Цього дня 1493 року Христофор Колумб, відкривши Америку, попрямував назад до Іспанії, а в 1643 році народився англійський фізик, математик, астроном та філософ Ісаак Ньютон
4 січня 2023 року - середа. В цей день 16 років тому Ненсі Пелосі обрали спікером Палати представників. Вона стала першою жінкою в історії США, яка обійняла цю посаду. А в 2010 році у Дубаї відкрили найвищий хмарочос світу Бурдж Халіфа, висота будівлі 828 метрів. Сьогодні - 315 день війни Росії проти України. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.
У середу, 4 січня, відзначають Всесвітній день азбуки Брайля, День хіт-параду, День дрібниць, День поп-музики та День фундука.
Луї Брайль (4 січня 1809 – 6 січня 1852) був французьким педагогом і винахідником системи читання і письма для використання людьми з ослабленим зором. У 1824 році, у віці п'ятнадцяти років, він розробив код Брайля на основі французького алфавіту як удосконалення нічного письма.
Його система залишається практично незмінною і донині, і відома в усьому світі просто як шрифт Брайля. Шрифт Брайля займає більше місця, ніж традиційний алфавіт, тому книжки Брайля більші, ніж їхні друковані аналоги.
Перші зачатки популярної або поп-музики – будь-якого музичного жанру, що привертає широку аудиторію або субкультуру, - з'явилися наприкінці ХІХ століття завдяки відкриттям Томаса Едісона та Еміля Берлінера.
1877 року Едісон виявив, що звук можна відтворювати за допомогою смужки фольги, обгорнутої навколо обертового металевого циліндра. Фонограф Едісона послужив джерелом ідей і натхнення для грамофона Берлінера, в якому для запису звуку використовували плоскі диски. Плоскі диски були дешевшими і простішими у виробництві, ніж циліндри, які вони замінили, що дало змогу налагодити масове виробництво звукозаписів. Це справило величезний вплив на індустрію популярної музики, дозволивши представникам середнього класу придбати технологію, яка раніше була доступною тільки елітному колу.
Берлінер заснував компанію Berliner Gramophone Company для виробництва своїх дисків, і він заохочував популярних оперних співаків, таких як Енріко Карузо і Дама Неллі Мельба, записувати свою музику за допомогою його системи. Оперні співаки були зірками 19 століття, і їхня музика забезпечувала більшу частину продажів у Сполучених Штатах.
Проект цього вражаючого хмарочоса відразу задумувався з великим розмахом. Головною метою його будівництва було привабити гостей у місто і закріпити статус Дубая як популярного туристичного напряму. Місцем розташування не випадково обрали Даунтаун – мультикультурний район міста, в якому зосереджено багато пам’яток: Дубайська опера, танцюючі фонтани, величезний торговий центр Dubai Mall та інші цікаві місця. Розробкою проекту зайнялася компанія Emaar Properties, а деякі деталі (наприклад, кінцева висота) не розголошувалися практично до кінця будівництва.
Будівництво цього вражаючого хмарочоса тривало трішки менше шести років, а швидкість становила один-два поверхи на тиждень. Офіційним початком вважається дата 6 січня 2004 року, а відкриття вежі для публіки відбулося вже 4 січня 2010 року.
Під час будівництва було задіяно три найбільших в світі автокрани вантажопідйомністю по 25 тон кожний. Кількість робочих, які щодня працювали на будівництві, становила 12 000 чоловік. І, звісно, було використано величезну кількість матеріалів: близько 320 000 кубометрів бетону, понад 60 000 тон сталевої арматури тощо. До речі, спеціально для цього проекту було розроблено нову марку термостійкого бетону, який витримує до +50 °C. Всі роботи з нагнітання бетону були завершені на рівні 160 поверху, а далі був встановлений 180-метровий шпиль із металевих конструкцій.
Над неофутуристичним дизайном хмарочоса працював американський архітектор Едріан Сміт у співпраці з компаніями Skidmore, Owings & Merrill та Samsung C&T Corporation. Особливістю вежі є її незвична асиметрична форма, яку зробили такою спеціально для того, щоб уникнути можливого розхитування від вітру. За задумом архітекторів, хмарочос повинен був нагадувати квітку Hymenocallis – пустельну лілію, яка росте в ОАЕ. І справді, широкий фундамент створює міцну Y-подібну основу, а догори вежа звужується, наче тичинка лілії.
Хмарочос Бурж-Халіфа, висота якого становить неймовірних 828 метрів, на сьогодні є найвищим у світі! Він утричі перевищує висоту французької Ейфелевої вежі і вдвічі – висоту американського хмарочоса Емпайр-Стейт-Білдінг. Крім цього, Бурдж-Халіфі вдалося побити ще декілька світових рекордів: хмарочос є найвищою окремо стоячою спорудою, має найвищий оглядовий майданчик під відкритим небом, найвищий службовий ліфт і найвищий (504 м) швидкісний ліфт для пасажирів. Цікавить Бурдж-Халіфа, скільки поверхів у хмарочосі? Звісно, їх тут найбільше в світі – аж 163.
