Заради самозбереження білоруський диктатор ладен зробити будь що
Триває візит самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка до Китаю. Він прибув до Пекіну 28 лютого, а 1 березня зустрівся з китайським лідером Сі Цзіньпіном. Додому диктатор полетить 2 березня. Інформатор розбирається, що пишуть про візит в Білорусі, росії, США та Китаї.
Офіційний сайт президента Білорусі повідомляє, що цей візит має наповнити сенсом декларацію про виведення відносин Білорусі та Китаю на рівень всепогодного та всебічного стратегічного партнерства. Очікується, що за підсумками переговорів буде підписано великий пакет документів.
Декларація була підписана на полях саміту Шанхайської організації співробітництва. Варто відзначити, що за китайською градацією, Пекін поставив відносини з Мінском на значно вищий щабель, ніж з Москвою.
Напередодні візиту, 23 лютого, Лукашенко дав велике інтерв’ю китайським ЗМІ. У ньому він похвалився, що відвідував Китай 12 разів і був “головним лобістом інтересів Китая ще до президентства, працюючи у парламенті”. Крім того, старий лис вдався до нестримних лестощів:
“Китай став великим! Це найбільша заслуга Сі Цзіньпіна! Він не відкинув жодної ідеї Мао Цзендуна, Ден Сяопіна, Цзян Цземіна та Ху Цзіньтао. Він узяв все найкраще, і на базі цього найкращого привніс нове (це його відмінна риса, це керівник нової формації), створив потужний фундамент для розвитку китайського суспільства та держави, на якій ви фактично побудували новий Китай. Це найбільша заслуга Сі Цзіньпіна і китайський народ потім оцінить це!”, - сказав Лукашенко.
Посол Білорусі у Китаї Юрій Сенько зазначив, що останні 10 років в Білорусі спільно з Китаєм з'явилося багато серйозних проектів. Постійно зростає кількість резидентів індустріального парку "Великий камінь". На 1 лютого у ньому зареєстровано 104 резиденти з 15 країн із загальним обсягом заявлених інвестицій 1,32 млрд долл. Наведемо кілька фактів:
Крім Лукашенко до китаю поїхав і міністр охорони здоров'я Білорусі Дмитро Піневич. Його мета - сприяти розвитку у Білорусі традиційної китайської медицини. Ведеться спільна з китайською стороною робота щодо вдосконалення нормативно-правової бази застосування традиційної китайської медицини у національній системі охорони здоров'я Білорусі.
“Ми були у двох провінціях і уклали цілу низку угод. Зокрема, про постачання медичного обладнання та виробів медичного призначення. Про роботу з постачання субстанцій та цілого ряду препаратів, вироблених у КНР, з метою подальшої локалізації в нашій країні. Пройшла зустріч з асоціацією виробників на базі компанії "Сінофарм", яка всім нам знайома у тому числі у зв'язку з постачанням вакцин", - розповів міністр.
Китай може спробувати використати домовленості з Білоруссю для приховання фактів порушень санкцій під час поставок РФ озброєння, вважають аналітики Інституту вивчення війни.
"Заява Лукашенка про запланований візит збігається з повідомленнями про те, що, за оцінками високопосадовців США, Китай серйозно розглядає можливість продажу Росії бойових безпілотників, особистої зброї, а також артилерійських снарядів калібру 122 мм і 152 мм. Повідомляється, що російські та китайські чиновники також розробили плани постачання безпілотників до РФ за фальсифікованими товаросупровідними документами з метою уникнення міжнародних санкцій. Китай може спробувати використати домовленості з Білоруссю, аби приховати факти порушень санкцій," - пишуть аналітики.
“Китай розстелив червону килимову доріжку для ключового союзника Путіна, оскільки США застерігають від допомоги Росії у війні”. Так називається велика стаття, опублікована на CNN.
“Візит білоруського лідера, який дозволив російським військам використати Білорусь для організації свого початкового вторгнення в Україну минулого року, відбувся на тлі посилення напруженості у відносинах між США та Китаєм останніми тижнями, у тому числі через побоювання Вашингтона, що Пекін розглядає можливість відправлення смертоносної допомоги. до військових зусиль Кремля, що борються. В одному з найбільш конкретних на сьогоднішній день коментарів про відповідь США на будь-яку таку підтримку держсекретар Ентоні Блінкен під час поїздки до Казахстану у вівторок попередив, що Вашингтон буде переслідувати китайські фірми або громадян, причетних до будь-яких спроб відправити смертоносну допомогу в Росію. війну в Україні”, - йдеться у матеріалі.
Як зазначає китайське провладне ЗМІ Global Times у редакційній статті “Поїздка Лукашенка до Китаю свідчить про дріб'язкову чутливість Заходу”, крім питань економічного співробітництва, очільники Білорусі та Китая будуть обговорювати проблеми війни в Україні.
«І Китай, і Білорусь підтримують мирне вирішення конфліктів дипломатичними засобами. Якщо обидві країни посилять комунікацію з українського питання, це, очевидно, буде корисним для розв'язання кризи, а не для підливання олії у вогонь, як це зробили деякі великі держави. Білорусь, Росія та Україна відомі як три слов'янські брати, які мають спільне історичне коріння. Мінськ неодноразово відігравав роль посередника між Росією та Україною. Водночас, один із постійних членів Ради Безпеки ООН, Китай завжди грав позитивну роль у просуванні мирних переговорів. Це слід розглядати як позитивний актив для міжнародного співтовариства», - йдеться у матеріалі
Пізніше на Global Times з'явилася ще одна публікація про цей візит і там знову про війну в Україні. Зокрема, йдеться, що «як сусідка Росії та України, Білорусь опинилася у складній геополітичній ситуації, і ризики для її безпеки зростають. Якщо конфлікт розшириться, Білорусь може бути до нього залучена, кажуть експерти».
Як вважає російський політолог Андрій Суздальцев, усі побоювання Заходу про якусь нібито секретну місію Лукашенка на користь росії не мають під собою основи. Адже у росії є кордон з Китаєм, а у Білорусі немає. Тож навіщо переправляти щось до росії через Білорусь? Він вважає, що Лукашенко приїхав до Китаю вирішувати насамперед свої особисті проблеми.
“У Лукашенка дуже обмежені можливості щодо закордонних візитів. На сьогоднішній день його визнали як президента шостого терміну лише 15 держав. І в такому візиті головне його завдання — його власний, особистий порядок денний. А це гроші та легітимність. Китай першим визнав підсумки виборів 2020 року. І Лукашенко приїхав туди по гроші — інвестиції, допомогу і таке інше. Йому не вистачає грошей навіть з урахуванням того, що росія компенсує накладені Заходом на Білорусію санкції,” - вважає він.
Ну і, нарешті, чи не найважливішою частиною закулісного порядку денного, на думку експерта, для Лукашенка є вирішення питання про його особисте майбутнє.
"Білорусь Китай використовував як транзитний хаб для транспортування своїх товарів на Захід. Нині це неможливо, оскільки Білорусь під санкціями. І у Китаю можуть виникнути сумніви щодо того, чи варто продовжувати вкладатися в Білорусь. Лукашенко швидше за все приїхав, щоб розвіяти ці сумніви. Мабуть, насамперед із метою збереження режиму. Він шукає якихось способів утримання влади у разі закінчення конфлікту в Україні. І, звичайно, він хотів би заручитися підтримкою Китаю і як покровителя, і як спонсора", - вважає він.
Раніше Інформатор писав, які санкції були накладені на Білорусь за участь у війні проти України разом з рф.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.