Нардеп Кучеренко пояснив, чому в українців досі немає світла: винуваті Укренерго та Держвідновлення

Політик звинувачує Укренерго та Держвідновлення у недбалості: за мільярди гривень вони мали звести захисні споруди для об'єктів енергетики, але зробили це не якісно та не усюди. Народний депутат Олексій Кучеренко вважає основною причиною того, що енергетики протягом понад тижня після російської масованої атаки на енергетичну інфраструктуру не можуть відновити обладнання та налагодити стабільну роботу енергосистеми, саме те, що об'єкти не енергетики не були достатньо захищені

Народний депутат Олексій Кучеренко
Народний депутат Олексій Кучеренко

Гендиректора Укренерго Володимира Кудрицького відправили у відставку. Однією з можливих причин називають провал з будівництвом захисних споруд для об'єктів енергетичної інфраструктури. Народний депутат Олексій Кучеренко зазначає, що енергетичні об'єкти не змогли захистити попри те, що Укренерго та Державне агентство мали витратити мільярди бюджетних коштів на будівництво захисних споруд, через це тривають відключення світла. З'ясувалося, що Укренерго у 2023 році уклало угоди на 4,3 млрд грн для захисту трансформаторів, але жоден з договорів досі не виконаний.

26 серпня 2024 року основними цілями російської атаки стали саме обʼєкти мережевої інфраструктури України, тобто трансформаторні підстанції, які забезпечують передачу електроенергії від потужностей генерації до споживачів. Саме на укріплення трансформаторних підстанцій витрачалися кошти по двох програмах будівництва укриттів, які виконували НЕК "Укренерго" та Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України (Держвідновлення - колишня Служба автодоріг України). Загалом ворог застосував проти України 127 ракет і 109 дронів (збито відповідно 102 та 99).

Але ці 25 ракет та 10 дронів завдали точкових ударів, наслідком яких є понад тиждень ексрених, аварійних та стабілізаційних відключень електроенергії в Україні. Цього разу росіяни використали ракети з касетною бойовою частиною проти енергетичних об'єктів - щоб завдати більшої шкоди. Однією з цілей було створити технічну неможливість видачі потужності з атомних електростанцій. Відповідно дрібні уламки змогли вивести з ладу більше обладнання, ніж тільки удари по нього. Для ремонту чи заміни потрібне додаткове розмінування перед цим. Такі процедури ускладнюють та забирають більше часу для ремонту. Відповідно енергетикам набагато складніше відновити постраждалі об'єкти. Після 26 серпня одиничні удари по об'єктах енергетики продовжилися. 

Як з'ясувалося, Укренерго протягом 2023 року уклало 63 контракти без проведення тендерів на укпріплення трансформаторних підстаній для захисту їх від можливих атак росіян. Загальна вартість робіт - 4 млрд 359 млн 806 тис. 685 грн. Ці дані є у системі держзакупівель ProZorro. Крайній термін виконання робіт був зазначений 22 лютого 2024 року. Однак як мінімум тричі – 16 лютого, 2 квітня та 28 червня 2024 року – до контрактів вносилися зміни, в яких термін дії договору постійно продовжувався через обставини непереборної сили або затримку фінансування від Укренерго. Тендери Держвідновлення не проводило, вірогідно, угоди укладали його регіональні підрозділи.

Всього є три рівні захисту. Перший - мішки з піском та металеві сітки. Але цю конструкцію можна розмістити не усюди. Захист другого рівня - передбачений для захисту від шахедів в першу чергу та від уламків ракет. Втім, мали збудувати і захист третього рівня, проте Кучеренко називає його авантюрою вартістю десятки мільярдів гривень, за що відповідає Держвідновлення. Нардеп сумнівається у тому, що захист об'єктів взагалі буде добудований. А наслідки не виконаних вчасно робіт вже проявляють себе. 

"На жаль, вони (росіяни - Авт.) зруйнували не тільки обладнання, але й лінії передач. Причому, як я розумію, візуально це своєчасно не встановили - саме тому енергетики обіцяли швидкий ремонт, але на жаль він пішов не за планом і не за графіками. В результаті при спробі подачі потужності пошкоджені лінії просто не витримували та виходили з ладу. І той величезний запас запчастин, про який казав гооова правління Укренерго, в даному випадку не врятував - просто знадобилося набагато більше часу на ремонти", - вважає депутат Олексій Кучеренко.

Нардеп Кучеренко зазначає, що прем'єрміністр Денис Шмигаль применшив наслідки від атаки росіян на енергетику. Зокрема, Шмигаль стверджував, що "із десятків ударів (росіян по підстанціях - Авт.) ми втратили дуже невелику кількість обладнання завдяки першому та другому рівню захисту". Проте пошкоджене росіянами обладнання протягом понад тижня вже не можуть налагодити, а Укренерго змушене застосувати відключення світла, у т.ч. екстрені. Графіки відключень будуть зберігатися доти, доки не вдасться полагодити енергосистему.

