Чи справді Єгипет збирався постачати росіянам 40 тисяч ракет? Кому вигідні зливи "секретних документів Пентагона"

Чи справді Єгипет збирався постачати росіянам 40 тисяч ракет? Кому вигідні зливи "секретних документів Пентагона"

Читать на русском

У Каїра були технічні можливості, але ризики значно перевершували потенційну вигоду

Читать на русском
Президент Єгипту Абдель Фаттах ас-Сісі
Скандал може бути черговою спробою підірвати Захід

У Каїра були технічні можливості, але ризики значно перевершували потенційну вигоду

З’явилася інформація про те, що Єгипет розглядав постачання 40 тисяч реактивних снарядів до росії. Каїр має такі можливості: ВПК країни розвинутий, а багато зі зразків його озброєння є модифікацією радянської техніки. Відносини між Єгиптом та рф теж покращилися останнім часом. Однак такі дії Каїру означали б ризик потрапити під санкції та опинитися без підтримки свого головного військового союзника — США.

Єгипет планував постачати снаряди росії?

Видання The Washington Post опублікувало матеріал на основі витоку так званих «таємних документів» Пентагону, які датовано 17 лютого 2023 року. У ньому йдеться про те, що президент Єгипту Абдель Фаттах ас-Сісі звертався до високопоставлених єгипетських військових чиновників, аби ті виготовили до 40 000 ракет для росії.

Офіційні особи, ніби-то, отримали розпорядження тримати в секреті виробництво і відвантаження цих ракет, щоб «уникнути проблем із Заходом». У документі також говориться, що виготовлення снарядів «це найменше, що Єгипет міг зробити, щоб відплатити росії за раніше надану допомогу», але не зрозуміло, про що йдеться.

Не пояснюється, про які саме ракети йде мова, але, зважаючи на оголошену кількість, йдеться про снаряди для РСЗВ. Ймовірно мова про реактивні снаряди Sakr 45, калібру 122 мм, які є сумісними з БМ 21 «Град», оскільки розроблялися для єгипетської модифікації цієї установки.

Єгипетське РСЗВ
Єгипет глибоко модернізував БМ 21 "Град", але ракети до РСЗВ взаємозамінні. Фото: OTM

Єгипет кілька разів брав участь у війні проти Ізраїлю, тож закуповував зброю у ворога Заходу — СРСР. На її основі розробляв свої зразки озброєння. Sakr 45 — одна з останніх розробок єгипетських зброярів, вона може летіти на відстань у 45 км. Ця некерована ракета має різні боєголовки, але зазвичай оснащена касетним боєприпасам вагою 23 кілограми для боротьби з піхотою та легкоброньованими цілями. Кожна касетна боєголовка складається з 98 окремих елементів.

Чи має можливість Єгипет виготовити 40 тисяч ракет?

Росія давно відчуває снарядний голод і шукає озброєння та боєприпаси по всьому світі. Армія рф веде війну, витрачаючи до 20 тисяч снарядів у день, казав Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Влітку минулого року витрачали й по 50 тисяч. Але це всіх снарядів, у тому числі і ствольної артилерії. Коли ж говорять про снаряди до РСЗВ, таких як БМ 21 «Град», важко вирахувати, на який час вистачить 40 тисяч, які, ніби-то, планував продати росії Єгипет, але напевно, не на дуже тривалий.

Військово-промисловий комплекс Єгипту доволі потужний і не в останню чергу завдяки постійним фінансовим вливанням США. За останні роки відкрили кілька нових військових заводів, у тому числі потужне підприємство «Factory 300» яка виробляє стрілецьку зброю, боєприпаси та ракети. Тож технічно Каїр цілком міг впоратися з поставленими задачами, тим більше, якби робітники працювали позмінно.

Завод у Єгипті
Єгипет має потужний військово-промисловий комплекс і найсильнішу армію в регіоні. Фото: Military Africa

Можливо, уряд Єгипту вже співпрацював із кремлем у військовій царині, хоча доказів нема. Касетні реактивні боєприпаси Sakr 45 вже використовувалися в конфлікті в Сирії у 2016 році як урядовими військами проросійського диктатора Башара Асада, так і, в значно менших обсягах, боєвиками ІДІЛ.

Як складаються російсько-єгипетські взаємини

Щодо питання війни в Україні, Єгипет, як і багато хто в Африці та на Близькому Сході, намагається дотримуватися позиції нейтралітету. Звісно, слово «нейтралітет» у цій ситуації означає мовчазну підтримку агресора, однак в ООН Єгипет голосує на користь України.

Відносини між Каїром та москвою не були безхмарними. Сучасний єгипетський уряд прийшов на заміну авторитарному правлінню президента Хосні Мубарака, який дружив із кремлем. Мубарак правив країною 30 років і не збирався поступатися владою, аж поки у 2011 під час «Арабської весни» його режим не змела революція, після чого він подав у відставку. На заміну прийшов прозахідний уряд і взаємини з москвою суттєво погіршилися.

Новий реформаторський уряд не зумів впоратися з викликами, залишеними Мубараком, тому інфляція національної валюти розгорілася з новою силою. Разом з ув’язненими дисидентами з тюрем повипускали також ісламістів, які створили на півночі Синайського півострову вишкільні табори ІДІЛ, у країні зріс терористичний рух і нестабільність у суспільстві.

