Людина може здавати власне нерухоме майно в оренду, не маючи ФОП. Але робити це може бути менш вигідно
Чимало українців віддають в оренду власну нерухомість - насамперед квартири. Податкова служба в Одеській області пояснює, чи необхідно фізичній особі реєструватись ФОП при наданні в оренду особистого майна. А ми нагадуємо, які податки потрібно платити від таких доходів.
У коментарі податківців зазначається, що відповідно до ст. 319 та ст. 320 Цивільного кодексу власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, у тому числі для здійснення підприємницької діяльності. Про це пише Судово-юридична газета.
Оподаткування доходу від надання нерухомості в оренду (суборенду, емфітевзис), житловий найм (піднайм) здійснюється відповідно до п. 170.1 ст. 170 розд. IV Податкового кодексу від 2 грудня 2010 року № 2755-VI.
Якщо орендар є фізичною особою, яка не є самозайнятою особою, особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку – орендодавець. Таким чином, здавання в оренду власного нерухомого майна може здійснюватися фізичними особами як у межах підприємницької діяльності, так і шляхом виконання норм п. 170.1 ст. 170 розд. IV ПКУ без реєстрації орендодавця фізичною особою – підприємцем.
Такий платник за результатами звітного податкового року зобов’язаний до 1 травня року, що настає за звітним, подати до контролюючого органу, в якому перебуває на обліку, податкову декларацію про майновий стан і доходи, в якій задекларувати суму отриманого доходу та визначити податкові зобов’язання з ПДФО та військового збору.
Власники нерухомості, які надають її в оренду (суборенду, емфітевзис), житловий найм (піднайм) та не зареєстровані як фізичні особи-підприємці, зобов’язані сплачувати:
Так склалося, що громадяни, які здають майно в оренду, зазвичай реєструються як ФОП. Підприємці декларують доходи та сплачують від суми отриманого доходу:
З 1 січня 2025 року ФОПи в обов'язковому порядку знову мають сплачувати і ЄСВ (за деякими виключеннями) незалежно від отриманих доходів. Для ФОП 2 та 3 групи це 22% від мінімальної зарплати - 1760 грн на місяць.