Ацетон у дітей: чому підвищується і що робити

Читать на русском

Розповідаємо, як допомогти дитині

Читать на русском
Ацетон у дітей: чому підвищується і що робити

Розповідаємо, як допомогти дитині

АВТОР: ДОКАЗОВІ

Ще годину тому ваша дитина грала та сяяла здоров'ям, а зараз миттєво стала млявою, скаржиться на біль у животі чи несподівано розпочалося блювання? Майже зі 100% ймовірністю у нього розвинувся ацетонемічний синдром. І якщо ви хочете швидко впоратися із проблемою, то потрібно діяти миттєво, відставивши убік страх чи паніку. Наголошуємо, якщо такий стан стався вперше або є сильний біль у животі, то дитину потрібно НЕГАЙНО показати лікареві, щоб виключити хірургічну патологію.

Чому розвивається ацетонемічний синдром

Ацетонемічний синдром розвивається тоді, коли організму критично не вистачає енергії. Забігаючи вперед, одразу наголосимо: ацетон не є проблемою ШКТ, це проблема голоду, нестачі вуглеводів.

Кетонові тіла є продуктом патологічного обміну речовин у процесі синтезу глюкози, що є основним джерелом енергії для організму людини. Вона утворюється при розщепленні легких вуглеводів, які потрапляють до нашого організму з їжею. Без енергії існування неможливе, і якщо з якихось причин рівень глюкози у крові знижується, наш організм починає розщеплювати власні жири та білки для отримання глюкози, і при цьому утворюються токсичні кетонові тіла.

Коли швидкість утворення кетонів перевищує час їх утилізації та виведення, вони починають дратувати слизові оболонки травного тракту – виникає блювота. З блювотними масами, сечею та диханням дитина втрачає дуже багато рідини. Одночасно прогресують обмінні порушення, реакція крові зрушується у кислу сторону – розвивається метаболічний ацидоз. Без адекватного лікування настає циклічна блювота, у важких випадках розвивається кома, і дитина може загинути від зневоднення або серцево-судинної або ниркової недостатності.

Причини підвищення ацетону

Якщо узагальнити, можна виділити три головні причини, які провокують виникнення ацетонемічного синдрому:

  1. Зниження рівня глюкози у крові – брак легких вуглеводів, великі проміжки між прийомами їжі; підвищені витрати енергії внаслідок емоційних, фізичних навантажень, травм, гострих захворювань.
  2. Надлишок білків та жирів у раціоні – часто після свят, надмірного споживання тортів та тістечок, походу в гості до бабусі. Батьки помилково думають, що це отруєння та саджають дитину на дієту, яка стає прямим шляхом до стаціонару.
  3. Цукровий діабет – ця причина є винятковою, зазвичай у ранньому віці ця хвороба діагностується, і завжди має бути під контролем лікаря.

Отже, спровокувати ацетон можуть:

  • похибка в дієті;
  • нервовий стрес, біль, переляк, сильні позитивні емоції;
  • висока температура, віруси, бактеріальні інфекції;
  • фізична перенапруга;
  • тривале перебування на сонці.

Симптоми підвищення ацетону у дітей

  • Відсутність апетиту, відмова від їжі, нудота, блювання.
  • Спастичний біль у животі.
  • Млявість, сонливість.
  • Зниження частоти сечовипускань, кількості сечі та інші ознаки зневоднення, що зазвичай розвиваються внаслідок багаторазового блювання – блідість при рум'яних щоках, сухість слизових оболонок.
  • Поява в сечі кетонових тіл – перевіряється спеціальними тест-смужками чи лабораторно.

Не потрібно нюхати тюбик рідини для зняття лаку та порівнювати це з «вихлопом» з дитячого ротика! Ацетон не дає чіткого хімічного запаху. Може бути легкий, але досить нудотний кисло-солодкий запах, приблизно такий, як пахнуть квашені яблука. За будь-якого з цих симптомів завжди робіть тест на ацетон. Це легко та доступно.

