто слабка фігура, щоб вижити на політичній арені.
«В цьому випадку (у разі програшу — ред.) в армії, яка роками себе вважала однією з найкращих армій світу, можуть початися спочатку занепадницькі настрої, а потім ситуація деградує, як це вже було після поразкових війн початку ХХ століття — Фінської, Японської — та трагічних подій 1917 року… Народ уже шукає винних у тому, що ми не найсильніша армія у світі, а в цій ситуації шукатимуть крайніх», — пише повар путіна у своїй статті.
Пригожин, здається, пропонує воювати до кінця, хай навіть війна закінчиться цілковитою поразкою. Після чого закликає «позбутися глибинної держави», під якою він розуміє «бюрократів», які недостатньо лояльні державі та схочуть шукати примирення із Заходом. Поборовши «глибинну державу», росія, нібито, повстане з новою силою. При тому він запевняє, що населення повністю підтримує путіна.
«Це те, чого бояться американці. Вони бояться, що надмірний тиск на росію та збільшення внутрішніх проблем може потягнути її на дно. І якщо росія дійде до дна, відштовхнеться від нього, скинувши тягар «глибинної держави», то вона спливе нагору, як величезний морський монстр, зносячи все на своєму шляху, у тому числі і плани США», — переконує Пригожин.
Ймовірно, він таким чином окреслює плани кремлівського вождя на випадок програшу чи вимушеного миру: ізолювати державу та розпочати чистки незгідних. Пригожин у такому разі відіграватиме роль «правої руки», а «вагнерівці» стануть новими опричниками. Вони забезпечуватимуть покору населення та вказуватиме на «справжніх винуватців».
Така версія пояснює нахабство очільника «вагнерівців», його непомірні, як на простого найманця, амбіції. Це пояснює, також, чому путін не прикрив очі, аби той же Шойгу не прибрав такого крикливого «зека», або особисто не віддав наказ на його отруєння. У країні, де живуть за принципом, що «незамінних людей не буває», те що Пригожин живий означає, що він потрібний путіну.
Нагадуємо, що українські військові підтвердили слова Євгена Пригожина про втечу росіян з-під Бахмута. Інформатор раніше повідомляв, що цьогорічний парад у москві скоріше символізує стагнацію путінського режиму, аніж його велич
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.