Освітній омбудсмен України наголосив, що заборона відвідувати учневі заняття через відсутність обов’язкової шкільної форми або "не такий одяг для школи" порушує його право на освіту
Перевірки одягу учнів, які влаштовують вчителі, є непотрібні та незаконні, заявив освітній омбудсмен України. А заборона школярам відвідувати заняття через відсутність форми чи наявність "не такого одягу" порушує право дитини на освіту. На такі випадки батькам варто скаржитися.
Про це на своїй сторінці у фейсбуці повідомив освітній омбудсмен Сергій Горбачов. За його словами, до Служби освітнього омбудсмена надходять звернення, а в соцмережах ширяться дописи від батьків про те, що учнів змушують носити шкільну форму або певну форму одягу на кшталт "білий верх, чорний низ". Батьки скаржаться на "рейди" вчителів та адміністрації шкіл, які вони проводять під час занять. В результаті них дітей можуть не допустити до або відсторонити від занять через зовнішній вигляд.
"Війна, повітряні тривоги, майже щоденні переміщення до укриття за 5 днів навчального року, кількагодинні вимкнення світла у школі та вдома впливають на психологічний стан дітей. І замість того, щоб забезпечувати освітній процес та дбати про безпеку дітей, частина педагогів здійснюють перевірки та "рейди" зовнішнього вигляду учнів, порушуючи закони. Вони тиснуть на дітей, а при систематичних зауваженнях здійснюють булінг дитини й, крім того, позбавляють дітей права здобувати освіту, яку й так складно здобувати за перелічених вище умов", - наголосили у Службі омбудсмена.
Там закликали педагогів та адміністрацію закладів освіти припинити усі заходи щодо перевірки одягу учнів. Адже одяг для школи - це вільний вибір дитини та її батьків. Єдині рекомендації - це охайність, відповідність сезону, зручність, зокрема під час перебування учнів в укриттях. Всі інші вимоги - неприпустимі та незаконні.
"Заборона відвідувати учневі заняття через відсутність обов’язкової шкільної форми або "не такий одяг для школи" порушує його право на освіту! Крім того, відсторонення від занять і направлення дитини додому для переодягання під час освітнього процесу може призвести до загрози життю та здоров'ю дитини. Адже замість того, щоб перебувати у школі, дитина може знаходитися будь-де, а у разі повітряної тривоги в час занять, не буде під наглядом вчителя в укритті. Відповідальність за життя і здоров’я учня на цей час несе та людина, яка здійснила цю незаконну дію", - пояснила Служба освітнього омбудсмена.
Наголошується, що жодний нормативний документ не передбачає обов’язкове носіння шкільної форми. Тому ця вимога, наведена у статутах шкіл, є незаконною. А положення про обов’язкову шкільну форму, яка є у деяких школах, - незаконний документ, який не має юридичної сили.
Служба освітнього омбудсмена закликає подавати скарги на подібні випадки. Зробити це можна за посиланням.
Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій запропонував скасувати в українських школах медальну систему. Централізоване виготовлення медалей за кошти держбюджету визнали недоцільним.
Нардепка від "Голосу" Наталія Піпа пояснила, що за 2024 рік виготовили у два рази більше таких медалей, ніж у 2020, хоча рівень знань і кількість учнів - зменшилась. Тож є висновок, що у кількість медалей не відображає якості освіти. Окрім того, ця застаріла практика медалей розповсюджена у пострадянському просторі, в тому числі РФ.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.