Дзвінок до Зеленського, співробітництво та спільні зусилля в переговорному процесі: про що Макрон і Ляєн говорили з Сі Цзіньпіном

Читать на русском

Певні позитивні зрушення є, але вцілому сторони залишилися на своїх позиціях щодо російсько-української війни

Читать на русском
Сі, Макрон та Ляєн
"Хороший" та "поганий" поліцейські прибули до Пекіну

Певні позитивні зрушення є, але вцілому сторони залишилися на своїх позиціях щодо російсько-української війни

Триває триденний офіційний візит президента Франції Еммануеля Макрона та очільниці Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн до Китаю. Під час перемовин із лідером КНР Сі Цзіньпіном, Макрон закликав Китай широко долучатися до переговорного процесу, щоби пришвидшити завершення війни. Натомість Урсула фон дер Ляєн заявляла про недопустимість постачання озброєння росії. Як можна судити, сторони в основному залишилися на своїх позиціях, проте певні зрушення є: Сі Цзіньпін заявив, що зателефонує президенту України, щоправда, не уточнив коли, домовилися також про певну співпрацю в економічній сфері

Про що говорили Макрон і Сі

Президент Франції Еммануель Макрон зустрівся з лідером Китаю Сі Цзіньпіном у Пекіні в четвер 6 квітня. Під час зустрічі французький лідер намагався переконати Китай не підтримувати вторгнення росії в Україну та стати посередником у переговорах, передає France 24.

Макрон пізніше заявив журналістам, що вдалося досягти згоди з Пекіном, щодо низки основних принципів щодо війни в Україні. Сі Цзіньпінь закликав сторони до «стриманості» в Україні та сказав, що Китай сподівається на досягнення миру через «політичне рішення». Китайський правитель також засудив бомбардування мирних жителів України.

«Ми маємо гарантувати, що цивільні особи будуть захищені та ядерна зброя не використовуватиметься», — сказав він.

Макрон був різкішим у риториці й засуджував «гуманітарні порушення» в Україні й закликав до недопущення використання ядерної зброї. Він додав, що теж закликає до мирних переговорів. Президент Франції заявив про «необхідність побудови стійкого, довгострокового миру» в Європі. Крім того, закликав до «набагато більш вимогливої ​​розмови» з росією.

«Російська агресія в Україні завдала удару стабільності. Я знаю, що можу розраховувати на те, що ви повернете росію до розуму та можна буде всіх всадовити за стіл переговорів», — написав раніше Макрон.

За словами Макрона, він домовився із Сі Цзіньпіном про те, що він зателефонує-таки до президента України, щоб обговорити війну в Україні.  Але розмова має відбутися, коли будуть «правильні умови та час», повідомляє Reuters.

Сі та Макрон
Сі та Макрон домовилися про економічну співпрацю. Фото: Politico

Водночас лідер Китаю не сказав чогось кардинально нового й не дав ніяких натяків щодо того, що Пекін використовуватиме свій важіль впливу на путіна. Він і далі дотримувався стратегії закликів про уникнення дій, які «можуть поглибити кризу» та повторював, що слід враховувати «законні інтереси безпеки всіх сторін». Це звісно ж, натяк на заяви путіна про те, що він напав на Україну через розширення НАТО на схід.

«Мирні переговори повинні відновитися якомога швидше… Усі сторони повинні уникати будь-яких дій, які можуть поглибити кризу або навіть вивести її з-під контролю», — заявив Сі.

Президент Франції належить до крила європейських політиків, які виступають за розширення співпраці з Китаєм. До складу делегації Макрона увійшло понад 50 лідерів французького бізнесу. Серед них був представник авіабудівельної фірми Airbus, який підписав угоду про постачання до Китаю 160 нових літаків. Інші бізнес-гравці теж підписали важливі угоди.

Про що говорили фон дер Ляєн та СІ

Спілкування Голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн із Сі Цзіньпіном було жорсткішим, проте, теж конструктивним. Вона напередодні прямо заявляла пресі в Брюсселі, що розгляд економічних питань залежатиме від позиції Китаю щодо російсько-української війні. Пані Урсула попередила Сі Цзіньпіна про те передача росії озброєння суттєво ускладнить стосунки між ЄС та Китаєм.

«Я наголосила під час наших сьогоднішніх переговорів, що я твердо стою за мирним планом президента Зеленського… Було цікаво почути, що президент Сі підтвердив свою готовність говорити, коли будуть відповідні умови та час. Я вважаю, що це позитивний елемент», — розповіла пані Ляєн про очікуваний дзвінок Сі до Зеленського.

