Чеського посла в Росії не було понад три роки, країни посварилися ще у 2021 році, до війни в Україні
Чехія після майже трирічної перерви вирішила повернути до Росії посла. Оскільки відносини між країнами напружені, послом стане військовий чиновник. На цю посаду затвердили ексзаступника міністра оборони Чехії Даніеля Коштовала.
Про це повідомило Радіо Свобода із посиланням на заяву міністра закордонних справ Чехії Яна Ліпавського. Міністр сказав, що ключові союзники Чехії мають послів у Росії, тому Чехії там теж потрібен дипломат.
"Ключові країни, які є стратегічними союзниками Чеської Республіки – Велика Британія, Франція, Німеччина, Польща та Сполучені Штати, – мають своїх послів у росії. Я бажаю послу багато сил у цій складній місії", – зазначив він.
Коштовал працював у Москві у 2003-2006 роках на посаді військового аташе посольства Чехії. Цікаво, що Росія швидко видала чеському послу агреман, Коштовал почне свою роботу в перші місяці 2025 року.
Чехія та Росія посварилися ще у 2021 році, коли стало відомо, що агенти російських спецслужб підірвали чеські склади боєприпасів у місті Врбетиці у 2014 році. Після початку війни в Україні Чехія скорочувала російське посольство у Празі, а Росія – чеське посольство у Москві. Зараз і там і там працюють по шість дипломатів.
Взимку цього року в Україні почався справжній снарядний голод через затримки постачання озброєння із США. Чехія вирішила допомогти закрити це питання й, залучившись підтримкою інших європейських країн-союзників, заявила, що може забезпечити для ЗСУ від 50 до 100 тисяч снарядів великого калібру на місяць.
Пошуки артилерійських снарядів велись як у країнах ЄС, так і за його межами. У Чехії відмовились назвати держави, де вдалось закупити 800 тисяч снарядів для України. Відомо, що в Євросоюзі мають намір постачати Україні від 2 мільйонів снарядів щороку, починаючи з 2025 року.
Першу партію снарядів за першою ініціативою передали Україні у червні. Їх тип та обсяг партії не розкрили. Кошти на снаряди надали країни-союзниці. Протягом липня-серпня Чехія відправила до України ще 100 тисяч боєприпасів. Відомо, що до ініціативи приєдналися 18 країн. З них 15 вже виконали свої зобов'язання, зробивши внески.