Площа Бурдж-Халіфа величезна і дорівнює площі 17 футбольних полів! Тільки уявіть: щоб повністю помити всі вікна в хмарочосі, працює 36 прибиральників, яким на це потрібно аж 3 місяці, і далі все спочатку. Ще один факт про цей хмарочос, який вас вразить: якщо порівняти вагу його матеріалів, то вага використаного бетону рівна вазі 100 000 слонів, а вага використаного алюмінію рівна вазі 5 літаків А380.
Ще один цікавий факт про вежу Бурдж-Халіфа: це перший із хмарочосів у світі, в якому розташовані не лише офісні центри, ресторани, тренажерні зали та бутіки, а й люксові жилі апартаменти. На рівнях з 19 по 108 тут розміщуються 900 квартир, серед яких є і студії, і резиденції з однією, двома, трьома або чотирма спальнями. І ще: саме в хмарочосі Бурдж-Халіфа найвищий поверх з квартирою, який займають люди.
Однією з фішок цього архітектурного дива є система охолодження та ароматизації повітря. Через спеціальні решітки в підлозі тут постійно циркулює аромат, розроблений парфумерами спеціально для Бурдж-Халіфи.
Хмарочос побудований із застосуванням найсучасніших технологій, в тому числі тут впроваджена система збору конденсату, яка щорічно дозволяє акумулювати близько 40 мільйонів літрів води. Ця вода використовується повторно – для поливу рослин, постачання фонтанів та функціонування системи охолодження. Таке розумне використання ресурсів надзвичайно важливе, особливо в умовах пустельного клімату Об’єднаних Арабських Еміратів.
Початкова назва хмарочоса звучала як Бурдж-Дубай, тільки згодом його перейменували на честь Халіфи бін Зайєда Аль Нахайяна, президента ОАЕ. І останній вражаючий факт: загальна сума інвестицій в будівництво вежі склала понад 1,5 мільярда доларів, але всі витрати окупилися за перший рік після відкриття хмарочоса! Жити і працювати тут вважається дуже престижним, до того ж, велику суму доходу щорічно приносять численні туристи.
1493 – Христофор Колумб, відкривши Америку, попрямував назад до Іспанії.
1494 – В Цетинє (сучасна Чорногорія) виданий звід православних пісень "Осмогласник" – перша книга в південнослов'янських державах, надрукована кирилицею.
1885 – У штаті Айова доктор Вільям Грант провів першу у світі успішну операцію з видалення апендикса.
1912 – Місяць опинився на найкоротшій відстані від Землі в XX сторіччі (348 249 км).
1914 – Після викрадення, що сталося 1911 року, картина Леонардо да Вінчі "Мона Ліза" повернулася до Лувру.
1919 – Рада Східної Галичини прийняла рішення про приєднання до України.
1919 – Українська Центральна Рада заборонила обіг в Україні російських, німецьких і австрійських грошей.
1936 – "Billboard" надрукував перший чарт, незабаром цей чарт одержав статус офіційного всеамериканського хіт-параду.
1943 – Американський журнал Time підбив підсумки 1942 року і назвав "людиною року" Сталіна.
1948 – Після понад 60 років британської окупації, Бірма (нині М'янма) проголошує незалежність і стає незалежною федеративною республікою. Главою уряду обрано У Ну, що виконував обов'язки прем'єр-міністра в перехідному уряді.
1951 – Війна в Кореї: війська КНДР за підтримки китайців повторно взяли Сеул
1954 – Елвіс Преслі записав свої перші пісні.
1958 – Після 92 днів перебування у космосі увійшов у атмосферу і згорів перший штучний супутник Землі "Спутник 1" – перший зроблений людиною космічний об'єкт.
1959 – Луна-1 стає першим космічним апаратом, який досяг другої космічної швидкості, наблизився до Місяця і вийшов на геліоцентричну орбіту.
1970 – Учасники гурту The Beatles востаннє спільно зібрались на студії для запису пісні "Let It Be".
1985 – В одній з клінік північного Лондона народилася дівчинка у місіс Коттон – першої у світі сурогатної матері.
1991 – Гурт Nirvana підписав контракт із компанією Geffen.
1992 – Албанія та Узбекистан визнали незалежність України.
1992 – Україна встановила дипломатичні відносини з Польщею, Естонією та Китаєм.
2004 – Марсохід "Спіріт" здійснив посадку на Марсі.
2004 – після "революції троянд" у Грузії відбулися президентські вибори. Понад 96 % громадян підтримали Михаїла Саакашвілі.