 "Основна причина перебоїв в стабільному постачання електроенергії - пошкодження підстанцій та ліній (!!!!) виявилися дійсно не такими незначними, як це пролунало тиждень тому в устах премʼєра. Навіщо він це зробив - відповідь очевидна. Він розумів що «укриття енерго обʼєктів» це вкрай скандальна та корумпована тема і намагався прикрити одразу керівника Укренерго інформацією про те що «укриття захистили енергосистему від пошкоджень максимально». Чому?! Тому що керівники певних державних енергокомпаній входять в зону опіки премʼєра. Чому?! Через них йде дуже великий фінансовий потік", - обурюється депутат. 

Нардеп нагадує, що він звернувся до Рахункової палати, щоб там перевірили, наскільки ефективно витрачаються кошти на будівництво захисних споруд для об'єктів енергетики Укренерго та Держвідновленням, яке донедавна очолював Мустафа Найєм. Керівниця Рахункової палати Оксана Піщанська повідомила депутату у відповідь, що план роботи Рахункової палати на 2024 рік не передбачає проведення аудиту використання бюджетних коштів, передбачених для будівництва захисних споруд на об'єктах енергетики (за що відповідальні Укренерго та Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури). Здійснити такий захід неможливо і через обмеження людського ресурсу у Рахунковій палаті. 

"До речі - ключове питання! А чиї саме конструкції погано захистили обʼєкти Укренерго - «агенції» (Держвідновлення - Авт.) чи ті, що будувало само Укренерго?! Бо більшу частину другого ступеню будував саме Наєм за кошти держбюджету - решту Кудрицький за власні кошти Укренерго. Причому за моєю інформацією кошториси на одні ті ж самі обʼєкти відрізнялися в 2-3 рази - не на користь «агенції»", - ставить питання Кучеренко.

У коментарях до дописа депутата один з користувачів пише: "За родом роботи причетний до ліквідації наслідків військової агресії. Бачив, як захищаються споруди та обладнання трансформаторних підстанцій і відкритих розподільних установок. Як будівельник скажу: стіна з фундаментних блоків без зв'язків та контрфорсів конструкція так собі з огляду на стійкість ... та і ракети можуть літати вертикально...", - зазначає будівельник. З ним погоджується і Кучеренко.

Звільнення Кудрицького

2 серпня 2020 року наглядова рада "Укренерго" призначила Кудрицького головою правління. Наприкінці 2021 року новий міністр енергетики Герман Галущенко намагався звільнити Кудрицького з посади голови правління "Укренерго", що спричинило затяжний конфлікт. У ЗМІ повідомлялося, що наприкінці серпня після останньої масованої атаки росіян на енергетику на Ставці у Президента Зеленського вирішили звільнити голову правління Укренерго Володимира Курдицького. Серед можливих причин називали неподготовленість об'єктів енергетики до ударів росіян - захисні споруди (якщо вони там є) не змогли захистити об'єкти енерегетики.

2 вересня стало відомо, що Кудрицького відправили у відставку. За словами нардепа Олексія Гончаренка, Кудрицького звільнили за згодою сторін. Ініціатором відставки нардеп називає міністра Германа Галущенка. За даними РБК-Україна Укренерго тимчасово очолить член правління НЕК Олексій Брехт. При цьому Денису Шмигалю адресували лист від Представництва ЄС в Україні, Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), Міжнародної фінансової корпорації (IFC) та бізнес-омбудсмена, в якому прямо вказується на негативні наслідки звільнення Кудрицького. Автори листа наголошують, що подібні дії не тільки порушують принципи корпоративного управління, але й ставлять під загрозу мільярдні кредити, надані Укренерго міжнародними фінансовими установами.

10 червня 2024 року подав у відставку Мустафа Найєм, який очолював Держвідновлення, що теж займалося захистом об'єктів енергетики. Проте росіяни все одно у першій половині 2024 року зруйнували державні Трипільську ТЕС у Київській області та Зміївську ТЕС у Харківській, про підготовку захисту яких звітували у Держвідновлення перед ударами.

Як зазначають в Укренерго та ДТЕК, енергетики працюють 24/7, щоб відновити постачання електроенергії населенню після російської атаки 26 серпня 2024 року. Однак чітких прогнозів, коли завершать ремонт, там не дають. Заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук зазначила, що після атаки енергетикам вдалось не допустити системної аварії, енергосистема залишається цілісною і збалансованою. За її словами, відключення припиняться, коли вдасться відновити пошкоджену в ході останньої масованої атаки енергетичну інфраструктуру.

За підрахунками колишнього міністра палива та енергетики України Івана Плачкова, може знадобитися від 1 до 2 тижнів (тобто майже до середини вересня), щоб відновити стабільне енергопостачання для населення, якщо не буде нових масованих атак. Метою цієї атаки було досягнути повного блекауту в енергосистемі України. Цього не сталося. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube