6 січня — день коли православна церква України отримала томос про автокефалію

Томос підтверджує право певної православної церкви на незалежність

6 січня — день коли православна церква України отримала томос про автокефалію
Фото із відкритих джерел

П’ятниця, 6 січня 2023 року. В цей день 2019 року у Константинополі делегація Православної церкви України за участі тодішнього президента України Петра Порошенка отримала Томос про автокефалію. Томос підтверджує право певної православної церкви мати повну автокефалію. Фактично – це ще один акт проголошення Незалежності України. Детальніше про важливі події, державні та професійні свята –  читайте в матеріалі від Інформатор.

В цей день на Донбасі – двоє українських поетів революціонер Василь Стус та лірик Володимир Сосюра. Попри різницю в 40 років – обидва любили Україну та писали вірші, які й дотепер не втрачають своєї актуальності. 

Ким був Стус та Сосюра?

6 січня 1898 року у Дебальцевому на Донбасі народився Володимир Сосюра. Для тогочасної радянської влади Сосюра був персоною нон грата. У свої 20 Володимир бере участь у повстаннях, а згодом стає добровольцем армії Української Народної Республіки та потрапляє в полон до денікінців. Його навіть засудили до розстрілу, проте Сосюра залишився живий. За два роки опісля, у 1920 році його мобілізують до Червоної армії. «Невигідні» вірші та книги поета забороняли. За вірш «Любіть Україну» у радянській газеті «Правда» Сосюру назвали «націоналістом» та «продажним бандерівцем». А в 1934 році Сосюру відправили до психіатричної лікарні. З усім тим, поет упродовж 30 років потай писав поеми «Розстріляне безсмертя» та «Мазепа», які опублікували лише через 23 роки після смерті Володимира Сосюри.

Уривок вірша про Донеччину:

Немов душею п’ю твого життя весну я
у радості степів, у гомоні дібров,
і музику гудків твоїх я знову чую,
Донеччино моя, життя мого любов!

1938, за 40 років опісля Сосюри на Донеччині народився Василь Стус – український поет, правозахисник та дисидент, який більшість свого життя прожив у Донецьку. Там навчався в педагогічному інституті, працював на шахті та вчителював. На відміну від Сосюри, не став радянським поетом, навпаки, відмовився від громадянства СРСР, тому що не хотів «бути рабом».

«Фактично мене засудили за прагнення до національної справедливості. Моя любов до рідного народу, моя стурбованість кризовим станом української культури були кваліфіковані як націоналізм», – писав репресований поет у липні 1976 року.

В його віршах історії про вічну боротьбу, про свободу та про терпець, навіть у важці часи. А ще надії на те, що Україна обов’язково буде вільною.

На ній і стій, і стрій – допоки скону,
допоки світу й сонця – стій і стій.
Хай шлях – до раю, пекла чи полону –
усе пройди і винести зумій.

Торуй свій шлях – той, що твоїм назвався,
той, що обрав тебе навіки вік.
До нього змалку ти заповідався
до нього сам Господь тебе прирік.

День коли з’явився «Заповіт» 

6 січня 1846 — в Переяславі у маєтку свого друга Андрія Козачковського Тарас Шевченко написав свій знаменитий «Заповіт». Сьогодні «Заповіт» знають ледь не по всьому світу. Його переклад можна знайти 150 мовами. Відтак перше закордонне зібрання перекладів вірша з’явилось у 60-х роках у Буенос-Айресі, фінансувала книгу українська діаспора. Текст з вірша французької цитував навіть легендарний вже 86-річний актор Ален Делон. А український музикант Сергій Бабкін поклав слова кобзаря на музику – й вийшла пісня у стилі реггі.

Історичні події, якими запам’ятався цей день

1928 — річка Темза, що вийшла з берегів, затопила деякі райони Лондона. 14 осіб загинули, водою були залиті підвали у Вестмінстері, рів Тауер, у галереї Тейт були пошкоджені 12 картин. Лондон залишився без телефонного зв'язку.

1928 — вперше в історії багатонаціональних держав Європи у Польщі сформовано виборчий блок національних меншин — представники українських, білоруських, німецьких та єврейських національних партій.