Голови Єврокомісії говорила з Пекіном також про таке дражливе питання, як Тайвань. КНР розпочав демонстративні війскові маневри на тлі зустрічі президентки Тайваню Цай Ін Вень зі спікером Конгресу США Кевінои Маккарті в Лос-Анджелесі, повідомляє Politico. Вона заявила про те, що стабільність Тайванської протоки має бути забезпечена й говорила про недопустимість силового втручання. Але Сі Цзіньпінь різко на це зреагував.

«Питання Тайваню знаходиться в центрі основних інтересів Китаю. Якщо хтось хоче підняти голас навколо «єдиного Китаю», китайський уряд і народ ніколи не погодяться. Якщо хтось розраховує на те, що Китай піде на поступки… щодо Тайваню, це ілюзія», — сказав Сі Цзіньпінь.

Є версія, що дії росії та Китаю узгоджені. І поки путін намагається якомога більше нагнітати ситуацію, Сі Цзіньпін та інші «миротворці», як прем’єр Угорщини Віктор Орбан, намагаються схилити Захід та Україну до замороження ситуації і утвердження територіальних загарбань кремля.

Цай Ін Вень
Візит Цай Ін Вень до США дуже роздратував офіційний Пекін. Фото: The Japon Times

Але, схоже, у хорошого та поганого поліцейських вміють грати не лише вони: позиція Фон дер Ляєн є більш різкою і рішучою, вона тисне; а Макрон, тим часом закликає до поступок в обмін на певні вигоди. Наскільки буде така політика успішною покаже час.

Варто зазначити, що пані Урсула налаштована більш войовниче, оскільки, як і головний дипломат СЄ Жозеп Боррель, належить до крила політиків, які вважають, що понад усе потрібно зберігати євроатлантичну єдність перед викликами, які кидають авторитарні режими. Вона також має гарні стосунки з Вашингтоном і багато хто розглядає її на посаду нового генсека НАТО.

Чому нормалізація відносин потрібна й Китаю, і ЄС

Товарообіг між Заходом та Китаєм у 8 разів більший, ніж товарообіг із росією, повідомляє BBC. Пекін надзвичайно зацікавлений у нормалізації стосунків із ЄС, адже в той час, коли США Китай сприймає як геополітичного супротивника, Євросоюз — це торговий партнер. Брюссель не бере участь у боротьбі за гегемонію у світі й не має особливих інтересів щодо Тайваню. Водночас через технологічну конкуренцію, а особливо через російсько-українську війну відносини між КНР та ЄС на дуже низькому рівні.

Китай проголосив про нейтральність, однак по-суті виступає союзником рф, надаючи путіну дипломатичну, економічну та інформаційну підтримку. Під час останньої зустрічі китайський лідер та вождь росіян уклали низку угод, які мають збільшити взаємодію країн, зокрема в царині видобування ресурсів. Однак, є ознаки того, що путіну не вдалося отримати того, чого він найбільше хотів від Пекіну — збої.

Сі, Макрон та Ляєн
Сі, Макрон та Ляєн зустрілися аби знайти шляхи взаємодії. Фото: Politico

Країни ЄС розділені щодо того, як будувати подальші відносили з КНР. Частина, як Німеччина, Франція та Іспанія, виступають за широку взаємодію. А, до прикладу, країни Балтії, Польща та Чехія остерігаються комуністичного Китаю.

Спільний візит до Пекіну Урсули фон дер Ляєн та Емануеля Макрона є показовим, французький президент запросив Голову Єврокомісії поїхати разом. Така спільна поїздка має демонструвати, що попри всі розбіжності між різними країнами ЄС, вони виступають єдиним фронтом. Деякі аналітики вважають, що одна із цілей Пекіна полягає у тому, аби зруйнувати цю єдність, оскільки так буде відносно легко відвернути частину Європи від взаємодії зі США.

Загалом, Пекін сподівається, що зможе використати візит, щоб не лише покращити відносини з ЄС, але й щоб запобігти подальшому погіршенню відносин зі США, пише Dolche Whelle. Пекін вважає, що Вашингтон стримує його розвиток і втручається у внутрішні справи, Америка натомість, звинувачує Піднебесну в спробах підірвати міжнародну стабільність. Однак ніхто не зацікавлений у подальшій ескалації.

Інформатор також повідомляв про те, що генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг застеріг Китай від «історичної помилки». Ми також розповідали, як посол Китаю в ЄС заявляв, що Пекін ніколи не був на боці росії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.