З вересня нідерландські та норвезькі винищувачі п’ятого покоління F-35 цілодобово чергуватимуть у небі над Східною Європою. Їхнє головне завдання - захистити маршрути постачання військової допомоги, яку союзники НАТО передають Україні
Винищувачі п’ятого покоління F-35, що перебувають на озброєнні Нідерландів, з 1 вересня до 1 грудня охоронятимуть повітряний простір східних регіонів НАТО. Мета - гарантувати безпечне транспортування озброєння та техніки, яку країни Альянсу передають Україні. Про це інформує Укрінформ із посиланням на офіційне повідомлення Міністерства оборони Нідерландів.
"Передана країнами НАТО військова допомога для України має безпечно дістатися до місця призначення. З цією метою нідерландські винищувачі F-35 з 1 вересня до 1 грудня охоронятимуть повітряний простір НАТО над Східною Європою", - йдеться у повідомленні.
До повітряної місії також долучиться Норвегія - країни спільно використовують F-35 у рамках системи швидкого реагування Quick Reaction Alert. Цей формат передбачає цілодобову готовність авіації до вильотів у разі загроз з повітря у межах відповідальності Альянсу. Міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс підкреслив, що участь F-35 у патрулюванні має стратегічне значення:
"Вкрай важливо, щоб ми зробили свій внесок в оборону території НАТО та безпеку Європи", - сказав міністр Брекельманс.
Операцію координує Верховне головнокомандування об’єднаних сил НАТО в Європі (SHAPE).
"Ми знову використовуємо наші найсучасніші можливості для захисту східного флангу НАТО. Розгортаючи ці нідерландські F-35 для моніторингу повітряного простору над Східною Європою, ми захищаємо військову техніку, призначену для України. Ми також можемо швидко реагувати на порушення повітряного простору НАТО. Таким чином, ми буквально тримаємо російську загрозу на відстані. Нещодавно в Естонії також стало очевидним, що розгортання наших F-35 дуже ефективне проти цього", - додав він.
Водночас на фоні посилення заходів повітряної безпеки з’являються тривожні сигнали щодо захисту деяких об’єктів Альянсу. Так, одна з авіабаз НАТО, яка в майбутньому слугуватиме сховищем для британських винищувачів із можливістю нести ядерне озброєння, наразі оточена лише 1,5-метровим парканом. Такий рівень охорони викликає занепокоєння щодо вразливості об'єкта перед диверсійними діями.
Крім того, у Європі активізувалися дискусії щодо ядерного стримування. Президент Франції Еммануель Макрон нещодавно заявив про можливість передислокації французького ядерного арсеналу до союзницьких країн ЄС. Він також закликав партнерів долучитися до спільних навчань, пов’язаних із ядерною безпекою.
Паралельно з цим президент Польщі Анджей Дуда закликав США розмістити свою ядерну зброю на території Польщі - як превентивний захід у відповідь на потенційну російську агресію. У Москві ці ініціативи можуть сприйняти як загрозливі або провокаційні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.