Інформатор поспілкувався з політологом Володимиром Фесенком щодо можливих виборів у наступному році
Інформатор поспілкувався з головою Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимиром Фесенком. На думку політолога, президентські та парламентські вибори в Україні у 2025 році малоймовірні. Проте вибори можуть відбутися у разі встановлення перемир'я у війні з Росією.
За словами політолога, кандидата філософських наук Володимира Фесенка, єдиний можливий сценарій проведення виборів у 2025 році - якщо вдасться у першій половині року домовитися про завершення бойових дій (заморозити війну) у війні Росії проти України. Тоді восени або наприкінці 2025 року через 6 місяців будуть можливі парламентські та президентські вибори (або і ті й інші одночасно для економії фінансових ресурсів та для того, щоб швидше оновити владу). Якщо ж у 1-й половині року не домовляться про завершення бойових дій, вибори навряд чи відбудуться у 2025 році.
В умовах продовження бойових дій ніякі вибори в Україні неможливі. Якщо про примирення з Росією домовляться наприкінці 2025 року, відповідно вибори зможуть відбутися у 2026 році. При цьому строки визначених законом повноважень для Президента України та Верховної Ради України завершилися у 2024 році.
Нагадуємо, що Центральна виборча комісія (ЦВК) нещодавно попросила в Уряду 436 млн грн на фінансування подальшої розробки та підтримки єдиної автоматизованої системи, а також фінансування роботи тренінгового центру при ЦВК з підготовки учасників виборчого процесу - на період 2025-2027 років. Якби в Україні не було воєнного стану, ЦВК могла б попросити ще 3 млрд 477,3 млн грн на створення і забезпечення роботи регіональних і місцевих представництв ЦВК - необхідних для проведення національних і місцевих виборів в Україні. У 2023 році ЦВК рахувала, що якщо вибори в Україні вібудуться у 2024 році, то на них необхідно буде витратити:
Відповідно все це дешевше провести в один день. Втім, у ЦВК нагадують, що ці суми приблизні. Вартість виборів залежатиме від знищення критично важливих об’єктів інфраструктури, у тому числі виборчої інфраструктури, значні міграційні процеси тощо.
За даними останнього опитування SOCIS, понад 28% українців вважають, що громадяни України, які виїхали за кордон, не можуть обирати владу в Україні. При цьому більшість підтримує участь у виборах громадян України, як проживають в інших країнах.
Потенційні вибори за кордоном було б провести вкрай складно. Чинне законодавство дозволяє українцям проголосувати особисто в день виборів у посольствах і консульствах. Проте дипломатичні відомства не зможуть пропустити усіх людей, які наразі проживають у Європі та інших країнах. Можливим виходом із ситуації буде збільшення кількості дільниць для голосування паперовими бюлетенями, провести завчасне голосування поштою або дистанційне голосування в інтернеті. Усі варіанти мають свої недоліки та загрози, пов'язані із можливістю маніпуляцій, кібербезпекою, відсутністю правової бази та порушенні анонімності.
Лідерка "слуг народу" Олена Шуляк поінформувала, що депутати розглядають декілька варіантів проведення виборів. Зокрема, голосування поштою, особисте голосування за кордоном у день виборів, голосування за довіреністю та онлайн-голосування. Проте з останнім можуть виникнути проблеми через недостатній захист цифрової інфраструктури України, про що свідчить нещодавня російська хакерська атака на реєстри Міністерства юстиції.
Згідно з даними соцопитувань, Валерій Залужний, Кирило Буданов та Володимир Зеленський є лідерами довіри серед українців. У суспільстві також прослідковується запит на нових політиків та негативне ставлення до відомих політичних фігур. Понад третини опитаних говорять про необхідність швидких виборів. І при цьому майже 80% вважають, що переобирати в першу чергу потрібно Верховну Раду.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.