У 2015 році росія, використовуючи як привід, збиття пасажирського літака над Синайським півостровом і повністю припинила авіасполучення з Єгиптом. Через це курортні заклади втратили російських туристів. Далися взнаки також роки карантину через COVID-19. Тож туризм, який є вагомою галуззю економіки Єгипту, перебуває в поганому стані. Зараз частину обмежень скасували, але Каїр хотів би повернути російських туристів.

Курорти Єгипту
Туристична галузь Єгипту дуже постраждала під час епідемії. Фото: Egypt Independent

Зі США відносини стали прохолоднішими, особливо під час урядування адміністрації Дональда Трампа, який намагався залучити єгипетські війська до операції в Сирії. Тоді Каїр заявив, що зберігатиме нейтралітет, а через кілька років Каїр зумів дещо налагодити взаємини з москвою.

До війни Єгипет 80 % збіжжя імпортував саме з росії та України. Але після початку повномасштабного вторгнення Каїр почав більше покладатися на поставки з рф. Це допомогло уникнути соціальних заворушень через “голодні бунти”.

А нещодавно москва й Каїр підписали кілька важливих угод, у тому числі угоду про будівництво величезного залізничного цеху в Єгипті. Минулого року російська державна атомна енергетична компанія «Росатом» почала будівництво першої в Єгипті атомної електростанції.

Білий дім покриває єгипетську владу?

За твердження чиновників Білого Дому, значна частина даних із витоку є автентичними. Але той, хто розміщував документи в інтернеті, додав також велику частку перекрученої та просто вигаданої інформації.

Однак не можна бути наполовину вагітною: у цій ситуації або Каїр дійсно вивчав можливість тихцем надіслати ракети до росії, або документ повністю сфальшовано — третього не дано. Невірогідною видається версія про те, що Єгипет мав намір «кинути путіна», забрати російські гроші й не надавати ракети, адже мало того, що зруйнувало б будь-яку довіру до його уряду, так ще і плата за партії ракет надходила б частинами й після виконання замовлення. 

У вересні 2022 року США заявили, що затримають частину своїх щорічних виплат у понад 1,3 мільярда доларів Єгипту, посилаючись на поганий стан з дотриманням прав людини. Як це властиво всім урядам з подібними проблемами, Каїр міг звернутися за допомогою до росії у спробі знайти альтернативу США.

Якщо це підтвердиться, то стане причиною грандіозного скандалу: одна річ, якщо озброєння постачає Північна Корея та Іран — країни-ізгої, а зовсім інша, якщо на такий крок пішла одна з провідних країн Середземномор’я, яка вважається прозахідною. Єгипет є одним із головних союзників Вашингтону в регіоні — упродовж десятиліть вливання у сферу безпеки сягали понад 1 мільярда доларів щороку.

танки Єгипту
Єгипет — важливий союзник США і одна з найбільших військових потуг в регіоні. Фото: Egypt Today

Можна припустити, що американська розвідка мала дані про таємні домовленості між Сісі та путіним, але не розголошувала їх, аби вберегти статус-кво на Близькому Сході. На Каїр могли натиснути непублічно. Можливо, такий стан речей хочуть зберегти й надалі: джерело The Washington Post з владних структур на умовах анонімності заявило, що в Білому домі не бачать якихось доказів того, що президент Сісі дійсно мав наміри постачати озброєння росіянам. Однак, невідомо, чи спрацює: скандал став публічним, якщо будуть нові докази, політика Вашингтону щодо Єгипту зміниться. Чиновники Білого дому вже заявляють, що такий крок руйнує довіру й означає, що США повинні припинити підтримку Каїру. Такі дії Вашингтону цілком передбачувані. 

Які ж висновки

Українська влада взагалі заявляє, що оприлюднені в документах плани контрнаступу ЗСУ ґрунтуються на частково сфальшованих, а частково взятих із відкритих джерел даних. Плани не справжні, інакше, мовляв, навіщо їх оприлюднювати. Водночас реакція Білого дому доводить, що вагома частина інформації таки правдива. З огляду на це, ймовірніше якісь перемовини між Єгиптом та рф таки відбувалися, тим більше, що Каїр досі прямо не заперечив протилежного. Але можна сміливо стверджувати, що  їх точно не реалізували — інакше і Китай, і рф вберегли б такого цінного союзника від небезпеки викриття.

Путін та Сісі
Путін та Сісі на крейсері "Москва", серпень 2014 року. Фото: Sputnik

Схоже на те, що спецслужба невідомої країни (не обов’язково російська) намагається цим витоком секретних даних спровокувати суперечки та розбрат у західному таборі. Спеціально підбираються документи, які провокують напруження між країнами, адже крім Єгипту розголошено ще про факти стеження за Південною Кореєю, Ізраїлем, Туреччиною, Україною та іншими країнами.

На цьому тлі згадується візит президента Франції Емануеля Макрона та Урсули фон дер Ляєн до Китаю, який мав підкреслити єдність позиції ЄС щодо Пекіну. У реальності офіційний візит перетворився на ганебне свідчення того, що європейські еліти готові вести сепаратні перемовини з КНР. Поки Макрон говорив, що Китай — велика країна, а Тайвань — внутрішня справа Піднебесної, попиваючи чай у резиденції Сі Цзіньпіна, фон дер Ляєн, яка заявила, що взаємини між Китаєм та ЄС напряму залежать від подій в Україні та Тайвані, поверталася додому через термінали аеропорту з валізами в руках, як звичайний турист.

Раніше ми писали про те, що згідно зі зливом секретних документів США, ПВК «Вагнер» хотіли купити зброю в Туреччини. Ми також писали про те, чи завадить злив секретних документів контрнаступу ЗСУ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.