21 лютого — Міжнародний день рідної мови: цей день в історії

43% мов світу зараз перебувають під загрозою цілковитого зникнення

21 лютого — Міжнародний день рідної мови: цей день в історії
Ілюстративне фото

Вівторок, 21 лютого 2023 року.  В цей день 1808 року російські війська без оголошення війни напали на Швецію. Війна тривала рік й закінчилася поразкою шведської армії, російські війська зайняли Південну Фінляндію та Аландські острови. Швеція була змушена підписати Фредріксгамнський мирний договір, за яким Фінляндія перейшла від Швеції до росії, увійшовши до складу імперії як Велике князівство Фінляндське. В Україні ж сьогодні розпочався 363 день повномасштабної війни. І за прогнозами аналітиків, військових, міжнародних партнерів, нині наша держава має всі шанси перемогти російських загарбників. Детальніше про важливі події, державні та професійні свята –  читайте в матеріалі від Інформатор.

21 лютого у світі відзначають день, що покликаний захищати й розвивати мову кожного народу. Міжнародний день рідної мови заснували в ЮНЕСКО. Як стверджують в організації що два тижні щонайменше одна мова з народів світу припиняє своє існування. А згідно з статистикою, 40% людей не мають змоги здобути освіту рідною мовою, а це є дуже важливим фактором формування національної свідомості.

Прогнози науковців невтішні — до кінця цього століття можуть зникнути до 50% мов, якими люди користуються нині. Вже зараз приблизно 500 мов у світі мають всього кілька носіїв, а деякі з них — лише одного. 

21 лютого 1952 року в місті Дакка, Бангладеш, через мовний конфлікт загинуло чотири студенти

Рідною мовою населення східних територій (Бангладеш) була бенгалі, в західній частині (Пакистан) говорили на урду. Захід хотів проголосити єдиною державною мовою урду, а носіїв мови бенгалі, вимагали двомовності. Влада не зважала на ці вимоги й заборонила масові зібрання та мітинги. Саме на такій «незаконній» акції протесту в місті Дакка поліціянти застрелили чотирьох студентів-бенгальців, які боролися за свою рідну мову.

Бенгалі стала другою офіційною мовою в країні в 1956-му, а в 1971 році східна частина Пакистану виборола незалежність і стала державою Бангладеш.  Саме Бангладеш подала ідею створити День рідної мови у міжнародному вимірі, в країні 21 лютого вважають державним святом.

Мовне питання в Україні

"Мовне питання" стало наріжним каменем в розколі українського народу та почалося це задовго до подій 2014 року. Про історії розділення на "різний захід і схід" Центр протидії дезінформації зняло відео, яке пояснює передумови конфлікту. 

 Останні опитування з приводу обов’язковості державної мови, прав російськомовних та мов нацменшин проводилися в червні 2022 року. Тоді більшість українців вказало, що в Україні не порушуються права ані українськомовних, ані російськомовних, ані носіїв мов нацменшин. При цьому лише близько 10-12% респондентів вважають, що "права російськомовних" чи меншин в окремих випадках порушуються. 

Інші історичні події, що стались в цей день


1948 — Президія Верховної Ради СРСР видала указ, відповідно до якого кожного, хто не виробив встановленого мінімуму трудоднів, можна було виселяти за межі України.

1973 — винищувачами ізраїльських ВПС збитий лівійський пасажирський Boeing 727-224, що летів над окупованим Ізраїлем Синайським півостровом.

1992 — Рада Безпеки ООН прийняла рішення про введення військ до Югославії.

1995 — американець Стів Фоссетт першим у світі самотужки на повітряній кулі перетнув Тихий океан.

1998 — пісня Селін Діон "My Heart Will Go On" очолила чарт. Пісня ввійшла до саундтреку до фільму "Титанік" і стала найбільшим хітом Діон.


2008 — США збили власний супутник-шпигун; востаннє космічне озброєння використовувалося цією країною у 1985 році.

2014 — Володимир Парасюк на сцені Майдану Незалежності оголосив ультиматум про збройний штурм у разі, якщо Янукович не піде у відставку з поста президента до 10:00 ранку наступного дня, суботи 22 лютого.

 

96 років з Дня Народження Живанші

Французький модельєр Юбер де Живанші народився 21 лютого 1927 року в Бове, Франція. Закінчив Паризьку школу образотворчих мистецтв і вже в 1952 році Юбер заснував модний дім Givenchy. Перша колекція 25-річного модельєра принесла йому успіх.

«Елегантність, архітектурність ліній моделей Живанші якнайкраще підходить дамам з вищого світу», — писали в пресі.

Юбер де Живанши
Юбер де Живанши

Юбер одягав Голівуд. 4 лютого 1955 року модельєрові вручили його перший «Оскар» за костюми до фільму «Сабріна», в якому знімалася Одрі Хепберн, яка з того часу стала його близьким другом і одягалася надалі тільки у нього — і в житті, і в кіно. Для Хепберн дизайнер створив свої перші парфуми. Вони побачили світ у 1957 році, через п'ять років після першого показу його колекції от кутюр. Чоловіча колекція одягу з'явилася на світ лише у 1973 році. За рік опісля світ буквально відчув чоловічий аромат Givenchy Gentleman, який Юбер створив на честь однойменної колекції. 

Юбер де Живанши
Юбер де Живанши

У 1995 році Живанші покинув модний світ, купив занедбану віллу на Лазурному узбережжі, посадив екзотичні тварини, розставив виушукані меблі та оселився жив там аж до самої смерті у 2018 році.

Фінальний вихід дизайнера на подіум
Фінальний вихід дизайнера на подіум

21 лютого День Народження відзначають

1925 — Ігор Шамо, український композитор.

1933 — Ніна Сімон, легендарна американська джазова співачка.

1946 — Алан Рікман, британський актор, який знімався в "Міцному горішку".

1962 — Чак Поланік, журналіст українського походження, американський письменник, автор книг "Бійцівський клуб", "Щоденник", "Задуха".

1963 —  Вільям Болдуїн, американський актор відомий з фільмів "Не кажи нічого", "Головний підозрюваний", "Вірус", "Чесна гра", "Народжений четвертого липня" брат Алека і Стефана Болдуїнів. Нагадаємо, Алеку Болдуїну офіційно пред'явлено звинувачення у ненавмисному вбивстві українки — деталі тут.

1979 —  Дженніфер Х'юітт, американська актриса з фільмів "Я знаю, що ти робив минулого літа", "Не можу чекати", "Врятуй мене", "Вечірка для п'ятьох".


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber

 
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube