Понад чверть українців виступають проти голосування на виборах співгромадян, які поїхали за кордон

Українці, які переживають війну в Україні, мають різне ставлення щодо того, чи можуть обирати владу ті, хто виїхав з початком російського вторгнення

Чи зможуть проголосувати українці, які виїхали з України, залишається відкритим питанням
Чи зможуть проголосувати українці, які виїхали з України, залишається відкритим питанням

Опитування соціологічного центру "Социс" показало, що понад 28% українців вважають, що громадяни України, які виїхали за кордон, не можуть обирати владу в Україні. При цьому більшість підтримує участь у виборах громадян України, як проживають в інших країнах. Але залишаються проблемні питання, пов'язані з організаційними процесами можливих виборів.

Соціологічний центр "Социс" включив до опитування блок питань, розроблений "Українською правдою". У громадян запитали: "Чи мають українці, які виїхали за кордон, таке саме право визначати владу в Україні, як громадяни, які залишились у країні?". 28,2% опитаних відповіли "Ні". На їх думку люди, які залишили країну, не мають права впливати на обрання влади в Україні. 67% респондентів відповіли ствердно, бо вони залишаються громадянами України.

Опитування проводилось 5–11 грудня серед репрезентативної вибірки по всій країні, не включаючи окуповані території, методом телефонного інтерв'ю. Було опитано 2000 респондентів, похибка дослідження складає не більше ніж 2,6%.

При цьому потенційні вибори за кордоном було б провести вкрай складно. Чинне законодавство дозволяє українцям проголосувати особисто в день виборів у посольствах і консульствах. Проте дипломатичні відомства не зможуть пропустити усіх людей, які наразі проживають у Європі та інших країнах. Можливим виходом із ситуації буде збільшення кількості дільниць для голосування паперовими бюлетенями, провести завчасне голосування поштою або дистанційне голосування в інтернеті. Усі варіанти мають свої недоліки та загрози, пов'язані із можливістю маніпуляцій, кібербезпекою, відсутністю правової бази та порушенні анонімності.

Можливість виборів

Україна починає готуватися до майбутніх виборів, які мають відбутися після закінчення війни. Зокрема, Київ вивчає європейські моделі виборчого права, включно з електронним голосуванням. Адже однією з ключових проблем є те, як забезпечити можливість голосувати українцям, які розкидані по всьому світу.

Згідно з даними соцопитування, Валерій Залужний, Кирило Буданов та Володимир Зеленський є лідерами довіри серед українців. У суспільстві також прослідковується запит на нових політиків та негативне ставлення до відомих політичних фігур. Понад третини опитаних говорять про необхідність швидких виборів. І при цьому майже 80 відсотків вважають, що переобирати в першу чергу потрібно Верховну Раду.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube