14 лютого - День святого Валентина або День закоханих. Цей день в історії

До речі, саме цього дня 2005 року було створено відеохостинг YouTube

14 лютого - День святого Валентина або День закоханих. Цей день в історії
День святого Валентина або День закоханих

14 лютого 2023 року - вівторок. Цього дня в Україні святкують День військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту. У світі в цей день відзначають День усіх закоханих, День дарування книг, а віряни вшановують пам'ять мученика Трифона. Сьогодні - 356-й день війни Росії проти України. До весни залишилося 14 днів. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.

В Болгарії - свято виноградарів, яке відзначають у день Святого Трифона, який вважається їхнім покровителем. А в деяких регіонах Індії відзначають День поклоніння батькам.

День святого Валентина

У світі головне свято сьогодні - це День святого Валентина, або день закоханих. Зазвичай 14 лютого закохані вітають свою другу половинку подарунками: листівки, шоколадні сердечка та червоні троянди. За легендою, християнський священник Валентин жив за часів імператора Клавдія II Готського (III ст.) й окрім основного покликання займався природничими науками та медициною.

Войовничий імператор Клавдій вважав, що сім'я заважає солдатам воювати за імперію і видав едикт, що забороняв воїнам одружуватися. Валентин, попри цей указ, продовжував таємно вінчати всіх охочих. За це його заарештували й ув'язнили під охороною офіцера, прийма́чка якого була сліпою. Священник оздоровив її, а опісля навернув на християнство батька й цілу родину. Довідавшись про це, імператор наказав відтяти йому голову, що й сталося 14 лютого.

Цікаво, що перша листівка до Дня Святого Валентина датується 1415 роком, коли герцог Орлеанський надіслав листівку своїй дружині, коли він був ув'язненим у лондонському Тауері. А у Сполучених Штатах листівки до Дня Святого Валентина не були популярні до війни за незалежність. Лише на початку 1900-х років почалося масове виробництво листівок до свята.

День військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту

В Україні 14 лютого відзначають День військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту. Саме в цей день 1994 року було підписано наказ про створення таких військ. Це дуже нелегка і небезпечна професія, адже військові, які пов’язані з цією сферою, займаються захистом населення від небезпечного впливу хімічно, радіаційної чи біологічної зброї.

Міжнародний день дарування книг

14 лютого - Міжнародний день дарування книг
Міжнародний день дарування книг

Сьогодні також відзначають Міжнародний день дарування книг. Подія з’явилася в США 2014 року, коли власниця сайту, де продавались дитячі книги, Еммі Бродмур поділилась ідеєю добровільного обміну книгами. Мета цього свята – зацікавити людей новими книгами, а також посилити інтерес до бібліотек. 14 лютого прийнято дарувати книги своїм друзям, близьким та просто знайомим. Цікавий факт: найважча у світі книга «Суперкнига» має вагу 253 кг. Її довжина перевищує 3 метри.

День створення YouTube

14 лютого - День створення YouTube
День створення YouTube

Історія YouTube починається у 2005 році. Тоді, 14 лютого, троє колишніх працівників PayPal – Чад Герлі, Стівен Чен та Джавед Карім – запускають першу версію сайту, зрозумівши, що в інтернеті немає зручного ресурсу для пошуку, завантаження, поширення і обговорення відеороликів.

Спочатку YouTube не користувався великою популярністю, проте поступово, завдяки "сарафанному радіо" і вдалим нововведенням і навіть спаму, база користувачів починає стрімко зростати. Під кінець 2005 року кількість щоденних переглядів становила 8 мільйонів, а у липні наступного року вже сто мільйонів.

Щоб цього досягти, творцям молодого ресурсу доводиться стукати у двері ледь не кожного журналіста видання Wired. Як заявляв Джавед Карім на своїй лекції, яку він прочитав в Університеті штату Іллінойс в Урбана-Шампейн, "зараз важко знайти хоч один екземпляр Wired, в якому не згадувався б YouTube".

Сьогодні YouTube присутній на ринку більшості країн світу, за винятком кількох окремих, які блокують доступ до нього з різноманітних причин, які, як правило, пов'язані з цензурою та свободою слова, коли хостинг відмовляв владі країни у видаленні певних роликів, які не влаштовували її. Серед таких країн Іран, який неодноразово блокував і знову відкривав доступ до ресурсу, Туреччина, Китай, Саудівська Аравія, Судан, Пакистан та Бангладеш.