Лікування ацетонемічного синдрому

Лікарі совкової школи не вміють правильно лікувати ацетонемічний синдром. Зазвичай призначають те, що тільки посилює та продовжує дію кетонових тіл на організм. Бонусом до всього цього додається дієта, на яку саджають нещасну крихітку - ну а що ж, якщо є блювота, значить щось не те з'їла ... А при цьому проблема тільки наростає. Як результат – стаціонар, з крапельницями та улюбленими цефалоспоринчиками обов'язково в дупку – ну не страждав, вважай не лікувався, а потім купою фуфломіцинів та непотрібних обмежень. Насправді лікування ацетонемічного синдрому це миттєве поновлення запасів глюкози. Чим швидше тим краще.

Найкращим для лікування цього стану є розчин глюкози концентрацією 40%. Не у 5%  великих пляшках, а саме 40% в ампулах. Чайною ложкою кожні 5 хвилин ампула по ампулі. Якщо дитина старша за 4 роки, і не відмовляється посмоктати таблетки глюкози, можна додатково давати їх.

Одним із найдієвіших засобів зниження ацетону є кола або пепсі. У їхньому складі шалена кількість цукру, а також ортофосфорна кислота, що має легкі протиблювотні властивості. А це саме те, що потрібне при ацетонемічному симптомі. Усіх абабаяга проти одразу відправляємо до лісу. Кажете кола шкідлива? Відповідаємо – не шкідливіше того лайна, яке вам заливають у стаціонарі. Якщо ви знаєте, що ваша дитина схильна до появи ацетону, навчіть її шалено любити колу, і тоді ви майже зі 100% ймовірністю не потрапите на лікарняне ліжко під крапельниці. До речі, ці напої є офіційною рекомендацією лікарів у США, Великій Британії, Ізраїлі та інших розвинених країнах.

Підіб'ємо підсумок - найефективніша тактика - садите дитину собі на коліна, включаєте улюблений мультик або даєте планшет і розпочинаєте давати маленькою ложечкою або шприцом від Нурофена глюкозу, колу, солодкий компот, воду. Якщо трапився епізод блювоти, чекаєте на 10 хвилин і продовжуєте, можливо, зменшуєте кількість рідини за один підхід. За такої тактики вже через 1-2 години ацетон починає впевнено спадати. Обов'язково першу ніч продовжувати випоювання, інакше на ранок проблема з'явиться знову. Звичайно, можна робити це рідше ніж кожні 5-10 хвилин, але треба будити і давати глюкозу.

  • Розчини для пероральної регідратації одразу підключати не потрібно, чим швидше ви наповните запаси глюкози, тим швидше припиниться блювання. Вони потрібні, якщо епізодів блювання багато і вже є ознаки зневоднення.
  • Також потрібно уважно стежити за кількістю сечовипускань. Ви все робите правильно, коли малюк пісяє хоча б кожні 2 години, сеча при цьому бліда і без різкого запаху.
  • При багаторазовому блюванні можливе призначення протиблювотних препаратів.І це точно  не сироп Домрид і робити це потрібно під ретельним наглядом кваліфікованого лікаря. Ці препарати дозволять відпоїти.

Багатьох цікавить, що і коли можна їсти. Будь-які високовуглеводні страви тоді, коли дитина сама попросить. Жодних голодних дієт!

Чого в жодному разі не можна робити при підвищеному ацетоні

  • Содові або інші клізми - це просто шалені тортури, які ніяк не відновлять запас глюкози.
  • Садити дитину на дієту – призведе до ще більших втрат енергії.
  • Призначати фуфломіцини та непотрібні ліки – бата- та гепаргін (речовина, що є БАДом з невідомим складом), сорбенти, бактерії, гепатопротектори, жовчогінні, протигельмінтні.

Профілактика ацетону

Якщо ви зрозуміли сутність цього матеріалу, дуже легко зрозуміти, як не допустити такого стану. Ацетон – це проблема голоду, тому не потрібно його допускати.

  • При великих проміжках між їжею давайте перекушування – фрукти, сухофрукти.
  • За підвищеної температури додайте солодке пиття.
  • Перед і після фізичних та емоційних навантажень – солодке питво, солодка їжа. Побалуйте свого ласуна льодяником. 
  • Розумно дозуйте навчальні та фізичні навантаження (привчіть не допускати голоду).

І найголовніше – знайдіть доказового лікаря! Це вирішить не лише проблему підйому ацетону, а й багато інших.

 


Це матеріал рубрики "Блог". Позиція редакції може збігатися з думкою автора колонки.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.