Адвокат розповів, коли та за яких умов може пройти референдум, оголошений Зеленським

Читать на русском

Заява Зеленського викликала велику дискусію у соціальних мережах

Читать на русском
Адвокат розповів, коли та за яких умов може пройти референдум, оголошений Зеленським

Заява Зеленського викликала велику дискусію у соціальних мережах

Президент Володимир Зеленський заявив, що питання компромісів на переговорах між Україною та Росією можуть вирішити на всеукраїнському референдумі. Це стосується питань гарантій безпеки, тимчасово окупованих територій Донбасу та Криму.

Про це повідомляє Інформатор.

"Я пояснював усім переговорним групам: коли ви говорите про всі ці зміни, і вони можуть бути історичними, ми нікуди не дінемося, ми прийдемо до референдуму. Народ повинен буде сказати і дати відповідь на ті чи інші формати компромісів. А ось якими вони будуть — це вже питання нашої розмови та розуміння між Україною та Росією. Тому, у будь-якому разі, я готовий піти на все, якщо цей мій шлях буде з нашим народом", - сказав Володимир Зеленський.

 

Ця заява президента Зеленського викликала велику дискусію в українських соцмережах. Але для того, щоб вести її більш-менш предметно, Інформатор попросив адвоката Віталія Погосяна розповісти, як може виглядати референдум із юридичного погляду, коли і як він може пройти.

"Нинішній Закон України "Про всеукраїнський референдум" був прийнятий у січні 2021 року. Відповідно до 73 ст. Конституції змінювати територіальний устрій України можна лише через референдум. Відповідно до ч. 3 ст.3 Закону, на референдум виноситься лише одне питання. Яке питання можна винести з урахуванням ультиматуму? За українським законодавством, референдум в умовах воєнного стану проводити не можна. За законом, референдум про визнання змін визначення території України, спочатку потрібно укласти якусь міжнародну угоду (своєрідні коряві Мінські угоди), потім скасування воєнного стану. Потім Рада голосує за ратифікацію цього договору і це рішення підписує президент. Потім Рада призначає референдум. Усього, процес займе приблизно пів року. З цієї точки зору ця заява більше схожа на політичний маніфест, ніж на план практичних дій", - сказав Віталій Погосян.

Це підтверджують і слова Володимира Зеленського: "Коли я став президентом, я заявив, що ми більше не можемо віддати ні клаптика своєї землі. Ми зробимо все, щоб Донбас і Крим повернулися. Про це думають і в це вірять усі наші люди. Питання часу? Так. Коли ми можемо зупинити цю війну зараз, це питання. Я думаю, Росії не варто кидати гучних фраз, вони ні до чого не приведуть. Питання не в мені. Питання в тому, що люди і влада об'єднані. Ми всі не зможемо цього зробити. Потрібно нас усіх знищити, тоді їхній ультиматум буде автоматично виконаний. Наприклад: віддайте нам Харків, Маріуполь, Київ. Ні харків'яни, ні маріупольці, ні кияни, ні президент не зможемо це зробити. І це ми бачимо в окупованих містах: Мелітополі, Бердянську, де люди не віддають їм своїх міст. Тому я відповідаю: ми можемо виконати ультиматум, тільки коли нас не буде".

Про які санкції наклали на РФ США, ми писали тут. Про санкції з боку ЄС — тут. Про позицію Китаю — тут, про низький моральний дух російської армії — тут.

Ольга Палій

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Заголовне фото: з відкритих джерел

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.