Від Шевченка до Стуса: фільми про те, як українці виборювали свою свободу

Читать на русском

Борітеся — поборете!

Читать на русском
Від Шевченка до Стуса: фільми про те, як українці виборювали свою свободу

Борітеся — поборете!

Боротьба українців за свободу не почалася у 2022-му році, і навіть не у 2014-му. Вона триває вже дуже давно і тягнеться далеко в історію. Українці століттями страждали від тиранії «совку» та теперішньої рф. Інформатор зібрав найкращі фільми, що демонструють нам боротьбу нашого народу проти тиранії.

Інформатор зібрав фільми, що допоможуть більше загиблитися в історію українського народу. Для того, аби зрозуміти нашу сучасну боротьбу з російською агресією, варто пізнати її більш ранні прояви. Мова йде про ті епізоди нашої історії, які висвітлені в сучасних фільмах. 

До підбірки також потрапили деякі фільми, що стосуються Революції Гідності та російсько-української війни. Ці картини потрапили сюди через тематики, які підіймаються в них. Головна мета цього матеріалу – продемонструвати те, як наша боротьба тягнеться крізь історію, і як так званий «братський народ» намагався підкорити нас усю нашу історію.

«Тарас. Повернення»

 

Картина українського режисера Олександра Денисенка присвячена останнім трьом місяцям заслання митця Тараса Шевченка. Цей час він провів у Новопетровському укріпленні на Мангистау. Сюжет будується на історії переслідування поета агентами царської таємної поліції – так званої «Охранки». Життя й без того не було доброзичливим до Шевченка, але через його твори та переконання росіяни тільки погіршили його становище. 

«Соловей співає»

 

Документальна стрічка режисера Сергія Кримського є свого роду дослідженням проблеми мовного питання в України. Автори проєкту не стали зациклюватися на звичайному аналізі мовного питання в формі протистояння політичних сил. Вони пішли далі – дослідження причин теперішніх конфронтацій навколо української мови. Ці причини віднайшли в глибині історії – автори досліджують та об’єктивно пояснюють, як створювалися міфи та стереотипи щодо носії української мови та її самої в цілому. Усі аргументи наведені чіткими об’єктивними доказами, а не звичайними закликами та звинуваченнями. 

«Заборонений» («Стус»)

 

Український художній фільм режисера Романа Бровко. Картина розповідає про життя та загадкову смерть поета-шістдесятника Василя Стуса на тлі боротьби українських дисидентів наприкінці 1960-х – початку 1980-х років. 

У серпні 2018-го року розгорівся скандал навколо фільму. Він стосувався епізоду на судовому процесі над Василем Стусом. Після нього зі сценарію довелося видалити всі згадки про тодішнього державного адвоката Віктора Медведчука. Нагадаємо, що його звинувачують у саботуванні захисту митця, що сприяло його тюремному ув'язненню та подальшій смерті в радянському карцері. 12 квітня 2022-го року Медведчука затримали за підозру в державній зраді. 

Загалом, фільм складається з трьох частин:

  • Василь Стус в умовах розгортання дисидентського руху в 1960-х роках (звільнення за участь в акціях протесту, заборона творчості);
  • Суд над митцем – брехливі «свідки», сфабриковані докази та спогади про реальні події;
  • (Найбільша частина) – у ній демонструється перебування Василя Стуса у пермськомі таборі особливого режиму до останніх днів його життя. Автор не припинив боротися навіть у засланні. 

«Будинок “Слово”»

 

Документальна картина режисера Тараса Томенко. Наприкінці 1920-х років радянська влада звела у Харкові будинок спеціально для українських діячів культури. Прикривалися вони красивими промовами та обіцянками. Пропозиція була привабливою – просторі кімнати, великі вікна, красиве оформлення, їдальня, солярій – просто рай на землі. Там оселилися десятки видатних поетів, письменників, художників, акторів, сценаристів і т.д. Серед інших, там жили Микола Хвильовий, Остап Вишня, Антін Дикий та інші. 

Насправді ж той будинок виявився звичайною пасткою, аби зібрати всіх митців України в одному місці. Уже з 1932-х років почалися масові репресії української інтелігенції. Українських творців почали репресувати – за ними стежили, на них доносили, їх саджали та звинувачували, декого відправляли до психлікарень. Будинок у формі літери «С» Іван Багряний згодом прозвав «Крематорієм».

Фільм детально розповідає про цю трагічну для української культури історію. Глядачі можуть побачити, як комуністична влада тиснула на митців, як діяла мережа радянських агентів а також те, як українські селища переживали «Голодомор».

Окремо варто зазначити, що росіяни довели свою злочинну сутність знову 7-го березня 2022-го року. Будинок «Слово» знову постраждав від злочинців з рф – його пошкодили під час обстрілу Харкова. 

«Зима у вогні: Боротьба України за свободу»

 

Документальний фільм режисера Євгена Афінеєвського за сприяння Netflix. Картина демонструє нам 93-денний період зими 2013-2014-х років. Тут висвітлюється рух за громадянські права, який переходить у повноцінну Революцію Гідності. До стрічки потрапили інтерв’ю з протестувальниками, записи з місця подій та погляд спільноти на ситуацію. Детальна демонстрація того, як вдалося повалити режим Януковича. 

«Кіборги»

 

Художній фільм режисера Ахтема Сеітаблаєва. Картина присвячена боям у Донецькому аеропорту під час війни на Донбасі. Картина розповідає про бійців, які героїчно протистояли ворогу, що перевершував у кількості солдат та озброєння. 

Проте, картина не тільки про це. У ній ви також побачите реальних сепаратистів, які сліпо вірили в правдивість обіцянок «руського міра». Водночас, справжні патріоти вимушені були виборювати свою свободу та свої життя. Бійці, які не захотіли відступати до приходу ворога, стали Кіборгами не тільки на словах, але й в серцях українського народу. 

Додатково: «Хайтарма»

 

Це історична драма режисера Ахтема Сеітаблаєва, який також виконав головну роль. Він не стосується боротьби саме українського народу, але він добре висвітлює злочини радянської влади проти інших народів. Картина, на жаль, не має офіційного українського дубляжу.

Картина розповідає про сталінську депортацію кримських татар, вчинену в травні 1944-го року. Історія демонструється через погляд прославленого льотчика, героя кримських татар Амет-Хана Султана. Після того, як нацистів вигнали з Криму, військове командування дозволило головному героєві стрічки разом з товарищами відвідати батьків в Алупці. 

Водночас, там почалася операція НКВС з примусової депортації кримських татар. Радянський професійний льотчик, якого боялися нацисти, не зміг захистити свій народ від сталінського режиму. 

Боротьба українців за свободу

Україна веде боротьбу значно довше, ніж про це знає переважна частина населення країни. Так званий «братський народ» все своє існування намагається знищити українську свідомість, зросійщити наш народ та захопити під свій контроль наші землі. 

Російсько-українська війна, що почалася у 2014-му році, є лише новим етапом цього протистояння. 21-ше століття не дозволяє агресорові проводити свою типову тактику – таємно вбити всіх, хто відкрито захищає українську свідомість. Теперішні росіяни протягом усієї історії принижували нас, намагалися знецінити наш патріотизм та витіснити українську культуру та мову. Проте, ми не дозволимо більше знущатися над нами – тепер світ бачить терористичну сутність агресора. 

Нагадаємо, що росіяни відключили інтернет у Луганській області.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.