Цього дня 1297 року Франсуа Грімальді захопив Монако. Цей день вважається початком понад 700-літнього правління династії Грімальді та існування незалежної держави Монако
8 січня 2023 року - неділя. В цей день 45 років тому розгоном великої антиурядової демонстрації в Кумі почалася Ісламська революція в Ірані. А 2020-го збито український Boeing 737 під Тегераном, загинуло 176 людей. Сьогодні - 319 день війни Росії проти України. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.
Сьогодні, 8 січня, за юліанським календарем святкується Собор Пресвятої Богородиці. У Вірменії в цей день відзначають День донора, у Штатах — День спостереження за чоловіками, а у світі — День англійської іриски. Також сьогодні відзначають День текстового набору, День обертання Землі, День вартового та День краси і поезії в роботі.
8 січня в церковному календарі — Собор Пресвятої Богородиці за юліанським календарем. Свят, присвячених Пресвятій Богородиці, протягом року відзначається декілька, проте 8 січня вважається соборним, тобто, загальним днем. У цю дату вшановують не лише Діву Марію, але й інших пов’язаних з нею членів сім’ї і святих.
Раніше вважалося, що це свято для жіноцтва важливіше, ніж Різдво, оскільки пов'язане з Матір'ю Божою. В народі вірили, якщо вагітна жінка чи її чоловік, навіть через крайню необхідність, працюватиме в цей день, то у неї народиться дитина з фізичними вадами. На Богородицю відвідують повитух, пригощаючи їх вечерею, а також справляють обіди та панахиди по померлих.
Щороку 8 січня в світі відзначається День обертання Землі. У цей день в 1851 році французький фізик Леон Фуко вперше наочно продемонстрував, як обертається наша планета, підвісивши наповнену свинцем латунну кулю з вершини Пантеону в Парижі. Це була перша задовільна демонстрація обертання Землі з використанням лабораторного обладнання, а не астрономічних спостережень.
Леон Фуко був французьким математиком і астрономом, який найбільш відомий своїм винаходом маятника, що демонструє обертання Землі. Але він також був майстром-винахідником і зробив свій внесок у багато галузей науки.
Збиття Boeing 737 під Тегераном — авіакатастрофа, що трапилась 8 січня 2020 року, о 6:14 за іранським часом. Літак Boeing 737—800 належав авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України». Загинули усі, хто перебував на борту: 176 осіб, з яких 167 пасажирів і 9 членів екіпажу. Усі члени екіпажу та двоє пасажирів були громадянами України. Серед пасажирів було 24 неповнолітніх, з них 19 дітей до 12 років. Найменша дитина — 2018 року народження. 9 січня 2020 року було оголошено днем жалоби в Україні та Ірані.
За кількістю жертв катастрофа увійшла до п'ятдесяти найбільших авіакатастроф у світі. В історії української пасажирської авіації подібна катастрофа літака Як-42 сталася 1997 під Салоніками, за 22 роки до того. Керівництво МАУ заявило, що технічний стан літака був хорошим, помилка пілотів виключена, а екіпаж було заздалегідь підсилено досвідченими пілотами враховуючи складність рейсу.
11 січня 2020 року, президент Ірану Хасан Рухані визнав, що літак було «випадково» збито ракетами, випущеними Корпусом вартових Ісламської революції. За словами офіційних представників Ірану, причиною трагедії став людський фактор.
1198 — початок понтифікату Інокентія ІІІ (Лотаріо, граф Сеньї), 176-го Папи Римського (1198—1216).
1297 — Франсуа Грімальді захопив Монако. Цей день вважається початком понад 700-літнього правління династії Грімальді та існування незалежної держави Монако.
1547 — друком вийшов Катехізис Мартінаса Мажвідаса — перша книга литовською мовою.
1558 — французи зайняли Кале, останнє континентальне володіння Англії у Франції.
1570 — Іван Грозний з опричним військом увійшов до Новгорода і почав винищення містян.
1828 — заснована Демократична партія США.
1851 — французький фізик Леон Фуко завдяки сконструйованому ним апарату продемонстрував обертання Землі.
1889 — учений Герман Голлеріт із Нью-Йорка запатентував табулюючу машину, яка була використана під час перепису населення в країні.
1919 — в с. Ясіня теперішньої Закарпатської Гуцульщини провідна коляда місцевих гуцулів «завершилася» роззброєнням угорської залоги та встановленням української Гуцульської Республіки.
1957 — Боббі Фішер став чемпіоном США з шахів у віці 14 років.
1959 — французький генерал Шарль де Голль став першим Президентом П'ятої республіки (1958—1969).
1961 — французи на референдумі проголосували за надання Алжиру незалежності.
1978 — розгоном великої антиурядової демонстрації в Кумі почалася Ісламська революція в Ірані.
Елвіс Аарон Преслі (англ. Elvis Aaron Presley або Elvis; 8 січня 1935, Тупело, Міссісіпі — 16 серпня 1977, Мемфіс, Теннессі) — славнозвісний американський співак і актор. Один із найуспішніших музикантів XX століття. Установив чимало досі не перевершених рекордів у царині звукозапису. Став настільки популярним, що більшість людей зазвичай називає його просто «Елвіс» або «Король рок-н-ролу», а в США — просто «Король».
Елвіс Преслі народився у місті Тупело близнюком у сім'ї Вернона і Ґледіс Преслі (англ. Vernon and Gladys Presley), проте його брат, Джессі Гарон, не вижив. Сім'ї Преслі жилось нелегко — і справи погіршились, коли батько майбутнього співака у 1938 році відсидів два роки у в'язниці за підробку банкових чеків. Сам Елвіс із дитинства виростав в оточенні музики й релігії: неодмінно відвідував церкву та співав у церковному хорі християнської п'ятидесятницької церкви (Церква Асамблеї Бога).[1] Мати Преслі особливо стежила за манерами сина, прищепивши тому на все життя виняткову ввічливість і пошану до старших. Уже на своє одинадцятиріччя Елвіс отримав замість велосипеда, який сім'я не могла собі дозволити,— гітару. Ймовірно, на такий вибір вплинув перший музичний успіх Елвіса, адже за декілька місяців до того він отримав приз на ярмарку за виконання американської народної пісні «Стара вівця». Помер Елвіс 16 серпня 1977 року.
1836 — Лоуренс Альма-Тадема, нідерландський і британський художник.
1859 — Степан Смаль-Стоцький, український мовознавець і педагог, літературознавець (один із перших теоретиків українського віршування).
1888 — Гнат Юра, український актор і режисер.
1922 — Величко Осип, український різьбяр і педагог.
1935 — Василь Симоненко, український поет («Лебеді материнства», «Ти знаєш, що ти людина?», «Україні»), журналіст, один з активістів руху «шістдесятників».
1942 — Стівен Гокінг, видатний британський фізик-теоретик, член Британського наукового Королівського товариства та Академії наук США.
1947 — Девід Бові, британський рок-музикант, співак, продюсер, аудіоінженер, композитор, художник, актор.
1999 — Дам'яно Давід, вокаліст італійської рок-групи Måneskin.
Нагадаємо, у неділю, 8 січня, в Україні погода буде морозною, однак без опадів. У східні регіони суне серйозне похолодання – аж до -11 градусів вдень і -20 – вночі.
Старий Новий рік настає рівно через 13 днів після звичного нам Нового року, який зустрічаємо в ніч на 1 січня. Його святкують у ніч з 13 на 14 січня. Старий Новий рік – унікальне свято, яке відзначають у багатьох країнах, у тому числі й в Україні. У 2023 році воно припадає на суботу.