1939 — німецькі фізики Отто Ган і Фріц Штрассман повідомили про відкриття способу ділення ядер урану під дією нейтронів. Це був перший крок до практичного використання ядерної енергії.

1978 — Уряд Сполучених Штатів повернув Угорщині одну з її реліквій — корону святого Іштвана, яка зберігалася в США з часів ІІ Світової Війни.

1994 — у Детройті американська фігуристка Ненсі Керріган під час тренування на льоду зазнала атаки охоронця своєї суперниці Тоні Хардінг.

2015 — Литва зупинила на своїй території мовлення російських державних телеканалів РТР Планета, РенТВ та НТВ-Мир — за перекручення інформації про події в Україні.

2019 — Православна церква України отримала томос про автокефалію.

2021 — захоплення Капітолію США прихильниками Дональда Трампа, що програв президентські вибори, та теорії змови QAnon.

«Король невігласів» Адріано Челентано святкує 85-річчя

Інстинкт, обдарованість та несамовитість – саме такими трьома словами Челентано називав італійський драматург Даріо Фо. Сьогодні, 6 січня, італійський актор та співак Адріано Челентано відзначає 85-ту річницю з Дня Народження.

Адріано був п'ятою дитиною в сім'ї, на момент його народження матері було вже 44 роки. Родина була бідна, тож у дванадцять років малому довелося кинути школу і піти працювати підмайстром до свого дядька. Тоді ж він почав цікавитися музикою, а саме рок-н-ролом.

У 1950 році Адріано почав виступати в різних музичних конкурсах, де якось виборов перше місце і разом з ним грошовий приз у розмірі 100 тисяч лір. Опісля, в 1961-му за 11 років своєї музичної кар’єри чоловік відкрив власну студію звукозапису «Clan Celentano»,  виконав щонайменше 300 пісень, які випустив на 40 студійних альбомах загальним  накладом 150 мільйонів примірників. 

Однак похизуватися здобутками Челентано може не лише в музичній, а й в кіноіндустрії. За 34 роки кінокар’єри, актор встиг знятися в 40 стрічках. А потім зайнявся режисурою та випустив чотири фільми та мультсеріал «Адріан». На честь Челентано назвали астероїд  № 6697. А з 2007 року чоловік очолює список «100 найяскравіших кінозірок» за версією журналу «Time Out». 

Адріано Челентано у фільмі «Приборкання норовливого».
Адріано Челентано у фільмі «Приборкання норовливого».

Більшу частину свого життя Адріано Челентано одружений на Клаудії Морі. У 2014 році вони відсвяткували золоте весілля. У подружжя є троє дітей – син Джакомо та доньки Розіта й Розалінда. Усі вони пішли стопами зіркових батьків – син став співаком, а доньки – акторками.

Адріано та Клаудія. / Фото: Getty Images
Адріано та Клаудія. / Фото: Getty Images

Хто ще відзначає свій День Народження 6 січня

1412 — Жанна д'Арк, національна героїня Франції, католицька свята, яку спалили англійці в Руані як єретичку.

1596 — Богдан Хмельницький, український гетьман, очолив Національно-визвольну війну 1648–1657 рр.

1938 — Лариса Шепітько, український радянський кінорежисер, сценарист, автор стрічки «Сходження».

1939 — Валерій Лобановський, український футболіст і тренер. Багаторічний наставник «Динамо» Київ, на чолі якого двічі вигравав Кубок володарів кубків УЄФА.

1955 — Ровен Аткінсон, британський актор-комік відомий за фільмом «Містер Бін». Сам актор зізнається, що ця роль йому ніколи не подобалася. Сьогодні Аткінсону – 68.

1972 — Олександр Головко, український футболіст, захисник збірної України та клубів «Таврія», «Динамо», дев'ятиразовий чемпіон України, п'ятиразовий володар Кубка України, півфіналіст Ліги чемпіонів 1999 року.  Олександр Головко став єдиним футболістом, який ставав чемпіоном незалежної України з двома різними клубами.

Нагадаємо, про топ кінофільмів від Інформатор, в яких українці виборювали свою свободу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube