13 лютого - Всесвітній день радіо. Цей день в історії

Цього дня 2001 року відбувся арешт експрем'єр-міністра Юлії Тимошенко за контрабанду російського газу в Україну і несплату податків

13 лютого - Всесвітній день радіо. Цей день в історії
Всесвітній день радіо

13 лютого 2023 року - понеділок. Сьогодні відзначають Всесвітній день радіо. Ця подія відзначається з ініціативи міжнародної організації ЮНЕСКО щорічно. Важливість і значення радіо як засобу, для зміцнення і розвитку міжнародного співробітництва, активного сприяння щодо вільного доступу до інформації, особливо в епоху цифрових технологій — найактуальніша тема для всього суспільства. Сьогодні — 355-й день війни Росії проти України. До весни залишилося 15 днів. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.

Ще 13 лютого святкують Міжнародний день прийняття себе (International Natural Day). Цього дня люди турбуються про своє здоров’я і власне самопочуття, сприймаючи себе такими як вони є.

Всесвітній день радіо

Всесвітній день радіо відзначається щорічно 13 лютого, починаючи з 2012 року, за рішенням Генеральної конференції ЮНЕСКО. Дату проведення обрано не випадково – саме 13 лютого 1946-го вперше вийшло в ефір «Радіо ООН», станція якого розташовувалася в штаб-квартирі Організації Об'єднаних Націй.

Міжнародний день жіночої дружби

13 лютого - Міжнародний день жіночої дружби
Міжнародний день жіночої дружби

Міжнародний день жіночої дружби, День подруг (Galentine’s Day), заведено відзначати 13 лютого кожного року. Це неофіційне свято, яке було названо за аналогією до Дня Святого Валентина.

У цей день подруги по всьому світі збираються разом, влаштовуючи посиденьки. Історія святкування починається із американської комедії під назвою «Парки та зони відпочинку». Прем’єрний показ серіалу почався у 2009 році на телебаченні, сюжет картини розповідав про повсякденне життя співробітників, що працюють у сфері відпочинку в Америці.

Міжнародний день боротьби з епілепсією

13 лютого - Міжнародний день боротьби з епілепсією
Міжнародний день боротьби з епілепсією

Щороку в другий понеділок лютого світ відзначає Міжнародний день боротьби з епілепсією. Епілепсія — це неінфекційне хронічне захворювання мозку, від якого страждають близько 50 мільйонів людей у світі. Для цієї хвороби характерними є періодичні напади з судомами та втратою свідомості. Вони пов’язані зі змінами у ритмі електричних імпульсів, які постійно генерує людський мозок.

Епілепсія здавна була для людей загадковим захворюванням, якому приписували містичний зміст. Цю хворобу супроводжували страх, нерозуміння, соціальна ізоляція. На жаль, в деяких країнах схожа ситуація зберігається й зараз, що знижує якість життя хворих та їхніх близьких. Важливість цього дня полягає в тому, що він дає можливість людям у різних країнах одночасно звернути увагу на проблеми хворих на епілепсію та дізнатися про способи їх подолання.

1959 року до продажу надходять перші ляльки Барбі

лялька Барбі
Барбі

Барбі (англ. Barbie, зменшувальне від Barbara) — лялька американської компанії Mattel, спершу дитяча іграшка, переважно для хлопчиків і дівчаток віком 3-10 років, згодом стала також об'єктом колекціонування дорослих. Створена 1959 року в США у штаті Вісконсин. Її авторкою є Рут Хендлер. Повне вигадане ім'я Барбі — Барбара Міллісент Робертс.

Перше Барбі з'явилася на ярмарку дитячих товарів у Нью-Йорку (1959). Її розробила Рут Хендлер, стенографістка компанії «Mattel», вважається, що прообразом знаменитої ляльки стала Білд Ліллі, героїня еротичних коміксів, що публікувалися в газеті «Bild Zeitung» (Німеччина). Ляльки-«манекенниці», які зображали Ліллі, багато в чому нагадували ранні моделі Барбі. «Попередницями» її називали й популярні в 40-50-х рр. паперові ляльки з безліччю різноманітних нарядів — за словами Хендлер, в дитинстві її дочка Барбара (на честь якої і була названа Барбі) нерідко «грала з подругами в ляльки; то були паперові „дорослі“ ляльки, і дівчатка уявляли себе в „дорослому житті“ то дівчатами, то діловими жінками, то мамами Звичайно відчувалася потреба у ляльках, які могли б познайомити юних леді з багатьма сторонами настільки привабливого для них світу дорослих».