Чим ще відзначився цей день в історії

842 – умовний день народження французької мови: Людовік II Німецький і Карл II Лисий принесли Страсбурзькі клятви романською (старофранцузькою) мовою
1009 – перша згадка про Литву (в анналах монастиря Кведлінбург)
1014 – Папа Римський Бенедикт VIII визнав Генріха II Святого імператором Священної Римської Імперії
1556 – Акбар коронований падишахом монгольської імперії
1610 – під Смоленськом посли від Московської держави на чолі з боярином Михайлом Салтиковим домовилися з польським королем Сигізмундом II про умови обрання королевича Владислава московським царем. Головною вимогою московської сторони була непорушність православ'я
1663 – Канада оголошена королівською провінцією Франції
1778 – прапор Сполучених Штатів уперше формально визнаний іноземним військово-морським судном, коли французький адмірал Туссен-Гійом Піке де ла Мот салютував дев'ятьма гарматами американському кораблеві "Рейнджер" під командуванням Джона Джонса
1779 – у сутичці з аборигенами Гавайських островів загинув англійський мореплавець Джеймс Кук
1797 – британська ескадра розбила іспанський флот біля мису святого Вікентія (район Гібралтару), за що Гораціо Нельсон отримав звання контрадмірала
1807 – при пожежі на англійському кораблі "Аякс" загинуло майже 300 осіб
1848 – за мирним договором Мексика віддала Техас Сполученим Штатам
1859 – Орегон став 33-м штатом США
1876 – американський винахідник Александер Белл продемонстрував перший побутовий телефон
1879 – війська Чилі захопили порт Антофагаста, що стало одним з приводів до війни між Чилі і коаліцією Перу та Болівією
1912 – Аризона стала 48-м американським штатом
1914 – виборча реформа в Галичині дозволила отримати українцям 27,2 % мандатів у крайовому сеймі, проте не була реалізована через початок Першої світової війни
1918 – календар у Росії переведений на новий стиль. Після 31 січня по старому стилі наступило не 1-е, а відразу 14 лютого
1919 – почалася польсько-радянська війна
1924 – компанія IBM одержала свою нинішню, всім відому, назву
1927 – створена хокейна команда "Торонто мейпл лівз" (до цього називалася "Торонто Сент-Петс")
1933 – у Парижі запроваджена перша у світі автоматична телефонна служба точного часу ("говорячий годинник")
1939 – у Гамбурзі на верфі "Блом і Фосс" спущений на воду лінкор "Бісмарк" – найпотужніший корабель Німеччини в Другій світовій війні
1941 — німецький крейсер "Адмірал Гіппер" завершив 14-денне плавання, в ході якого він затопив 64 кораблі союзників
1944 – за наказом Гітлера ліквідовано абвер (відділ військової розвідки)
– німці взяли під контроль Середземноморське узбережжя вішистської Франції
1946 – у Пенсильванському університеті фірмою IBM представлений ENIAC – один із перших у світі комп'ютерів
1946 – націоналізований Банк Англії
1949 – відкрита перша сесія Кнесету, парламенту Ізраїлю
1952 – в Осло відкрилися VIII (VI) Зимові Олімпійські ігри
1956 – у Москві відкрився XX з'їзд КПРС, відомий засудженням культу особи і, побічно, ідеологічної спадщини Сталіна
1958 – в Аммані Йорданія та Ірак підписали договір про об'єднання двох королівств, на чолі якого став король Іраку Фейсал II
1966 – у Москві письменники Андрій Синявський та Юлій Даніель засуджені, відповідно, до семи і п'яти років ув'язнення за антирадянську пропаганду
1967 – в Мехіко підписано договір Тлателолко, що забороняє ядерну зброю в Латинській Америці
1972 – стартувала до Місяця радянська автоматична станція "Луна-20". Через 11 днів вона доставить на Землю місячний ґрунт
1978 – англійська група Dire Straits розпочала в Лондоні запис свого першого альбому.
1989 – аятола Хомейні заочно засудив іранського письменника Салмана Рушді до страти за книгу "Сатаниські вірші".
1990 – "Вояджер-1" зробив фотографію Землі з відстані 6,4 млрд км: Бліда блакитна цятка.
1992 – установлені дипломатичні відносини між РФ і Україною.
1993 – Україна, Польща та Угорщина підписали договір про співпрацю народів Карпатського регіону.
– на перших всенародних виборах президента Литви переміг колишній голова Компартії республіки Альгірдас Бразаускас.
2004 – внаслідок обвалення покрівлі в московському "Трансвааль-парку" загинули 28 осіб і понад 100 постраждали.
2005 – у Лівані внаслідок теракту вбитий колишній прем'єр-міністр Рафік Харірі.

