«США припиняють постачати нам ракети для ППО. Це примус до поступової капітуляції. Коли по містам почнуть летіти сотні балістичних ракет і тисячі дронів. І коли все це буде неможливо збивати - нам доведеться сідати за стіл переговорів.»
Це справжній синтез поколінь, у якому два різні музичні світи обʼєдналися в одній пісні, поєднавши досвід і новаторство, традиції й експерименти. Ця пісня про розкіш кохання, яка розвіюється, про любов, яка щезає, залишаючи після себе лиш "Шик і дим".
Статистика не фіксує критичних змін, але ситуація може змінитись
Ті, хто працює дистанційно або на фрилансі, сильніше за решту відчули на собі наслідки відключення електроенергії. Шукати постійно місце з генератором або їздити до офісу некомфортно. Водночас бізнес теж переглядає витрати на електроенергію, і тепер кожен працівник може вдарити по бюджету. Чи призведе це до скорочення штату?
В теорії – так. Але статистика свідчить, що ситуація не критична. Є певні зміни на ринку праці, але вони скоріш сезонні. Радіти зарано. Експерти попереджають: тривале відключення світла може призвести до відтоку робочої сили, а сили бізнесу вичерпані. Інформатор Україна зважив вплив блекауту і звернувся до експерта.
За даними Work.ua, кількість вакансій у листопаді зменшилась на 4% у порівнянні з жовтнем. Блекаут ні до чого: аналітики пов’язують це зі зниженням ділової активності. Втім, і шукачів роботи стало менше на 7%. Попри тенденції, є невеличкий приріст вакансій у сфері роздрібної торгівлі. Також збільшився попит на охоронців (+13,5%), бухгалтерів та аудиторів (+6%), телекомунікаційників і зв’язківців (+5%).
Статистичні дані свідчать і про те, що з кожною масованою атакою бізнес стає більш стійким до викликів. Наприклад, 10 жовтня роботодавці зменшили публікацію вакансій на 70%. А 15 і 23 листопада – лише на 30% і практично відновлювали її вже наступного дня. Все це вказує на те, що рівень безробіття не підніметься внаслідок вимикання світла.
Є інша точка зору. Директор з розвитку міжнародного консалтингового холдингу “4Service Ukraine” Вікторія Скорбота відзначає, що рівень безробіття все ж може піднятись. Прогнозувати важко, адже такого ще ніколи не було. Але через відсутність опалення, води і світла люди можуть мігрувати за кордон або в села, і почнеться відтік робочої сили. Їм доведеться приймати непрості рішення, як і бізнесу. Але на відміну від працівників, підприємцям необхідно приймати їх швидко.
За словами експертки, проблема полягає ще й у тому, що сили вичерпані. На початку війни, коли все було закрито в східних і центральних регіонах, більшість бізнесу підтримували людей. Частину скоротили, частину підтримали, але дуже намагались, як могли – був різний рівень. Зараз бізнес хоче по максимуму працювати автономно – так, щоб робити свої послуги незалежно від ситуації. Проте це не завжди можливо.
“Неможна сказати, що останній блекаут зовсім змінив картину. Але це те, коли ми відновились досить швидко. Як буде надалі – прогнозувати неможливо”, – сказала експертка.
Цікаво, що з відключенням електроенергії в Україні змінився і текст оголошень про вакансію. Чаєм і печивом більше нікого не здивуєш. За даними Work.ua, роботодавці роблять акцент на актуальних перевагах:
Росія збільшила ракетні удари по об'єктах критичної інфраструктури з жовтня. Найбільші атаки відбулися 15 і 23 листопада. Внаслідок останньої більшість регіонів України залишилась без світла, проблеми також були з водою та зв'язком. В закладах підприємці встановлюють генератори для того, щоб продовжити роботу. По всій країні відкриваються "Пункти незламності", де люди можуть зарядити пристрої та обігрітись. Енергетики відновили електропостачання, і обласні центри вже планували повертатись до стабільних графіків відключень. Але 5 грудня внаслідок чергової атаки країна знову повернулась до аварійних.
Раніше ми писали про те, скільки грошей витратила росія для удару по Україні 5 грудня. Також читайте про те, скільки ще триватимуть екстрені відключення світла.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.