2007 – Ненсі Пелосі обрана першою в історії США жінкою-спікером Палати представників.
Сер Ісаак Ньютон (англ. Sir Isaac Newton (сер Айзек Ньютон) (4 січня 1643, Вулсторп, Лінкольншир, Королівство Англія — 31 березня 1727, Лондон, Великий Лондон, Англія, Королівство Великої Британії) — англійський науковець, який заклав основи сучасного природознавства, творець класичної фізики та один із засновників числення нескінченно малих.
У книзі «Математичні начала натуральної філософії» Ньютон сформулював закони руху, відомі як закони Ньютона й закон всесвітнього тяжіння, які стали основою наукового світогляду впродовж трьох наступних століть і мали великий вплив не тільки на фізику, а й на філософію. Використовуючи свою теорію Ньютон зумів пояснити закони Кеплера, що описують рух планет навколо Сонця, чим заперечив останні сумніви щодо геліоцентричної системи світобудови.
Ньютон побудував перший телескоп-рефлектор і розвинув теорію кольору на основі спостережень розщеплення білого світла в спектр в оптичній призмі. Він сформулював емпіричний закон теплообміну, першим запропонував формулу розрахунку швидкості звуку в повітрі. У математиці Ньютон паралельно з Готфрідом Лейбніцом розвинув числення нескінченно малих, працював з рядами, узагальнив біном Ньютона та запропоновував метод Ньютона розв'язування нелінійних рівнянь. Ньютон був ревним християнином, хоча мав деякі неортодоксальні погляди щодо природи Трійці. Чимало часу Ньютон присвятив алхімії та біблійній хронології, хоча більшість його робіт у цих галузях залишилися неопублікованими за життя.
Ньютон закінчив Кембриджський університет і був у ньому професором математики. Він був президентом Королівського наукового товариства і членом парламенту. Він служив уряду Королівства Англія у 1696—1727 роках як доглядач, з 1699 року як директор Королівського монетного двору, заклав принципи, які на сторіччя вперед забезпечили валютну стабільність та фінансову могутність Англії, перетворили Лондон на фінансовий центр світу.
1710 – Джованні Баттіста Пергоглезі, італійський композитор.
1784 – Франсуа Руд, французький скульптор, автор скульптур на Тріумфальній Арці в Парижі.
1785 – Якоб Грімм, німецький філолог, один із відомих братів-казкарів.
1797 – Вільгельм Бер, німецький астроном, який склав першу карту Місяця.
1809 – Луї Брайль, французький тифлопедагог, розробив рельєфно-крапковий шрифт для сліпих, що використовується і дотепер.
1837 – Павло Житецький, український філолог, педагог та громадський діяч.
1857 – Еміль Коль, французький аніматор, режисер, сценарист, оператор. Увійшов в історію кінематографа та мультиплікації, як творець графічної анімації.
1875 – Василь Ян, письменник, мандрівник українського походження, автор відомих історичних романів "Чингісхан", "Батий", "До "останнього" моря".
1931 – Геннадій Баукін, український артист балету, педагог, заслужений артист України.
1931 – Алла Домарацька-Сметана, український хоровий диригент, заслужений працівник культури України.
1949 – Нетикса Тамара Іванівна — радянська розвідниця-нелегал, полковник Служби зовнішньої розвідки у відставці.
1956 – Бернард Самнер, гітарист відомих гуртів "Joy Division" і "New Order".
1960 – Майк Стайп, вокаліст і автор пісень американського гурту "R.E.M".
1962 – Робін Гатрі, англійський музикант-мультиінструменталіст, композитор, засновник гурту "Cocteau Twins".
1963 – Тілль Ліндеманн, лідер німецького рок-гурту "Rammstein".
1965 – Джулія Ормонд, англо-американська акторка.
1965 – Бетт Гіббонс, вокалістка бристольського електронного дуету "Portishead".
1972 – Джон Хайро Руїс, американський боксер-професіонал, чемпіон світу в суперважкій ваговій категорії (версія WBA) у 2001– 2003 і 2004 – 2005 роках.
1985 – Григорій Ярмаш, український футболіст. Захисник полтавської "Ворскли" та збірної України. Володар Кубка України 2009 року.
1987 – Сергій Приймак, український фізик-матеріалознавець, дослідник фулеренів і нанотрубок.
Нагадаємо, 3 січня 1919 року на Софійській площі в Києві проголосили Акт злуки УНР та ЗУНР – це стало початком оголошення української незалежності.
Актуально: через теплу погоду в Україні зменшено споживання електроенергії. Електростанції виробляють її у достатньому обсязі, щоб покрити навантаження. Крім цього, через ясну погоду у ранкові та денні години підвищене виробництво електроенергії сонячними електростанціями. Завдяки цьому обмеження споживання до 14:00 не застосовуються.