Перша Барбі коштувала $3, вона була одягнена у чорно-білий в смужку купальник (сукні для ляльки слід було купувати окремо), у неї були стягнуті в «кінський хвіст» світле волосся та чорні очі. Спершу покупці поставилися до новинки насторожено — на ті часи лялька виглядала досить зухвало, проте незабаром вона стала неймовірно популярною серед школярок. У продажу з'явилося безліч всіляких костюмів та аксесуарів для Барбі; в 1961 р. вона «обзавелася» бойфрендом (Ken), двома роками пізніше — приятелькою Мідж (Midge) і сестричкою Скіппер (Skipper). Зовнішній вигляд ляльки змінюється — якщо перша Барбі 1959 виглядала цілком зрілою жінкою, то до кінця 60-х вона стає миловидної дівчиною-тінейджером і одягається в «хайпове» вбрання. У неї з'являються все нові й нові рідні та знайомі — кузина Френсі, сестричка Тутті, приятелька Крісті (чорношкіра!), англійка Стейсі. У 60-х роках Барбі обзаводиться «Будинком мрії», в 70-х — автомобілем. З'являються Барбі-співачка (1961), Барбі-медсестра (1961), Барбі-стюардеса (1966), Барбі-космонавт (1965 — за 20 років до польоту в космос першої жінки-американки!), Барбі — кандидат у президенти (1991). У 1980 фірмою «Mattel» була представлена колекційна серія «Ляльки світу» — до неї увійшло понад 20-ти Барбі у національних костюмах різних країн. Також продаються ляльки — двійники знаменитостей: Мерилін Монро, Одрі Гепберн, Твіггі, Вітні Г'юстон, телеведуча Розі О'Доннел. Колекцію одягу Барбі оновлювали щороку.

У наші дні продукція Барбі дуже широка і різноманітна; існує безліч моделей знаменитої ляльки та її рідних і знайомих, величезна кількість всіляких аксесуарів, продаються і комп'ютерні ігри про Барбі. У 2004 р. був знятий мультфільм «З Барбі у головній ролі» — «Барбі та Лускунчик»; згодом вийшло ще більше 10 анімаційних фільмів про пригоди Барбі. На початку 2016 року лялька Барбі з'явилась ще в трьох нових версіях: висока Барбі, невисока та Curvy — з пишними формами. Нові Барбі також мають сім різних відтінків шкіри, 22 варіанти кольору очей і 24 зачіски.

Які історичні події стались 13 лютого

1895 — брати Луї й Огюст Люм'єр створили перший кінопроектор.

1898 — першою жертвою наїзду автомобіля стає Генрі Ліндфілд із Брайтона (Велика Британія).

1917 — у Великій Британії уряд дозволяє жінкам бути водіями таксі.

1945 — авіація союзників практично повністю руйнує місто Дрезден.

1960 — відбувається перше випробування французької атомної бомби в Сахарі.

1981 — в «Нью-Йорк Таймс» опублікували найдовше речення (воно складалося з однієї тисячі двохсот вісімдесяти шести слів).

1991 — авіація США завдає удар по передбачуваному іракському командному пункту в Багдаді (потім виявилося, що це було звичайне бомбосховище, де перебували жінки, діти, люди похилого віку, загинуло близько 400 осіб).

1992 — Уганда визнає незалежність України.

2001 — арештована екс-прем'єр-міністерка Юлія Тимошенко за контрабанду російського газу в Україну і несплату податків.

Цього дня народився Роббі Вільямс

Роббі Вільямс - британський співак, автор пісень
Роббі Вільямс

Роббі Вільямс (англ. Robbie Williams; нар. 13 лютого 1974, Сток-он-Трент) — британський співак, автор пісень, колишній учасник гурту «Take That». За результатами опитувань, уважається найпопулярнішим британським співаком, що виконує пісні в жанрах поп, попрок, софт-рок тощо. За характерний тембр голосу і манеру виконання Елтон Джон назвав Вільямса «Френк Сінатра XXI століття».

Попри невдалі продажі дисків у США, світові продажі альбомів перевищують 55 мільйонів, а синглів продано вже понад 15 мільйонів. В одній тільки Великій Британії продано близько 16,2 млн дисків. Ці дані підіймають рівень світових продажів дисків Роббі Вільямса вище планки в 70 мільйонів. За плечима Роббі 8 альбомів номер один, 6 синглів номер один у Великій Британії та безліч нагород. Також Роббі Вільямс вважається найбільш продаваним іноземним виконавцем в Латинській Америці.

Хто ще народився 13 лютого

1784 — український письменник, вчений і театральний діяч Микола Гнідич.

1849 — український статистик, економіст, соціолог Федір Щербина.

1892 — українська співачка Марія Литвиненко-Вольгемут.

1904 — український політик Данило Скоропадський.

1909 — український кінорежисер Віктор Іванов.

1933 — український актор Лев Перфілов.

1938 — український поет, журналіст Василь Коваленко.

1948 — український письменник, сценарист, драматург Богдан Жолдак.

Нагадаємо, у понеділок, 13 лютого, в Україні очікується доволі мінлива погода, більше схоже на весняну. Сонце рідко визиратиме цього дня з-за хмар. На дорогах подекуди ожеледиця. Вітер північно-західний, західний, 7-12 м/с.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube