Можливість організації голосування прямо залежить від війни, а її завершення - на жаль, не тільки від Києва
На Заході неодноразово передавали Києву сигнали про те, що рано чи пізно вибори все ж доведеться провести. Втім українська влада сумнівається, що це вдасться зробити навіть восени 2025 року. Зокрема, є проблеми з організацією та проведенням голосування через виїзд українців за кордон. На вирішення цих питань може піти пів року.
Про це йдеться в матеріалі РБК-Україна. Видання пише, що теоретичні терміни проведення виборів, які озвучують представники різних партій, уже поступово зміщуються з весни на осінь. Причому в команді влади далеко не всі вірять у те, що навіть восени можна встигнути якісь вибори провести.
"Усі чутки про вибори будуються не на тому, що хтось щось знає або володіє якоюсь суперінсайдерською інформацією про закінчення війни. А на тому, що на тлі загальної кон'юнктури ніхто з політиків не хоче бути захопленим зненацька. А є й ті, які хочуть, користуючись моментом, привести в тонус свої команди і попродавати свої осередки", - розповів РБК-Україна один впливовий депутат Ради.
Можливість організації голосування прямо залежить від війни, а її завершення - на жаль, не тільки від України. Щобільше, навіть якщо новий президент США Дональд Трамп зуміє покласти край війні цьогоріч, представники українських партій відраховують ще щонайменше чотири, а то й шість місяців, які знадобляться для організації та проведення виборів.
"Є проблема із застарілими реєстрами виборців - багато хто переїхав і виїхав, чимало загинуло", - каже один із впливових нардепів.
Ще одна величезна проблема - як забезпечити голосування українців за кордоном. Для цього необхідно змінювати законодавство, на що потрібен час.
Щодо позиції Заходу, то за інформацією різних джерел РБК-Україна, західні партнери України неодноразово передавали Києву сигнали про те, що вибори рано чи пізно все ж доведеться проводити. І якщо бойові дії в якомусь форматі припиняться і воєнний стан буде скасовано, то з голосуванням затягувати точно не вийде.
Попри величезний обсяг підготовчої роботи, Україну попросять вкластися в кілька місяців і принаймні провести вибори президента. Їх суто технічно (менше кандидатів, швидший підрахунок голосів тощо) організувати простіше, ніж парламентські.
При цьому співрозмовник видання в дипломатичних колах зазначив: у плані проведення виборів на Україну більше тиснуть США, а не ЄС. Крім того, джерело припустило, що питання українських виборів може стати одним із параметрів глобальної "мирної угоди".
Нагадаємо, Інформатор спілкувався з головою Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимиром Фесенком. На думку політолога, президентські та парламентські вибори в Україні у 2025 році малоймовірні. Проте вибори можуть відбутися у разі встановлення перемир'я у війні з Росією, вважає експерт.
За даними останнього опитування SOCIS, понад 28% українців вважають, що громадяни України, які виїхали за кордон, не можуть обирати владу в Україні. При цьому більшість підтримує участь у виборах громадян України, як проживають в інших країнах.
Лідерка "слуг народу" Олена Шуляк повідомляла, що депутати розглядають декілька варіантів проведення виборів. Зокрема, голосування поштою, особисте голосування за кордоном у день виборів, голосування за довіреністю та онлайн-голосування. Проте з останнім можуть виникнути проблеми через недостатній захист цифрової інфраструктури України, про що свідчить нещодавня російська хакерська атака на реєстри Міністерства юстиції.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.