До 16 мільйонів гривень: як промисловцям отримати грант на відновлення після російських обстрілів

Гранти на відновлення будуть надаватись мікро-, малим та середнім підприємствам і ФОП, які працюють у переробній промисловості й документально підтвердили руйнування чи пошкодження виробничих площ внаслідок воєнної агресії Росії

Постраждале від російського обстрілу підприємство Фото: Міністерство економіки
Постраждале від російського обстрілу підприємство Фото: Міністерство економіки

Кабінет Міністрів України на засіданні 7 липня 2025 року затвердив нову редакцію Порядку реалізації програми «Гранти для переробних підприємств». В межах програми запроваджено новий напрям – гранти на відновлення виробничих потужностей для переробних підприємств, які постраждали від збройної агресії росії. Про це повідомляє Міністерство економіки. 

Гранти на відновлення будуть надаватись мікро-, малим та середнім підприємствам і ФОП, які працюють у переробній промисловості й документально підтвердили руйнування чи пошкодження виробничих площ внаслідок воєнної агресії Росії. Максимальний розмір гранту на відновлення – 16 млн грн (але не більше фактично підтверджених збитків). Отримати грант можна на умовах співфінансування 20/80 вартості проекта. Зокрема, для отримання максимальної суми гранту 16 млн грн, власний внесок заявника має складати 4 млн грн.

Грант може отримати кожен постраждалий виробник незалежно від групи пов’язаних осіб. Для подачі заявки обов’язково надати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань та акт оцінки збитків за методикою Фонду держмайна та Мінекономіки. Заявку можуть подати й ті підприємства, які раніше вже отримували грант на розвиток чи створення переробного підприємства, але загальна сума отриманих грантів за цією програмою не може перевищувати 16 млн грн.

Інші умови є спільними із базовою грантовою програмою для переробних підприємств: отримувачі мають створити не менше 5 нових робочих місць, забезпечити повернення суми гранту у вигляді сплачених податків і ЄСВ протягом трьох років (з яких мінімум 20% – ЄСВ із нових робочих місць). Витратити кошти можна лише на придбання, доставку й монтаж нового обладнання українського або іноземного виробництва.

Також до програми додано такі оновлення:

  • Підприємства, які вирощують багаторічні культури та зареєстровані у Державному аграрному реєстрі, можуть отримати грант на закупівлю обладнання для післяурожайної обробки агропродукції,
  • Грантові кошти тепер можна скерувати й на придбання нематеріальних активів – зокрема, проведення досліджень для запуску нової продукції у серійне виробництво (RnD).
  • Якщо проект складається виключно з обладнання українського виробництва, що підтверджується сертифікатом країни походження, для нього діють умови співфінансування 30/70: 30% внесок учасника і 70% грантові кошти.
  • Подаватися на грант повторно можуть ті підприємства, які вже отримували грант і виконали всі зобов’язання за попереднім договором (після затвердження Мінекономіки акту про виконання умов попереднього гранту).
  • Подача заявок триває постійно, хвилями по два тижні. Документи можна подати через платформу Дія.
  • Умови грантової програми передбачають співфінансування 50/50 для більшості підприємств та 80/20 для виробників безпілотників, поліграфії й підприємств у прифронтових регіонах.

Процедура розгляду заявок

  1. Подача заявки разом із бізнес-планом через портал Дія. Заявка автоматично надсилається до вибраного заявником банку.
  2. Перевірка банком (податкові борги, кредитна історія, оцінка бізнес-плану та візит на підприємство).
  3. Рішення про грант ухвалюють Мінекономіки та Державна служба зайнятості. Перевагу мають проєкти з прифронтових регіонів.
  4. Виділення коштів після внесення підприємцем власної частки співфінансування.
  5. Очікуваний термін отримання грантових коштів – 1-1,5 місяця після завершення хвилі, в яку була подана заявка.

Як раніше повідомляв Інформатор, Кабінет Міністрів України під час засідання 7 липня 2025 року затвердив Постанову, яка дозволяє комісіям дистанційно обстежувати зруйноване житло на територіях активних бойових дій. Відповідний механізм розробили в Міністерстві розвитку громад та територій України. Він стане інструментом, який надасть доступ до компенсацій для людей, що втратили свої домівки внаслідок російської агресії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube