Долар продовжить зростати у ціні
Аналітики очікують, що найближчим часом долар коштуватиме по 41-42 грн. До кінця 2024 року за сприятливого сценарію долар коштуватиме до 43 грн. А у 2025 році протягом року долар коштуватиме за прогнозом по 44-46 грн. Такі дані наводить видання PaySpace Magazine.
У виданні PaySpace Magazine зазначають, що у короткостроковому періоді ми очікуємо, що курс гривні залишатиметься відносно стабільним, із незначними коливаннями в межах 41–42 грн/дол. Якщо збережуться поточні макроекономічні умови й обсяги міжнародної допомоги, то баланс курсу долара на валютному ринку протягом певного часу зможе триматися на поточному рівні.
Ключовими факторами впливу в середньостроковому періоді до пів року залишається політика ФРС щодо ставок, а серед внутрішніх українських факторів — затвердження держбюджету-2025 із середньорічним курсом на рівні 45 грн/дол, що припускає його коливання протягом наступного року в межах 44–46 грн/дол. На кінець поточного року можна очікувати курс до 43 грн/дол.
Далі представники економічного блоку уряду та НБУ шукатимуть оптимальний баланс в умовах зростання осінньо-зимового імпорту енергоресурсів та енергоносіїв і продовження активного циклу продовольчого експорту. Восени та взимку курсовий баланс має запобігати зростанню вартості енергетичного складника в роботі економіки та витратах бізнесу і домогосподарств, але при цьому дозволити отримати прибутки агроекспортерам. Це стане завданням із зірочкою для економічної влади України. Треба досягти протилежних цілей без глибокого курсового зриву в будь-який бік, що може стати потужним тригером для запуску психологічного тиску на валютний ринок, а це вимагатиме агресивного адміністративного чи квазіадміністративного втручання держави.
Останніми місяцями гривня продовжує зазнавати плавної контрольованої девальвації. Це явище пояснюється кількома стратегічними цілями, яких намагаються досягти уряд та НБУ: підтримка бюджету, збільшення доходів від номінованих у валютах митних зборів для компенсації бюджетного дефіциту та сприяння аграрному експорту. Поступова девальвація в межах заявленої Нацбанком "керованої гнучкості курсу" дає змогу економіці та бізнесу плавно адаптуватись до нових умов без різких курсових стрибків, що також дозволяє уникати чи хоча б згладжувати ажіотажну скупку валюти населенням через інформаційний психологічний тиск.
Щодо спредів по євро: спостерігається розширення між курсами купівлі та продажу, при цьому курс продажу євровалюти поступово віддаляється в бік підвищення від курсу НБУ, тоді як середній курс купівлі євро операторами фінансового ринку тримається ближче до офіційного курсу Нацбанку, що демонструє лише прагнення операторів заробити на продажу євро, але не є відображенням фундаментальних драйверів курсу цієї валюти.
В Україні на курс долара впливатимуть два головні чинники - збільшення податків, ситуація в енергетиці в зимовий період. Очікується, що до кінця 2024 року курс триматиметься на рівні 43-44 гривень за долар. Такий прогноз для Інформатора озвучив аудитор Михайло Крапивко.
У грудні 2024 року аналітик Андрій Шевчишин очікує курс долара в межах 42–43 гривень, ближче до верхньої межі — приблизно 42,75 гривні. Про це йдеться у матеріалі видання Фокус.
Відповідаючи на питання, чи варто сьогодні купувати валюту, фінансовий аналітик Іван Угляниця дає однозначну відповідь: так.
"Зважаючи на сказане вище та співвідношення ризику – дохідності, я б взагалі не розглядав гривню як довго- і навіть середньостроковий інструмент для збереження вартості, особливо в такі періоди. Навіть з урахуванням адміністративного регулювання курсу, політичні рішення все одно неможливо передбачити, як і те, чи буде воля, бажання та можливість їх реалізовувати. Тож гривневі активи постійно знаходяться під ризиком, особливо, коли ставки вже суттєво знизились, а інфляція, навпаки, розвертається у бік прискорення, безпекова та економіко-політична ситуація погіршується", - сказав Угляниця.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.