Коли та як святкують Старий Новий рік: історія, традиції

Вечір напередодні Старого Нового року називають Маланкою

Коли та як святкують Старий Новий рік: історія, традиції
Святкування Старого Нового року

Старий Новий рік настає рівно через 13 днів після звичного нам Нового року, який зустрічаємо в ніч на 1 січня. Його святкують у ніч з 13 на 14 січня. Старий Новий рік – унікальне свято, яке відзначають у багатьох країнах, у тому числі й в Україні. У 2023 році воно припадає на суботу.

Як виникло свято

Цей святковий день виник у результаті зміни літочислення. Традиція відзначати Старий Новий рік пов'язана з розбіжністю двох календарів: юліанського ("старого стилю") і григоріанського ("нового стилю").

Ще за часів правління Юлія Цезаря, у 45 році до н.е., з'явився Юліанський календар, який назвали на честь правителя. Однак у результаті багаторічних спостережень астрономи виявили, що середня тривалість сонячного року становить 365,2422 доби. Тобто він на 11 хвилин 14 секунд коротший, ніж рік за юліанським календарем. Це призвело до того, що кожні 128 років в юліанському календарі накопичувався один зайвий день.

Наприкінці XVI століття низка країн замінили юліанський календар на більш точний григоріанський, який запропонував Папа Григорій XIII. Поступово на цю систему літочислення перейшли майже всі інші країни світу. Україна, як Українська Народна Республіка, офіційно перейшла на григоріанську систему аж у 1918 році.

Традиції Старого Нового року

Вечір напередодні свята називають Маланкою або Щедрим вечором, тоді прийнято накривати щедрий стіл, головною стравою якого є кутя. Також 13 січня проводять веселі народні гуляння з традиційним переодяганням у тварин і фольклорних персонажів. Щедрувальники ходять по домівках, співають щедрівки, танцюють. Господарі натомість частують їх і віддячують грішми.

Після півночі 14 січня настає Васильєв день. Зранку хлопчики та хлопці починають посівати. Спершу вони засівають зерном у своєму домі, потім у будинках хрещених, родичів та сусідів. При цьому засівальники бажають щастя, достатку і врожаю в новому році. Вважається, що в день Старого Нового року першим в будинок повинен зайти чоловік.

Серед традицій Старого Нового року є й ворожіння. Так, ніч з 13 на 14 січня вважається однією з найкращих для того, щоб дізнатися ім’я судженого і зазирнути у своє майбутнє. У народі вірили, що пророцтва цієї ночі найправдивіші й саме в цей час можна побачити уві сні свого майбутнього чоловіка.

Наприклад, у цю ніч незаміжні дівчата кладуть під подушку чотирьох королів з колоди карт. Раніше у селах дівчата ставили на підлозі зерно, воду, дзеркало і глину, а потім впускали в хату півня. Якщо птах піде в першу чергу до зерна, чоловік буде багатим. Якщо до дзеркала – гулякою, якщо до глини – бідним, якщо до води – п’яницею.

Також дівчина могла закривати скриню на ключ перед сном, вішати його собі на пояс і, засинаючи, промовляти: "Суджений прийди, скриню відчини". Після чого чекала, хто їй насниться. Крім того, дівчата виходили на вулицю і слухали під парканом у сусідів, що там говорять. Якщо у розмові чули слово "іди", то це означало, що в цьому році заміж вийде, а якщо — "сиди, стій", то рік буде дівувати.

Також вважається, що не варто в це свято давати або брати що-небудь у борг, адже "цілий рік може пройти в боргах". Також на старий Новий рік не заведено виносити сміття, бо "так можна винести все щастя з дому".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube