Анорексія, булімія й переїдання: що таке РХП і як його розпізнати

Читать на русском

Якими бувають розлади харчової поведінки, і чому батькам варто стежити за харчуванням дітей

Читать на русском
Анорексія, булімія й переїдання: що таке РХП і як його розпізнати

Якими бувають розлади харчової поведінки, і чому батькам варто стежити за харчуванням дітей

У сучасному світі стандарти краси зведені до глянцевих символів Instagram. Багато дівчат і хлопців хочуть бути схожими на тих, кого вони вважають успішними, красивими, модними й затребуваними. Іноді це призводить до психологічних проблем, при яких порушується оцінка себе самого. Людина починає сумніватися у власній привабливості й намагається змінитися, харчуючись неправильно. Це входить у звичку і стає дуже небезпечним.

Як вийти з такої ситуації і взагалі зрозуміти, що проблема існує, Інформатору розповіла психологиня Наталія Крошка.

Що таке розлад харчової поведінки

Найпоширенішими розладами є:

  • нервова булімія;
  • нервова анорексія;
  • компульсивний переїдання.

Часто людина не усвідомлює, що має подібні проблеми. При цьому, у неї можуть бути нав'язливі думки про власну вагу.

Симптоми існуючої проблеми

Людина одержимо рахує калорії або, наприклад, їсть інгредієнти салату окремо, щоб їх підраховувати, проводить виснажливі тренування в залі, споживає занадто мало їжі, постійно зважується й часто говорить про свою вагу. Їй здається, що вона недостатньо хороша, і важливо стати краще.

Як поводяться люди з різними харчовими розладами

При нервовій анорексії людина схильна буквально панічно ставитися до питання власної ваги. За словами психологині, вона постійно здійснює різні хаотичні дії, спрямовані, як їй здається, на нормалізацію своєї ваги і стану, але ситуація закономірно тільки погіршується.

При булімії людина переїдає й навмисно викликає в себе блювоту, оскільки відчуває сором за переїдання. Напади можуть траплятися від разу до декількох разів на день.

При компульсивному переїданні людина часто заїдає стрес і не контролює обсяги з'їденого, що вкрай небезпечно позначається на здоров'ї, а іноді може коштувати й життя.

Іноді всі три порушення в харчовій поведінці людини перетинаються, і можуть періодами перетікати одна в одну. І всі вони вкрай небезпечні і вимагають лікування.

Хто може захворіти

Більше за інших до розладів харчової поведінки схильні підлітки у віці від 13 до 18 років. Саме в цей період формується уявлення людини про саму себе.

Частіше хворіють дівчатка. За словами психологині, бували випадки, коли підлітки на тиждень відмовлялися від їжі, думаючи, що це зробить їх красивими.

До такого психологічного відхилення, а потім і порушень прийому їжі можуть призвести:

  • дитяча психологічна травма;
  • булінг однолітків;
  • зауваження батьків;
  • генетика.

Як зрозуміти, що ви хворі

"Якщо ви зважуєтеся кілька разів на день, і від цифри на вагах змінюється ваш настрій - це дзвіночок. Я знаю випадки, коли дівчата в залі займаються по п'ять годин на день, що теж не є нормою. Якщо ви почали приховувати факт поїдання від інших або ховати їжу, їсти протягом усього дня, безперервно - вам точно потрібна допомога", — говорить психологиня.

Якщо людина не вірить, коли їй кажуть, що вона у чудовій формі, — це також не здорове сприйняття дійсності й себе в ній.

Переконаність у тому, що як тільки ви схуднете ще бодай трішки, у вас у житті все налагодиться, — також вимагає уваги.

Вина й сором, панічні атаки, тривога, що виникають через їжу, — не норма.

Як допомогти собі

Перевірити себе можна за допомогою тесту в мережі. Також можна звернутися за допомогою до психолога, який з'ясує, чи немає паралельних розладів, наприклад, тривожного. Воно часто супроводжує харчові розлади.

Як правильно харчуватися

- Харчуватись, коли виникає голод і завершувати трапезу при насиченні.

- Не думати про їжу між прийомами їжі.

- Голод має бути фізичним, а не емоційним.

- Отримувати задоволення від їжі.

- Їсти повільно й зі смаком, добре пережовуючи їжу, — також здорово.

Для довідки. Розлади харчової поведінки — це хвороби, при яких значною мірою порушені сприйняття власного тіла й харчування. До розладів харчової поведінки відносять anorexia nervosa (чи анорексія), bulimia nervosa (чи булімія), а також обжерливість і змішаний тип розладів харчової поведінки.

Раніше Інформатор повідомляв, що приготувати з гарбуза: три прості рецепти від Євгена Клопотенка.

Також ми писали, що Instagram заборонить показувати рекламу дієт і косметики неповнолітнім.

Крім того, ми писали, що в Одесі від анорексії померла 12-річна дівчинка.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.