Цього дня народилася польська співачка Анна Герман

польська співачка Анна Герман
Анна Герман

Анна Вікторія Герман-Тухольська або просто Анна Герман (пол. Anna Wiktoria German-Tucholska; 14 лютого 1936, Ургенч, Узбецька РСР, СРСР — 26 серпня 1982, Варшава) — польська естрадна співачка і авторка пісень.

Була дуже популярною в Польщі і в Радянському Союзі у 1960–1970-х роках. Відома насамперед виконанням пісень різними мовами світу, у першу чергу польською і російською. Лауреатка фестивалів у Монте-Карло, Вісбадені, Братиславі, Сан-Ремо, Неаполі, В'яреджо, Каннах, Остенде, Сопоті, Ополі, Колобжегу, Зеленій Гурі.

Хто ще народився 14 лютого

1483 – Захір-ід-дін Мухаммед Бабур, чагатайський (узбецький) та індійський правитель, завойовник; відомий також як поет і письменник.
1813 – Олександр Даргомижський, російський композитор, один з основоположників російської класичної музики
1824 – Вінфілд Скотт Генкок, американський генерал (в армії Півночі), герой Громадянської війни.
1857 – Овксентій Корчак-Чепурківський, український гігієніст і епідеміолог, міністр УНР, дійсний член ВУАН.
1859 – Джордж Ферріс, американський інженер. Відомий завдяки створенню оглядового колеса в 1893 році.
1861 – Фердинанд I Кобург, болгарський князь (1887 – 1908) і цар (1908 – 1918), засновник царської династії Кобургів у Болгарії.
1866 – Микола Василенко, український вчений-історик, громадський та політичний діяч.
1869 – Чарльз Томсон Ріс Вільсон, англійський фізик, нобелівський лауреат. Винайшов прилад для спостереження слідів руху мікрочастин
1872 – Трегубов Самуїл Леонтійович, український ортопед-травматолог, родом з Полтавщини. Засновник кафедри ортопедії і травматології Харківського медичного інституту.
1873 – В'ячеслав (Вацлав) Клочковський, російський, український і польський військово-морський діяч.
1908 – Петро Юхимович Шелест, українский політичний діяч, перший секретар ЦК КП України
1911 – Адальберт Борецький, українсько-словацький художник.
1916 – Кобаясі Масакі, японський кінорежисер.
1928 – Сергій Капиця, фізик, професор Московського фізико-технічного інституту, ведучий телепрограми "Очевидне – неймовірне"
1930 – Георгій Якутович, український митець-графік, ілюстратор, майстер лінориту, деревориту й офорту, художник кіно, художник-постановник.
1935 – Григорій Вієру, молдовський поет
1945 – Ганс-Адам II, князь держави Ліхтенштейн
1947 – Штерн Борис Гедалійович, український письменник-фантаст.
1951 – Кевін Кіган, англійський футболіст і тренер
1967 – Марк Рютте, нідерландський політик
1976 – Лів Крістін, норвезька співачка, колишня вокалістка гуртів Leaves' Eyes та Theatre of Tragedy.

Нагадаємо, 13 лютого відзначають Всесвітній день радіо. Ця подія відзначається з ініціативи міжнародної організації ЮНЕСКО щорічно. Важливість і значення радіо як засобу, для зміцнення і розвитку міжнародного співробітництва, активного сприяння щодо вільного доступу до інформації, особливо в епоху цифрових технологій — найактуальніша тема для всього суспільства.

А ось історія про 10-річну Вероніку, яка кожного дня приходить до свого зруйнованого дому у Бородянці, щоб нагодувати котів. Поки тваринки їдять, вона підіймає очі вгору — туди, де колись була її кімната, а зараз чорніють діри колишніх вікон та дверей. Авіабомба зруйнувала одразу всі дев'ять поверхів будинку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube