Призупинення трудового договору: що потрібно знати роботодавцю і працівнику

Читать на русском

Новий юридичний термін приніс багато міфів - розповідаємо, як працює новий юридичний термін

Читать на русском
Призупинення трудового договору: що потрібно знати роботодавцю і працівнику

Новий юридичний термін приніс багато міфів - розповідаємо, як працює новий юридичний термін

Ні, це не звільнення. І не відпустка. Новий юридичний термін приніс багато міфів і ризикує стати інструментом для маніпуляції - як з боку працівника, так і з боку роботодавця. 

Це не означає, що призупинення трудового договору зайве, і його краще не застосовувати. Це означає, що його слід досконало вивчити і знати свої права. Про головні аспекти розповіла директорка Департаменту соціальних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Світлана Глущенко, повідомляє Інформатор

Термін "призупинення трудового договору" запровадили в березні цього року законопроектом "Про організацію трудових відносин під час воєнного стану". 

Що це

Тимчасове обмеження можливостей і функцій з боку роботодавця і працівника на час воєнного стану. Якщо конкретніше, то:

  • працівник не виконує своїх обов’язків - навіть дистанційно
  • роботодавець не забезпечує його роботою, не виплачує зарплатню та не сплачує єдиний соціальний внесок
  • на час призупинення трудового договору працівник не матиме стажу і статус безробітного

"Призупинення трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин. Тобто важливо розуміти що працівник продовжує перебувати у трудових відносинах з роботодавцем", - сказала Світлана Глущенко. 

Така міра не застосовується до:

  • керівників, заступників керівників державних структур
  • посадових осіб в органах місцевого самоврядування.


Виняток: погодження призупинення трудового договору з військовою адміністрацією. 

Для чого це робити

Підстави у роботодавця прийняти таке рішення - відсутність можливості надавати роботу. А саме:

  • зупинено виробництво
  • на території виробництва відбуваються бойові дії
  • пошкоджено виробництво внаслідок бойових дій.

Що слід перевірити працівникові

Звичайно, призупинення трудового договору роботодавець може використовувати як незаконне відсторонення працівника від своїх обов’язків. Для того, щоб максимально убезпечити себе, слід перевірити наказ. Окрім обгрунтування рішення, в ньому має бути така інформація: 

  • строк призупинення трудового договору
  • кількість працівників призупинення трудового договору, їхні посади, ПІБ
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків або повідомлення про відмову від нього через релігійні переконання 
  • умови відновлення дії трудового договору. 


Якщо якоїсь інформації з цього переліку немає в наказі, працівник має право оскаржити дії роботодавця. Ініціювати призупинення може як роботодавець, так і працівник. Рішення приймається в одноосібному порядку, згода іншої сторони не потрібна. Однак попередження про свій намір обов’язкове.

Роботодавець не має вбачати в цьому спосіб покарання. Тому якщо працівник бачить, що договір призупинили тільки з ним, він може оскаржити дії свого керівника. Цікаво, що компенсацію за оплату праці та сплату ЄСВ покладають на державу-агресорку. Її розглядають як винну в тому, що працівник і роботодавець призупинили трудовий договір. 

Як можна оскаржити

Працівнику слід звернутися до профспілки. Далі або він, або профспілка за дорученням працівника(ці) звертається до Центрального органу виконавчої влади з питань нагляду та контролю за додержанням трудових відносин і оскаржити свої дії. В разі виявлення порушення Центральний орган може звертається до військової адміністрації, яка надає припис. Роботодавцю слід обов’язково виконати цей припис протягом 14 календарних днів. Якщо він не згоден з приписом, він може оскаржити його протягом 10 днів в суді. 

Обов’язки роботодавця

Під час припинення трудового договору він має вести табель обліку робочого часу. В ньому він позначає невідпрацьований робочий час як “ІН”, що означає інший невідпрацьований час. Це може бути військові збори, донорський день, відгули і так далі. Дозволяється використовувати будь-яку абревіатуру. В цьому порушень немає. 

Слід зазначити, що призупинення може тривати лише на час воєнного стану. Його можна скасувати. В такому разі роботодавець має повідомити працівника про це за 10 днів до цього про відновлення трудового договору. 

Також читайте про те, як змінилася робота та зарплатня  на час воєнного стану.

Софія Єлагіна

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.