Чи мають українки до 1 жовтня стати на військовий облік

Читать на русском

23 вересня 2022 року вийшов наказ Міністерства оборони, який дає відповідь на це питання

Читать на русском
Чи мають українки до 1 жовтня стати на військовий облік

23 вересня 2022 року вийшов наказ Міністерства оборони, який дає відповідь на це питання

Десятки тисяч українських жінок знову обривають «гарячу лінію» Міноборони в намаганні з’ясувати, чи точно вони не зобов’язані ставати на військовий облік. Причина – у невпинному наближенні дати, до якої українки начебто мали це зробити, та у слабкій комунікації між суспільством і МО України в цьому питанні. Інформатор вирішив внести ясність в нього.

Витоки проблеми

Хвиля обговорення проблеми «жіночої мобілізації» здійнялася в Україні ще влітку. Спричинив це запущений у російському медіапросторі фейк про те, що на фронт в Україні начебто через брак живої сили збираються масово відправляти жінок. Серед іншого, людей хвилювало питання, чи планують жінкам заборонити полишати країну через військовий облік.

Додатковим тригером для виникнення суперечливої інформації довкола цієї теми став Наказ Міністерства оборони України 313 «Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних». І хоча підписаний він був ще до початку широкомасштабного вторгнення рф в Україну – 11 жовтня 2021 року, в центр уваги українців потрапив лише у липні. Як і Наказ Міноборони № 35 від 7 лютого 2022 року, що визначав дату, з якої виникав обов’язок жінок стати на військовий облік – 1 жовтня 2022 року.

З того часу на сайті президента України було зареєстровано близько 15 електронних петицій про скасування обов’язкового військового обліку для жінок та Наказу № 313. Чимало жінок були змушені вирішувати для себе, чи їхати з країни, поки вони не стали військовозобов’язаними та можуть перетнути кордон без обмежень.

Ситуацію ускладнювали також суперечливі заяви представників влади та анонсовані зміни, зокрема, щодо переносу строку обов’язкового взяття жінок на військовий облік та навіть щодо його скасування.

Плутанина із списками

Згодом Міністерство оборони України оприлюднило перелік спеціальностей, що підпадають під військовий облік, де є сім основних професій і 14 спеціальностей. Зокрема, жінки, що працюють у сферах телекомунікації, медицини, науки, харчової та хімічної технології, біології тощо. І знову почалися дискусії. Тепер вже щодо того, яким чином визначати професію жінки – за диплом чи за фахом, за яким вона працює.

Народний депутат, член комітету ВРУ з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський пояснив, що жінок, які підпадають під військовий облік, визначатимуть за їх дипломом. Тобто це не ті, які працюють не за спеціальністю, а ті які мають відповідний документ, якій підтверджує їхній рівень кваліфікації. Також він нагадав, що ще до початку війни Головнокомандувач ЗСУ видав наказ про розширення переліку спеціальностей жінок, що мають стати на військовий облік.

«Перелік був дещо розширений… Це працівники медичної сфери, працівники сфери харчування, технологи харчової продукції для ЗСУ, це жінки, пов’язані з засобами зв’язку, інформативними технологіями, агро чи хімічною продукцією та інші професії, необхідні для ЗСУ», – уточнив парламентарій.

Наказ № 313 зі змінами визначає два переліки щодо постановки на військовий облік:

  • Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних;
  • Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями.


Лише перший перелік безпосередньо стосується жінок, і саме за ним, згідно з підпунктом 1 пункту 3 Наказу № 35, передбачається взяття жінок на військовий облік. З повним переліком спеціальностей та професій, після одержання яких жінки братимуться на військовий облік військовозобов’язаних, можна ознайомитися
за посиланням.

Другий перелік використовуватиметься для можливого щорічного перегляду першого з урахуванням потреб держави у мобілізаційних ресурсах та застосування інших законодавчих норм.

Відповідно до чинних норм, обов’язок стати на військовий облік діятиме незалежно від того, працює зараз жінка, є домогосподаркою чи ФОП, а також незалежно від наявності або кількості дітей. Визначальним фактором є здобуття відповідної спеціальності або професії.

Чи потрібно жінкам поспішати до військкоматів?

6 вересня 2022 року Міністерство оборони видало Наказ № 259 «Про внесення зміни до наказу Міністерства оборони України від 07 лютого 2022 року № 35». 23 вересня 2022 року він був опублікований та набрав чинності.

Згідно з текстом Наказу, обов’язок взяття жінок на військовий облік перенесено на 1 жовтня 2023 року. Таким чином, жінкам, професія або спеціальність яких є в переліку потенційних військовозобов’язаних, можна не хвилюватися щонайменше рік.

"Так, цей наказ не змінює норм чинного законодавства, але він дозволить комітету, а потім і парламенту в цілому, доопрацювати й внести зміни до законодавства, аби врегулювати це питання. Ми ж, в межах своїх повноважень, можемо лише відтермінувати строки. Тож, ще на рік – до 01 жовтня 2023, їх відтерміновано, а за цей час парламентарі зможуть на законодавчому рівні встановити, що військовий облік жінок відповідних професій/спеціальностей є виключно добровільним. Робота в комітеті Верховної Ради активно продовжується. Тому, ніякої паніки й зради. Ніяких обмежень для жінок не існує", – заявила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр, коментуючи Наказ МОУ №259.

Крім того, важливо знати: наявність спеціальності або професії жінки у переліку не означає обов’язкового взяття її на військовий облік. Жінка також має бути придатною до проходження військової служби за станом здоров’я та віком. Граничним віком при цьому є 60 років, а ступінь придатності за станом здоров’я визначається військово-лікарською комісією.

І навіть ставши на військовий облік, за наявності підстав, жінки можуть скористатися відстрочкою від призову під час мобілізації. Повний перелік таких підстав - передбачений статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Має бути закон

Є певні законодавчі ініціативи зробити військовий облік добровільним для більшості жінок на рівні закону. Так, 21 вересня 2022 року було прийнято за основу Законопроєкт № 6482 «Про внесення змін до статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». Ним передбачено взяття жінок на військовий облік лише за бажанням жінки. Обов’язковість військового обліку пропонується залишити лише для медиків.

Текст законопроєкту є неостаточним і ще може бути змінений під час підготовки до другого читання. Але його автор,народний депутат Максим Бужанський пообіцяв, що закон, яким буде регламентуватися постановка на військовий облік українських жінок, Верховна Рада ухвалить протягом найближчих десяти днів.  

Отже, поки що обов’язковий військовий облік жінок не скасований, а лише відтермінований на рік. І найближчим часом слід очікувати унормування цього питання на законодавчому рівні.

Заступниця міністра Ганна Маляр нагадала, що норма про обов’язкову постановку жінок відповідних професій/спеціальностей на військовий облік регулюється саме законом:

У Генеральному Штабі додали, що досвід розгортання всіх військових частин Збройних Сил України та інших військових формувань до повних штатів воєнного часу свідчить, що на сьогодні в державі немає гострої потреби збільшувати кількість жінок на військовому обліку.

Раніше Інформатор повідомляв, що військовий облік для жінок в Україні можуть зробити добровільним.

Також ми писали, що петиція президенту про відміну військового обліку для жінок набрала більше 25 тисяч голосів. 

Також ми розповідали, що потрібно знати про військовий облік для жінок в Україні.

Ольга Чорна

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.