Чому заявлені Укренерго графіки не виконуються - скільки триватимуть аварійні відключення

Після останньої масованої російської атаки по українській енергетичній інфраструктури 26 серпня 2024 року досі тривають аварійні та екстренні відключення електроенергії у багатьох регіонах, графіки вимкнень можуть не діяти. Інформатор пояснює, що відбувається, та коли ситуація зміниться

Чому заявлені Укренерго графіки не виконуються - скільки триватимуть аварійні відключення
Енергетика України. Колаж: Інформатор

В Україні тривають екстрені та аварійні відключення електроенергії. Обіцяні Укренерго помірні графіки погодинних відключень поки що не можуть виконуватися. Запланований ремонт пошкодженого обладнання може затягнутися до середини вересня, відповідно і відключення світла можуть продовжуватися ще до 2 тижнів. Попри відремонтовані у серпні енергоблоки АЕС, росіяни вдарили по розподільчим підстанціям, які передавали струм з електростанцій до споживачів, зараз цей процес порушено.

30 липня 23 серпня Міненерго прозвітувало, що достроково відремонтували ще один енергоблок на атомній електростанції. Це дало б змогу відмовитися від вимкнень світла та додало б 1000 МВт електроенергії. Навіть озвучили плани поновити продаж електроенергії за кордон через відсутність дефіциту її в Україні. Втім, вже 26 серпня росіяни здійснили масований обстріл об'єктів енергетичної інфраструктури України. Загалом ворог застосував проти України 127 ракет і 109 дронів (збито відповідно 102 та 99). 

Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко зазначає, що цього раз росіяни били здебільшого по розподільчим підстанціям. Вони потрібні для того, щоб передати електроенергію з електростанції до споживачів. Ворог пошкодив енергетичні об'єкти у 15 регіонах України. Втім, відремонтувати або замінити підстанції простіше, ніж великі електростанції. Також була атакована дамба Київської ГЕС у Вишгороді. Пошкоджені лінії електропередач у різних регіонах.

Росіяни вже атакували розподільчі підстанції у 2022 та 2023 року. Після цього їх ремонтували, проте потужність падала. Тобто відремонтована підстанція може передавати менше електроенергії до споживачів, ніж раніше. Але цього вистачало для передачі всієї виробленої енергії. "Наша енергосистема вистояла, але битва за світло триває", - зазначають у ДТЕК.

Цього разу росіяни вперше використали ракети з касетною бойовою частиною проти енергетичних об'єктів - щоб завдати більшої шкоди. Однією з цілей було створити технічну неможливість видачі потужності з атомних електростанцій. Відповідно дрібні уламки змогли вивести з ладу більше обладнання. Для його ремонту чи заміни потрібне додаткове розмінування перед цим. Такі процедури ускладнюють та забирають більше часу для ремонту. Як зазначають в Укренерго та ДТЕК, енергетики працюють 24/7, щоб відновити постачання електроенергії населенню. Однак чітких прогнозів, коли завершать ремонт, там не дають.

МАГАТЕ повідомляє, що внаслідок атаки о 8:58 були відключені енергоблоки 1, 3 та 4 Рівненської АЕС. Також через перепади в національній енергосистемі, спричинені російським ударом, о 17:10 від мережі було відключено енергоблок №3 Південноукраїнської атомної електростанції. Водночас о 9:05 енергоблоки цієї станції знизили потужність до загального рівня 1800 МВт. Росія таким обстрілом створила ядерну загрозу для мільйонів людей на всьому європейському континенті. Через пошкодження розподільчих підстанцій атомні електростанції (які зараз дають понад 60% всієї електроенергії для споживачів) не можуть передавати всю електроенергію, яку виробляють, тому їхня робота наразі обмежена.

Заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук зазначила, що після атаки енергетикам вдалось не допустити системної аварії, енергосистема залишається цілісною і збалансованою. Ситуація є контрольованою. Застосовуються графіки відключень електроенергії, обмеження можуть тривати, поки здійснюється налагодження стабільної роботи системи. 

Втім, прем'єрміністр Денис Шмигаль заявив, що "втрати обладнання виявилися мінімальними". "Ми з десятки ударів вчора втратили дуже невелику кількість нашого обладнання", - розповів Шмигаль. Щоправда, такий коментар виявився занадто оптимістичним.

26 серпня гендиректор YASNO Сергій Коваленко повідомив, що Україна пережила найбільший масований обстріл за 2,5 роки. Він зазначив, що через атаку по Києву 50-70% споживачів можуть залишитися без світла. Досі діють екстренні та аварійні відключення світла. Водночас ексміністр палива й енергетики Іван Плачков спрогнозував, що жорсткі обмеження електроенергії можуть тривати ще 1-2 тижні (або майже до середини вересня). Народний депутат Сергій Нагорняк прогнозує, що за умов відсутності нових обстрілів енергетики система повернеться до нормальної роботи протягом тижня - тобто десь до 7 вересня.

Раніше голова правління НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький зазначив, що Укренерго активно працює з польською стороною, щоб збільшити технічні можливості й обсяг постачання електроенергії в Україну восени та взимку. За його словами, наразі фахівці напрацьовують варіанти, які мають компенсувати дефіцит, спричинений російськими атаками.

Ситуація може змінитися на краще після виборів у США

Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко у коментарі Інформатору висловив думку, що ситуація зі світлом після 5 листопада 2024 року (день виборів Президента США) може стати кращою. Насамперед тому, що Україні можуть дозволити використовувати західні ракети по російським аеродромам, з яких ворог завдає ударів по українській енергетичній інфраструктурі. У січні 2025 року Камала Гарріс або Дональд Трамп обійме посаду Президента США. 

Водночас експерт підкреслює, що проходження зими буде доволі важким для України. Потрібно терміново ті підстанції, що були пошкоджені чи зруйновані, відновити та захистити інженерними спорудами. Володимир Омельченко наголошує, що існує незначна ймовірність повторення ситуації зими 2022/2023 років, коли світло могли вимикати до 3 діб.

Інші експерти кажуть, що у випадку холодної зими можуть бути відключення світла до 8-12 годин на добу. Може повторитися ситуація як у липні - коли люди були по 2 години зі світлом та по 6 чи більше годин без нього, а в інші дні світло не вимикали. Проте ситуація може бути гіршою, якщо будуть нові масовані обстріли енергетики росіянами та холодна зима. У випадку теплої зими (-2 -3 градуси) та відсутності нових масованих обстрілів росіян відключень світла майже не буде. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube