Чи потрібно робити комп'ютерну томографію і лікуватися антибіотиками при COVID-19

Читать на русском

Детально розповідаємо про ці методи діагностики і лікування

Читать на русском
Чи потрібно робити комп'ютерну томографію і лікуватися антибіотиками при COVID-19

Детально розповідаємо про ці методи діагностики і лікування

Кількість нових випадків захворювань COVID-19 зростає з кожним днем. Тільки за останню добу в Україні зафіксували 16 309 нових випадків коронавірусної хвороби, а за весь час пандемії COVID-19 захворіли понад 2,5 мільйонів жителів України.

Однак багато людей усе ще плутаються і при захворюванні вимагають від лікарів терміново провести комп'ютерну томографію (КТ) або призначити антибіотики. Інформатор із посиланням на МОЗ України вирішив розповісти, чи потрібні антибіотики і КТ при COVID-19.

Чи потрібно робити комп'ютерну томографію при COVID-19?

Комп'ютерна томографія (КТ) - метод рентгенівського сканування, при якому пучок рентгенівського променю проходить через тканини людського тіла в різних напрямках. Фактично КТ дозволяє визначити стан будь-якого органу людини. У випадку з коронавірусом COVID-19 мова йде про КТ органів грудної клітини. Цей метод діагностики став ще більш популярним серед українців із початку пандемії. Однак ефективність його використання для хворих COVID-19 сумнівна. Комп'ютерна томографія просто може не показати жодних змін у легенях, проте при цьому людина може хворіти на коронавірус.

Коли слід призначати КТ?

  • Коли немає можливості зробити ПЛР-діагностику коронавірусної хвороби COVID-19;
  • При наявності таких симптомів, як дихальна недостатність або якщо є патології;
  • У разі негативного ПЛР-тесту в пацієнтів із вираженими ознаками захворювання при їх тяжкому загальному стані.

Позитивний результат ПЛР-тесту не є підставою для проведення КТ, особливо якщо людина відчуває себе добре. У питанні направлення на комп'ютерну томографію лікарі мають спиратися на загальний стан пацієнта, наявність дихальної недостатності, показник сатурації (насиченості крові киснем), температуру тіла. Якщо є підозра на інфікування COVID-19, то спочатку лікар має направити пацієнта на тестування. Якщо провести його неможливо, а стан хворого погіршується, тоді призначають КТ органів грудної клітини.

Медики рекомендують використовувати УЗД замість КТ для відстеження захворювання, адже УЗД не дає додаткову дозу опромінення, на відміну від КТ. Повторну комп'ютерну томографію пацієнтам із важким і середнім перебігом захворювання рекомендують робити на 21-й день від початку захворювання та через пів року. Однак кожен випадок індивідуальний, тому рішення має приймати лікар.

Чи потрібні антибіотики при коронавірусі?

Коронавірусна хвороба COVID-19 має вірусне походження, власне про це говорить сама назва захворювання. Тому лікувати його антибіотиками немає ніякого сенсу, адже антибіотики працюють проти бактерій, а не вірусів. У якості профілактики антибіотики також не варто приймати за тією ж причиною.

Зате неконтрольований прийом антибіотиків може завдавати значної шкоди здоров'ю, починаючи від побічних реакцій у конкретного пацієнта й закінчуючи збільшенням кількості антибіотикорезистентних бактерій. У бактерій виробляється власний імунітет до антибіотиків у ході мутацій у їх ДНК, і чим більше людей будуть безконтрольно приймати антибіотики - тим швидше буде вироблятися стійкість до антибіотиків. Якщо лікарі стикаються з антибіотикорезистентні бактеріями - лікування може бути тривалішим, менш ефективним, і, як наслідок, дорожчим, адже потрібно застосовувати більш рідкісні антибіотики.

Тому рішення про застосування антибіотиків може прийняти тільки лікар, залежно від важкості перебігу хвороби, ступеня ураженості внутрішніх органів і, головне, наявності показань для їх застосування. Згідно з протоколом лікування дорослих пацієнтів, можуть визначатися такі ступені важкості хвороби COVID-19:

  • Легка ступінь важкості (відсутність труднощів дихання)
  • Підтверджений COVID-19: середня ступінь важкості
  • Підтверджений COVID-19: важкий перебіг захворювання
  • Підтверджений COVID-19: критичний перебіг захворювання

Лікування при легкому ступені, коли пацієнт лікується амбулаторно, передбачає повноцінне харчування, достатню кількість рідини, симптоматичне лікування із застосуванням жарознижувальних засобів (парацетамол, ібупрофен і тому подібні) при лихоманці й болю. І жодних антибіотиків.

При середньому ступені важкості антибактеріальні засоби також протипоказані. Їх можуть призначати лише в тому випадку, якщо у хворого крім COVID-19 є ще бактеріальні інфекції. При важкому і критичному стані використання антибіотиків розглядається також за умови приєднання бактеріальної флори.

Важливо пам'ятати: призначати антибіотики при коронавірусній хворобі COVID-19 може виключно лікар при наявності супутньої бактеріальної інфекції. Вірусна інфекція не лікується антибіотиками. Прийом антибактеріальних препаратів без призначення фахівця може завдати значної шкоди вашому здоров'ю.

Раніше ми повідомляли, що в Україні посилили правила перевезень. Також писали про міфи про вакцинацію проти COVID-19 із соцмереж.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.