Банк заблокував рахунок через фінмоніторинг та розірвав відносини - адвокатка розповіла, чи є шанс відновити і як вивести свої кошти

Власнику банківської картки після проведення фінмоніторингу може загрожувати блокування рахунків

Фінмоніторинг
Адвокатка про блокування рахунків через фінмоніторинг

За результатами проведеного фінмоніторингу банк може прийняти рішення про блокування рахунку або ж навіть розірвати відносини з клієнтом. Проте якщо банк належним чином не повідомив вас про виявлені підозрілі операції та навіть не надав можливість обґрунтувати законність здійснених платежів – є підстави для оскарження таких дій банку. Про це Інформатору розповіла партнерка адвокатського об'єднання "EvrikaLaw" Ольга Брус.

Для оскарження дій банку ви маєте право звернути зі скаргою до Національного банку України як наглядового органу. У скарзі необхідно обґрунтувати причини звернення та пояснити, що блокування рахунків було здійснено безпідставно. Поряд з цим є можливість звернутися до суду з метою оскарження неправомірних дій банку.

"Відновлення рахунку та виведення коштів можливе лише у тому випадку, якщо НБУ чи суд встановлять, що блокування рахунку було необґрунтованим", - вказала Брус. 

Обмеження готівкових операцій в Україні: адвокатка розповіла, як не потрапити в пастку фінмоніторингу

Раніше ми писали, що відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» однією з ознак «підозрілості» є фінансові операції з готівкою (внесення, переказ, отримання коштів). Тобто операції з готівкою є предметом особливої уваги суб’єктів фінансового моніторингу. А відтак, громадянам потрібно бути дуже обережними аби уникнути блокування рахунків та не бажаних бюрократичних процесів.

Брус звертала увагу на основні обмеження, що стосуються готівкових операцій в Україні. Такі обмеження встановленні Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 року №148. Отже, відповідно до п. 6 Положення, суб’єкти господарювання можуть здійснювати готівкові операції:

  1. Між собою – у розмірі до 10 тисяч гривень включно.
  2. З фізичними особами – у розмірі до 50 тисяч гривень включно.

Платежі понад установлені граничні суми проводяться через надавачів платіжних послуг шляхом переказу коштів з рахунку на рахунок або внесення коштів до надавачів платіжних послуг для подальшого їх переказу на рахунки. Для фізичних осіб в пункті 7 Порядку передбачені наступні обмеження:

  • Здійснення готівкових операцій із суб’єктами господарювання протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами – у розмірі до 50 тисяч гривень включно. Платежі на суму, що перевищує 50 тисяч гривень, проводяться через надавачів платіжних послуг шляхом переказу коштів із рахунку на рахунок або внесення коштів до кас надавачів платіжних послуг для подальшого їх переказу на рахунки;
  • Готівкові операції між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі до 50 тисяч гривень включно. Платежі на суму, яка перевищує 50 тисяч гривень, здійснюються шляхом переказу коштів із рахунку на рахунок або внесення та/або переказу коштів на рахунки.

Якщо громадяни здійснюють готівкові операції з порушенням вказаних вище обмежень до них можуть бути застосовані заходи фінансового моніторингу. Тому, щоб не потрапити у «пастку» фінансового моніторингу перш за все потрібно ретельно зберігати підтверджуючі документи законності походження коштів (податкові декларації, договори, банківські виписки) Це дозволить у разі виникнення питань з боку банку обґрунтувати, що кошти отримані вами з дотриманням вимог закону. Також варто уникати підозрілих операцій. Краще не розбивати великі суми на кілька маленьких переказів. Це може викликати в банку підозру, що операція є незаконною.

"Пам’ятайте найкраще використовувати безготівкові розрахунки, оскільки вони залишають прозору історію та це убезпечить вас від особливої уваги фінмоніторингу", - казала Брус.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube